Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj14.07.2011, 20:42 (UTC)    
Mesaj konusu: Kayıp İlanı !!!

KAYIP İLANI

YAŞLI ADAM, karakolun üç-beş basamaklık merdivenini birkaç kez dinlenerek çıktıktan sonra, ilk gördüğü memura yanaşarak: — Kayıp ilânı vermek istiyorum evlâdım, dedi. Ne yapmam gerekiyor? Polis memuru, her günkü raporlardan birini yazıyordu. Antika bir daktiloyu takırdatıp dururken: — Hallederiz bey amca, dedi. Herhalde torun kayboldu değil mi? Yaşlı adam, dudakları titrerken: — Annemi on yıldan beri görmedim, dedi. Babamı da belki en az yirmi yıl... Polis, yazmayı bırakıp adama döndü. Bu iş elbette ki normal değildi. İhtiyarın, susuzluktan çatlamış bir toprağı andıran ve bembeyaz sakallarla çevrelenen yüzü, en az seksen yaşında olduğuna delildi. Bu yüzden de elbette ki bunamış, anne ve babasının öldüğünü unutmuştu. Yaşlı adam, yanındaki pencereden bakarken, parkın orta yerindeki ıhlamuru gösterip: — En vefalı dostum bu ağaç, dedi. Aynı yaşta olmalıyız herhalde. Ne zaman dışarı çıksam gölgesinde dinlendim, kokusunu doya doya çektim içime. Ama o da benim gibi kuruyor şimdi. — Peki!.. diye lâfını kesti polis. Yakınlarınız yok mu? Dostunuz, akrabanız? —Yakınlarım, şimdi çok uzaklarda, dedi adam. Dayım, amcam, teyzem, halam kim varsa orda. Eşim de öyle. Sadece iki çocuğum hayatta. Onlar da bu ihtiyardan bıktılar tabi. Polis memuru, böyle tuhaf bir olaya ilk defa rastlıyordu. Herhalde en çıkar yol, bir ilân verir gibi görünüyor olmaktı. Zaten bu ihtiyarcık, karakoldan çıkar çıkmaz her şeyi unuturdu. Masadan bir kâğıt kalem alarak: — Peki dedecim, dedi. Sen ne istiyorsan öyle yapalım. “Annem ve babam kayboldu” yazıyoruz değil mi? Yaşlı adam, küçük bir çocuk gibi hıçkırırken: — Yok be evlâdım!.. dedi. Kaybolan benim. Annem ve babam bu ilânı görürlerse, belki beni alırlar yanlarına ...
______________

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj15.07.2011, 10:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Biliyor musunuz tüm evlatlar aynı?Şimdi düşündümde bizde evlat olarak görevimizi yerini getirmiyoruz.Ben bir anne olarak evladım için her türlü fedakarlığı yaptığıma inanıyorum.Eminim zamanında benim annemde bana aynı şekilde davranmıştır.Annene ne kadar zaman ayırıyorsun? diye sorsanız, Herhalde bu aksam bir uğrarım.O da kandil diye.Gerçekten evlatlar nankör oluyor.Beni kendime getiren bu güzel paylaşım için gerçekten teşekkür ederim.

Not: (Yanlış anlaşılma olmasın.Evlatlar nankör derken ben ve kardeşlerimi düşünerek yazdım.3. kişiler alınmasın.)
______________
Senden çok uzaklarda değilim görmesini bilen gözlerin bakışındayım. belki sana senden daha yakın bir yerde, çarpan kalbinin her atışındayım.

M.Aslan
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu