Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj20.11.2010, 20:56 (UTC)    
Mesaj konusu: İnsanlarda Renk Körlüğü

Renk Körlüğü
Bazı insanlarda doğuştan var olan, bazı renkleri algılayamama durumu renk körlüğü (daltonizm) olarak adlandırılır.

Eğer bir kimse renk görmede yalnızca iki koni hücresi türüne sahipse bu koni hücreleriyle algılanabilen renkleri ve onların karşımılarını görüyorsa bu şekilde renk görmeye dikromatik (ikili renk) renk görme veya dikromatik renk körlüğü denir. Bu durumda olan insanlarda renk görme ile ilgili olan bir koni çeşidinin yokluğu düşünülmektedir.

Bir koni çeşidinin bulunmadığı dikromatik renk körlüğü, yol olan pigmentlere göre adlandırılır. Bunlara;

Arrow Kırmızı renge duyarlı koni hücreleri yoksa kırmızı renk körlüğü,
Arrow Mavi renge duyarlı koni hücreleri yoksa mavi renk körlüğü,
Arrow Yeşil renge duyarlı koni hücreleri yoksa yeşil renk körlüğü, denir.
Yalnızca tek renk konisinin bulunup iki renk konisinin olmadığı duruma ise monokromatik renk körlüğü adı verilir. Örneğin; yalnızca mavi rengi algılayan mavi renk konilerinin bulunup kırmızı-yeşil renk konilerinin bulunmadığı durumda kişi, kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemez. Bu durum ise kırmızı-yeşil renk körlüğü olarak adlandırılır.

Renk görme ile ilgili her üç koninin de bulunmadığı durumda tam renk körlüğünden söz edilir. Tam renk körü olan kişi, her şeyi yalnızca siyah yada beyaz olarak görür.

Renk körlüğünün teşhisinde renk körlüğü ve renk bozukluğu tipinin belirlenmesine yarayan levhalar kullanılır. Renkli noktalardan oluşan bu levhalara renk görme bozukluğunu ve renk körlüğünü ortaya çıkaracak şekilde özel olarak renkli sayılar, şekiller veya harfler yerleştirilmiştir.

Bazı insanlar trikromat olmakla birlikte renkleri ayırmada yetersizdir. Bu durum renk görme bozukluğu (anomali) olarak adlandırılır.

Renk görme bozuklukları kalıtım yoluyla geçer. Erkeklerin %8'inde, kadınların %4'ünde renk görme ile ilgili bozukluk vardır. Yeşil renk görme bozukluğu en çok görülen durumdur. Görülme sıklığı açısından renk görme bozuklukları yeşil-kırmızı renk körlüğü ve kırmızı renk körlüğü şeklinde sıralanmaktadır.


Alıntıdır...
Mesaj20.11.2010, 21:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel bir konu olmuş,babamın bu konuyu kesinlikle okuması gerek.!
______________

Bilgisayarfareleri'ne teşekkürler!
Mesaj20.11.2010, 21:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ekleme olarak renk körlüğü tedavi edilemez. Onlara bir resim gösteriyorlar ve gösterilen resimdeki sayıyı okuyamıyorlar. Resmi de koysan daha güzel olurdu. Paylaşım için teşekkürler. Wink
______________
afilliyanlizlik, anadolulular ile Ayak6Animasyon 'a buradan selam olsun ve Kodbanks ile Limitsiz-Paylaşım'a sonsuz teşekkürler.
Bana ulaşmak istiyorsanız tıklayın.
Mesaj20.11.2010, 21:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Örnek bir resim;


______________

Bilgisayarfareleri'ne teşekkürler!
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu