Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj12.11.2010, 15:13 (UTC)    
Mesaj konusu: Menderes'in son mektubu

Yakin tarihimiz, sapka giymedigi iddiasiyla asilan yüzlerce erkek ve bir kadinin yani sira, batili düsünürlerin ifadesiyle "Türkçe ezan" tekrar Arapçaya çevirdigi için asilan basbakan ve bakanlara da sâhit olmustur. Adnan Menderes'in idamindan biraz önce bir asker vasitasiyla gizlice Giyaseddin Emre'ye gönderdigi asagidaki mektup, yakin tarihimizin iç yüzünü ortaya koyan sayisiz belgelerden biridir.

"Sizlere dargin degilim, sizin ve diger zevatin iplerinin hangi efendiler tarafindan idare edildigini biliyorum. Onlara da dargin degilim. Kellemi onlara götürdügünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes, hürriyet ugruna koydugu basini 17 sene evvel almadigimiz için sizlere mütesekkirdir. Idam edilmek için ortada hiçbir sebep yaok. Ölüme karar-i metanetle gittigimi, silahlarin gölgesinde yasayan kahraman efendilerinizce acaba söyleyebilecek misiniz ?


Sunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanilacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendilerinizii yine de 1950'de kurtarabilirdim. Dirimden Korkmayacaktiniz. Ama simdi milletle el ele vererek, Adnan Menderes'in ölümü sizi ebediyete kadar takib edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna ragmen merhametim sizlerle beraberdir.Mektubun asli


(Bu sözler, Adnan Menderes tarafindan bir araci ile Giyaseddin Emre'ye ulastirilmistir. Belge tarafimiza Giyaseddin Emre tarafindan verilmistir. Öteki Menderes, s. 75)

Kaynak: Zafer dergisi, sayi: 238, Ekim 1996, s. 14

______________
IQRAMEDIA Yakında...


En son anadolulular tarafından 12.11.2010 15:13:51 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj26.11.2010, 12:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şu fikri çok uygun görmüyorum;
Arrow Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim arapça yazılmış Ezanlardada Arapça okunsa ne olacaktı ki?
Arrow Kendi dilimiz Türkçe olabilir fakat Ezan dinimizin simgesi olduğuna göre Arapça okunması daha mantıklı ve bu durumdan çok hoşnutum..
Arrow Paylaşım için teşekkürler.

______________

Bilgisayarfareleri'ne teşekkürler!
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu