Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj09.11.2010, 11:57 (UTC)    
Mesaj konusu: Meta Taglar

Meta taglar (meta etiketler), arama motorlarına web sayfaları hakkında bilgi vermek için kullanılır. Sayfanın başlığı, tanımı, hangi bilgileri içerdiği, hangi anahtar kelimeleri içerdiği ve benzeri bilgiler meta taglar aracılığı ile arama motorlarına bildirilir. Arama motorlarının örümcekleri web sayfalarını kategorilere ayırarak kaydetmek için ziyaret ettiğinde, bilgi toplamak için önce meta taglara bakar. Eğer web sayfasına meta tag eklenmişse, örümcekler sayfa hakkında bilgileri daha kolay toplayıp, sayfayı daha kısa sürede ilgili kategoriye ekleyebilir. Böylece ilgili kategoride arama yapıldığında, kaydedilen sayfalar arama sonuçlarında yer alır. Şimdi kısaca meta tagların neler olduğuna göz atıp, kendi sayfalarımız için meta taglar oluşturacağız.

Title Meta Tagı
<title>Meta Taglar</title>

Title meta etiketi, web sayfasının başlığını belirlemek için kullanılan meta tagdır. <title> ve </title> tagları (etiketleri) arasına yazılır. Tarayıcının en üstündeki yazı ve arama sonuçlarında listelenen sayfaların başlığı bu taga göre oluşturulur.


Title tag oluştururken sitenizin içeriği ile ilgili kelimeler kullanın ve 80 harften uzun başlıklar kullanmamaya çalışın.

Description Meta Tag
<meta name="description" content="Sayfanın tanımı">

Description meta tag, web sayfalarını tanımlamak için kullanılır. Description tag ile sayfa içeriği bir veya iki cümle ile kısaca açıklanır. Ayrıca arama sonuçlarındaki sayfa açıklamaları description tagına göre oluşturulur.


Web sayfanız için tanım yazarken 200'den fazla karakter kullanmamaya ve tanım içerisinde başlıkta kullandığınız kelimeleri kullanmaya dikkat edin.

Keywords Meta Tag
<meta name="keywords" content="meta tag,meta taglar,meta etiketler,meta tag oluşturma">

Keyword meta tag, web sayfası ile alakalı olan anahtar kelimeleri belirlemede kullanılır. Sitenizin içeriği hakkında ipucu veren kelimeleri belirleyip keywords tagına yazın. Çoğu kişi keywords tagına çok sayıda kelime yazmanın daha iyi olacağını düşünür ama gerçekte öyle değildir. Mümkün olduğu kadar az sayıda kelime kullanarak ama en iyi şekilde sitenizin içeriği hakkına bilgi veren kelimeleri kullanın. Bu kelimelerin sayfa içerisinde bir kaç defa yazıldığından emin olun.

Robots Meta Tag
<meta name="robots" content="index,follow">

Robots meta etiketi, web sayfasını ziyaret eden arama motoru örümceklerinin ne yapması gerektiğini belirler. Yukarıdaki örnekte robot tagında belirtilen index ve follow komutları, örümceklere sayfayı kaydetmesini ve sayfadan diğer sayfalara olan bağlantıları takip etmelerini söylüyor. Bu tagı gören örümcek önce sayfayı kaydedecek ve bu sayfadan başka bir sayfaya link verilmişse oraya gidecektir. Eğer komut aşağıdaki gibi olsaydı, örümcekler siteyi kaydetmeyecek ve bu sayfa üzerindeki linkleri takip etmeyecekti.

<meta name="robots" content="noindex,nofollow">

Web sayfaları için kullanılan meta etiketler sadece bunlar değil ancak web sitenizin sıralamasını etkileyen en önemli meta taglara değinmiş olduk. Şimdi kendi sayfalarımız için meta etiketler oluşturalım. Bunun için aşağıdaki meta tagları kendi web sayfalarınıza göre değiştirebilirsiniz veya meta tag oluşturma araçlarını kullanabilirsiniz.

1) <title>Sayfa Başlığı</title>
2) <meta name="description" content="Sayfanın tanımını yazın.">
3) <meta name="keywords" content="kelime,kelime2,kelimeler,anahtar kelimeler">
4) <meta name="robots" content="index, follow">


Sayfaya Meta Tag Ekleme
Web sayfaları html etiketleri ile yazılan kodlardan oluşur. Bu etiketler <kod> etiketi ile komutu başlatıp </kod> etiketiyle bitirir. Aşağıdaki resim, bir html sayfasının yapısını gösterir. Resmi incelediğimizde head etiketlerinin sadece sayfa bilgilerini içerdiğini, body etiketinin sayfa görünümü ve içeriği ile ilgili etiketleri kapsadığını html etiketlerinin ise tüm etiketleri içine aldığını görebiliriz. Bir web sayfasını ziyaret ettiğimizde sadece body etiketleri arasında kalan bölümleri görebiliriz. Head tagı arasındaki bilgiler arama motorları içindir ve bu bölümdeki bilgiler web sayfasında gösterilmez.
Web sayfamız için oluşturduğumuz meta tagları web sayfası içerisindeki <head> ve </head> tagları arasında kalan bölüme ekleyeceğiz. Html editöründen kod penceresini açalım ve meta tagları sayfamıza ekleyelim.

Mesaj24.11.2010, 20:55 (UTC)    
Mesaj konusu: ReklamTam

Paylaşım İçin Teşekürler.!
Mesaj28.11.2010, 08:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sağoaslın!
______________

Tekrardan Döndüm! Artık Hep Onlineyim : )
Domainimizi Değiştik Sonunda : ) www.cupacup.tr.gg
Mesaj12.02.2011, 10:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Peki atıoyrum format atmak die bi sayfa açtım BS de.
Onu nasıl etiketlicem ?
head etiketi filan bs de yok : ( ?
______________


Mesaj12.02.2011, 10:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Lütfen cevap verin Sad
______________


Mesaj12.02.2011, 10:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım İçin Sağol Teşekkürler
______________
Mesaj21.02.2011, 08:35 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Meta Taglar

YA BANA BIR META TAG HAZIRLARMISINIZ ACABA RICA ETSEM..
Mesaj25.02.2011, 15:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

tşk
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu