Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj17.11.2010, 19:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Bakalım bu soruyu cevaplıyan olacakmı

Arkadaşlar uzun zamandır bir akvaryum istiyordum babamda bana eğer sana soracağım soruyu bilirsen istediğin akvaryumu alacam dedi valla ben cevap veremedim

İşte soru:

Balıklar Su içermi???

______________

Her türlü konuda yardım isteyebilirsiniz. Direk mesaj atmanız yeterli.
Mesaj17.11.2010, 19:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

Deniz balıkları aktif olarak sürekli su içmek zorundadırlar. İçtikleri suyun vücutlarındaki elektrolitik dengeyi bozabilecek fazla tuzunu solungaç bölgelerindeki özel bezlerden dışarı atarlar. Bu kaçınılmaz fazla tuzu atma işlemi de, tatlı su balıklarının fazla suyu atmaları gibi balığa yüklüce bir enerjiye malolur. Bu aktif su içmenin yanında deniz balıkları, su kaybını en aza indirmek için böbreklerden atılan su miktarını en aza indirmişlerdir; tatlı su türlerine göre 10-100 kat daha az idrar bırakırlar.

alintidir...
______________
IQRAMEDIA Yakında...
Mesaj17.11.2010, 19:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

içemezse yaşamayazlar saten ondan dolayı deniz,okyanus larda bulunur
Mesaj19.11.2010, 08:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

Benim 2 balığım var. Orta boyutta bir akvaryumda yaşıyorlar. 1 Haftada baya bir boşalıyor suyu. Hatta 3-4 ayda akvaryumun bosaldığına şahit oldum.
______________
Mesaj19.11.2010, 09:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Balıklar su içer mi? İçerse nasıl içerler?

Balıklar, yeterli suyu bulmakta güçlük çekmezler diye düşünebiliriz ama bu düşünce tatlı su balıkları için geçerlidir. Tatlı su balıklarının başları, istemeden aldıkları ve sürekli dışarı atmak zorunda oldukları suyla derttedir. Sorun, içerdiği elektrolitler, şekerler, amino asitler, üre ve diğer moleküller yüzünden vücut sıvılarının, içinde yaşadıkları suyun tuzluluğuna göre daha konsantre olmasından kaynaklanır. Dışarıdan içeriye doğru oluşan basınç, deriden ve solungaçlardan sürekli içeriye doğru suyun sızmasına neden olur. Hatta o derece ki, balık fazla suyu böbrekleri üzerinden süzüp aktif olarak dışarı atmasa, balon gibi şişip patlayabilir.


Denizde ise durum tam tersidir. Tuzlu deniz suyu, deniz balıklarının vücut sıvılarına kıyasla daha konsantredir. Burada, içeriden dışarıya doğru yönlenmiş basınç, balığın sürekli sıvı kaybetmesine neden olur. Eğer eksilen suyu tamamlamanın bir yolunu bulamamış olsalardı, koskoca denizde susuzluktan ölürlerdi.


Deniz balıkları, sürekli su içmek zorundadır. İçtikleri suyun, içtikleri suyun, vücutlarındaki elektrolit dengeyi bozabilecek fazla tuzunu solunaç bölgelerindeki özel bezlerden dışarı atarlar. Fazla tuzu atma işlemi de, tatlı su balıklarının fazla suyu atmaları gibi balığa yüklüce bir enerjiye malolur. Deniz balıkları, su kaybını asgariye indirebilmek için böbreklerden atılan su miktarını en aza indirmişler. Tatlı su türlerine göre, 10-100 kat daha az idrar bırakırlar.

______________
Mesaj19.11.2010, 09:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Not : Alıntıdır
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu