Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj22.06.2011, 16:16 (UTC)    
Mesaj konusu: Logo Nedir ? Nasıl Olmalıdır ??

logo nedir? Nasıl olmalıdır?
Grafik tasarım - logo nedir nasıl olmalıdır?...
Logo, bir ürünün, firmanın ya da hizmetin isminin, harf ve resimsel öğeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtır. Logo yaratmak için kullanılan fontlar yeni tasarlandığı gibi mevcut fontlarda olabilirler. Logo yaratmak için belli başlı bazı kurallar işin uzmanları tarafından şöyle sıralanırlar.

Sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır. Her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok küçük ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır. Örneğin bir araçta oturoyorsunuz. 50 / 60 km hızla giderken bile gördüğünüz logonun kime ait olabileceğini anlayacak kadar sade olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya büyük zarar verir.
Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.
Logo sadeliğinin yanısıra gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olmalıdır.
Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu bilgi çok önemlidir.


bu kadar bilgiden sonra aşağıda bulunan renault logosundan fontları kaldırdığımızda sadece şekil olarak size neyi hatırlatıyor?
ya da aşagıdaki fontlarını kaldırdığımız logoları bakalım tanıyabilecekmisiniz?


sizlere istediğiniz logoları bulup kullanabileceğiniz, inceleyebileceğiniz adresler veriyorum:

www.logovizyon.com

http://www.webchantier.com

http://www.brandsoftheworld.com

http://www.logoturka.com

http://www.pixellogo.com/

Vector Logo Database

AllTheLogos.com - Gif and Vector EPS Logos

http://www.logotypes.ru/

http://www.gmkfreelogos.com/es-index.html

http://www.free-logotypes.com/logotype/Ariston.html
Mesaj22.06.2011, 16:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben logoları programla yapıyorum ne photoshop nede baska bısey ozel bir programla Very Happy
______________
@tr.gg dısı link yasak
Mesaj25.07.2011, 18:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

systemwarez yazmış:
ben logoları programla yapıyorum ne photoshop nede baska bısey ozel bir programla Very HappyAAA logo Very Happy Very Happy
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu