Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.09.2011, 08:50 (UTC)    
Mesaj konusu: merhaba

bilgisayar ve güvenlik işi ile ilgili birçalışma yapabilirmisiniz şimdiden teşekkürler...
Mesaj21.09.2011, 13:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba.
Basligin yeri burasi degil.
Baslik tasinmistir.

ayrica bu konuyu okuyunuz..S: Güvenlik duvarı nedir?
Y. Internet güvenlik duvarı, Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmeye çalışan Bilgisayar korsanlarını, virüsleri ve solucanları engellemeye yardımcı olan yazılım kodu parçası veya donanımdır. Ev kullanıcısı veya küçük işletme kullanıcısıysanız, bilgisayarınızı korumaya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz en etkin ve en önemli adım güvenlik duvarı yüklemektir. Güvenlik duvarının ve virüsten koruma yazılımının Internet'e bağlanmadan önce açılmış olması önemlidir.

S: Güvenlik duvarına neden ihtiyacım var?
Y. Internet'e bağlandığınızda bilgisayarınız korunmuyorsa, Bilgisayar korsanları bilgisayarınızdaki kişisel bilgilere erişim hakkı elde edebilirler. Bilgisayarınıza, dosyalara zarar verecek veya çeşitli hatalara neden olacak yazılım kodu yükleyebilirler. Buna ek olarak, bilgisayarınızı kullanarak Internet'e bağlı diğer ev ve iş bilgisayarlarında da sorun oluşturabilirler. Güvenlik duvarı, pek çok zararlı Internet trafiğini bilgisayarınıza erişmeden engellemeye yardımcı olur.

Bazı güvenlik duvarları, başka kişilerin, diğer bilgisayarlara saldırmak için bilginiz olmadan bilgisayarınızı kullanmalarını da engellemeye yardımcı olabilir. Internet'e bağlanma şekliniz ne olursa olsun (çevirmeli modem, kablo modem veya dijital abonelik hattı, DSL veya ADSL), güvenlik duvarı kullanmak önemlidir.

S: Bilgisayarımda güvenlik duvarı olup olmadığını nasıl anlarım?
Y. Bilgisayarınızda Microsoft Windows® XP Service Pack 2 (SP2) çalışıyorsa, güvenlik duvarınızın açık olup olmadığını şu şekilde denetleyebilirsiniz Windows Güvenlik Merkezi:

1.
Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.

2.
GüvenlikMerkezi'ni ve sonra Windows Güvenlik Duvarı'nı tıklatın.


Windows XP'niz varsa, ancak bilgisayarınızda Service Pack 2 yüklü değilse, şu siteyi ziyaret ederek yükleyebilirsiniz: Microsoft Update Web Sitesi. Ayrıca güvenlik duvarının etkinleştirildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları da uygulayabilirsiniz:

1.
Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.

2.
Ağ ve Internet Bağlantıları'nı ve ardından Ağ Bağlantıları'nı tıklatın.

İpucuAğ ve Internet Bağlantıları kategorisi görünmüyorsa, pencerenin sol üstünde bulunan Kategori Görünümü'ne geç'i tıklatın.

3.
Çevirmeli veya Yerel Ağ veya Yüksek Hızlı Internet kategorisinin altında, korunmasına yardımcı olunmasını istediğiniz bağlantıyı seçmek için ilgili simgeyi tıklatın.

4.
Soldaki görev bölmesinde, Ağ Görevleri'nin altında, Bu bağlantının ayarlarını değiştir'i tıklatın (veya korunmasına yardımcı olunmasını istediğiniz bağlantıyı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın).

5.
Gelişmiş sekmesinde, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın altında, Bu bilgisayara Internet üzerinden erişimi sınırlayarak ya da önleyerek Bilgisayar ve ağımı koru'nun yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun Kutunun içinde onay işareti varsa, güvenlik duvarı açıktır. Kutuda işaret yoksa, güvenlik duvarı kapalıdır ve bilgisayarınız Internet'teki olası tehlikelere karşı savunmasızdır.


Windows 2000, Windows Millennium Edition, veya Windows 98 gibi farklı bir Windows sürümünüz varsa, başka bir şirketten, güvenlik duvarı donanımı veya yazılımı alıp yüklemeniz gerekir. Kablosuz erişim noktaları veya geniş bant yönlendiriciler gibi ev ağı aygıtlarınızın el kitaplarına bakarak yerleşik güvenlik duvarı donanımları olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda güvenlik duvarı yazılımı yüklü olup olmadığını kesin olarak bilmiyorsanız, Tüm Programlar klasöründen denetleyebilirsiniz. Başlat'ı ve sonra Tüm Programlar'ı tıklatın. Yüklü bir güvenlik duvarı programı arayın. Ev kullanıcıları için güvenlik duvarı yazılımı sağlayan, yaygın kullanılan bazı markaların adlarına örnek olarak McAfee, Symantec, Tiny Personal Firewall ve ZoneAlarm verilebilir.

S: Yerleşik güvenlik duvarı olmayan bir Windows sürümüm var. Ne yapmalıyım?
Y. Windows XP'den önceki Windows sürümleri yerleşik güvenlik duvarıyla birlikte gelmiyordu. Bilgisayarınızda Windows 2000, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows 98 gibi daha önceki bir Windows sürümü varsa, güvenlik duvarı almalı ve yüklemelisiniz. Güvenlik duvarı donanımı veya güvenlik duvarı yazılımı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kaynaklarda güvenlik duvarı seçenekleriyle ilgili daha çok bilgi sağlanır.

Güvenlik Duvarı Donanımları

Ev ağlarına yönelik pek çok kablosuz erişim noktasında ve geniş bant yönlendiricisinde, ev ağlarının çoğunda iyi koruma sağlayan yerleşik güvenlik duvarı donanımı bulunur. Yerleşik güvenlik duvarı donanımı ve diğer tümleşik ev ağı oluşturma özelliklerine sahip kablosuz erişim noktasına örnek olarak Microsoft Geniş Bant Ağ İletişimi Kablosuz Baz İstasyonu verilebilir.

Güvenlik Duvarı Yazılımları

Güvenlik duvarı yazılımları tek başına çalışan bilgisayarlar için iyi bir seçimdir ve Windows 98, Windows ME ve Windows 2000 ile iyi çalışırlar. (Windows XP'de yerleşik bir güvenlik duvarı olduğundan ek güvenlik duvarı gerekmez.)

Güvenlik duvarı yazılımları diğer yazılım şirketlerinden edinilebilir. Virüsten koruma ve güvenlik duvarı paketleriyle ilgili özel teklifler için, Güvenlik yazılımları: Yüklemeler ve deneme sürümleri sayfamızı ziyaret edin.

Farklı güvenlik duvarı türleri Hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bkz: Neden bir Bilgisayar güvenlik duvarı kullanmalısınız?

S: Hangi Windows sürümünü çalıştırdığımı nasıl öğrenebilirim?
Y. Windows XP veya daha önceki bir Windows sürümünüz olup olmadığından emin değilseniz,

• Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

• Çalıştır iletişim kutusunda, winver yazın. Tamam'ı tıklatın.


Çalıştırmakta olduğunuz Windows yazılımı sürümü görüntülenen iletişim kutusunda belirtilir.

S: Güvenlik duvarını Windows XP'de nasıl kullanmaya başlarım?
Y. Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız, yeni Windows Güvenlik Duvarı zaten etkinleştirilmiştir. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarı'nı Öğrenme

Service Pack 2 çalıştırmıyorsanız, Bilgisayarınızı Koruyun sayfası üzerindeki adımlar Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmanıza yardımcı olur. Internet'e bağlanmak için tek başına çalışan bir Bilgisayar kullanıyorsanız, bu adımları uygulayın.

S: Windows Güvenlik Duvarı nasıl çalışır?
Y. Windows Güvenlik Duvarı, etkinleştirildiği bağlantılar üzerindeki tüm ağ trafiğini izler. Örneğin, güvenlik duvarı, çevirmeli Internet bağlantınızdaki tüm trafiği izleyebilir. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdan başlatılan tüm bağlantıları izler ve istenmeyen trafiğin bilgisayarınıza erişmesini engeller. Güvenlik duvarı, gerekirse bağlantı noktalarını dinamik olarak açar ve adresini tıklattığınız Web sayfası gibi özellikle istemiş olduğunuz trafiğin bilgisayarınız tarafından alınmasına olanak sağlar.

"Bağlantı noktası", bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır.

Gelen trafik istemediyseniz, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, bu trafiğin bilgisayarınıza erişmeden engellenmesine yardımcı olur. Ağ oluşturma, çevrimiçi oyunları barındırma veya kendi Web sunucunuzu barındırma gibi özel kullanımlar için açık olmasını istediğiniz bağlantı noktaları seçebilirsiniz. Bu, diğer kişilerin bilgisayarınıza bağlantı kurmasına olanak verir, ancak bunun yanında Güvenliği de azaltabilir.

Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional'ın bir parçasıdır.

Daha fazlasını öğrenmek için, bkz: Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı Kullanın ve Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S: Güvenlik duvarına ek olarak başka bir şeye gereksinimim var mı?
Y. Güvenlik duvarı bilgisayarınızın yüzde 100 güvenli olmasını sağlamaz. Ancak, güvenlik duvarı etkin bir ön savunma hattı oluşturur. Öncelikle bir güvenlik duvarı yüklemeli ve sonra Microsoft Update'teki kritik yazılım güncelleştirmeleri ve virüsten koruma yazılımı gibi başka bir güvenlik önlemi eklemelisiniz. Windows XP 'de, kullanılabilen güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olmanıza yardımcı olan Otomatik Güncelleştirmeler'i kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz: Bilgisayarınızı Koruyun Web sitesi .

S: Evde veya küçük işletme ağımda birden çok Bilgisayar varsa Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kullanmalı mıyım?
Y. Evet. Evde veya küçük işletme ağınızda birden çok Bilgisayar varsa, ağdaki her bilgisayarı korumanız gerekir. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı her bağlantıda etkinleştirmek, bilgisayarlardan birine virüs bulaşırsa, virüsün ağınızdaki diğer bilgisayarlara yayılmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak, güvenlik duvarı, e-posta iletisine eklenmiş bir virüsü engellemez ve virüs bilgisayarınıza bulaşabilir. Ayrıca bir virüsten koruma programı da yüklemelisiniz.

S: Ev ağımda Internet Bağlantı Paylaşımı kullanıyorum, hangi bilgisayarlarda güvenlik duvarı olması gerekir?
Y. Güvenlik duvarını ev ağınızdaki tüm bilgisayarları korumak için kullanmalısınız. Güvenlik duvarı, virüsler ve solucanlar bilgisayarlardan birine bulaştığında, ağdaki diğer bilgisayarlara yayılmasını engeller. Ağdaki, hem ev ağınızda hem de ortak ağlarda kullandığınız dizüstü Bilgisayar gibi bir bilgisayara ayrı bir Internet bağlantısı üzerinden de virüs bulaşabilir. Bundan başka, CD veya disketten yüklenen yazılımlar yoluyla da ağınızdaki bilgisayara virüs bulaşabilir.

S: Ev ağımdaki tüm bilgisayarlarda Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmeliyim?
Y. Evet. Bilgisayarlarınızdan herhangi birinde birden çok ağ bağlantısı varsa, güvenlik duvarını her bağlantı için açmanız gerekir. Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı otomatik olarak açılır ve dosya ve yazıcı paylaşımı gibi ortak görevler tarafından engellenmemelidir. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarı'nı Öğrenme.

Service Pack 2 çalıştırmıyorsanız, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı dosya ve yazıcı paylaşımı tarafından engellenebilir ve bilgisayarınızın diğer ağ aygıtlarını bulmasını önleyebilir. Bu tür kullanımlara izin vermek için ağ bağlantı noktalarını el ile açabilirsiniz. Ağ bağlantı noktaları açık bırakıldığında, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı tarafından bilgisayarınız için sağlanan koruma azalır. "Bağlantı noktası", bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır. Hangi programların bağlantı noktalarını açmanızı gerektirdiği ve Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda bağlantı noktalarının el ile nasıl açıldığı Hakkında daha fazla bilgi için, bkz: Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S: Bilgisayarım büyük bir işletme, okul veya şirket ağının bir parçası, bu durumda bir güvenlik duvarı etkinleştirmeli miyim?
Y. İşletmenizin, okulunuzun veya şirket ağınızın ağ yöneticisi tarafından oluşturulan ilkeyi uygulamalısınız. Bazı durumlarda ağ yöneticileri ağdaki tüm bilgisayarları yapılandırabilir; bu durumda bilgisayarınız ağa bağlandığında güvenlik duvarını açamazsınız. Durum buysa, Windows Güvenlik Merkezi'ndeki güvenlik duvarını açmaya yönelik onay kutusu veya Ağ Bağlantısı Özellikleri iletişim kutusu soluk olarak görüntülenir. Bilgisayarınızda bir güvenlik duvarı olması gerekip gerekmediği konusunda ağ yöneticinizden de yardım isteyebilirsiniz.

S: Evde veya yolculukta, büyük bir ağa erişmek için Sanal Özel Ağ bağlantısını kullanıyorum. Windows XP'de güvenlik duvarını açmam gerekir mi?
Y. Bağlandığınız büyük ağı ağ yöneticisine sormalısınız. VPN bağlantısı için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın açılıp açılmayacağı konusunda yöneticinin gösterdiği yolu izlemelisiniz. Internet'e bağlanmak için kullandığınız Yerel Ağ veya Yüksek Hızlı Internet bağlantısı veya Uzaktan Erişim Hizmeti (RAS) bağlantısı için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı mutlaka açmalısınız.

S: Windows XP ürünüm var. Yerleşik güvenlik duvarından başka bir güvenlik duvarı kullanabilir miyim?
Y. Evet. Güvenlik duvarında farklı özellikler bulunmasını isteyen Windows XP kullanıcıları, başka bir şirketin sunduğu güvenlik duvarı donanımını veya güvenlik duvarı yazılımını kullanabilirler. Aşağıdaki satıcıların sunduğu güvenlik duvarı ürünleri Windows XP ile uyumludur.

______________
Dalga geçerim ama kırmam. Ciddiye alırım ama takmam. Çevremde birçok arkadaşım olabilir ama hepsini dostum yapmam, Biz ışıklı cɑddelerin züppe çocuklɑrı değil! Biz ıssız sokɑklɑrın delikɑnlı yürekleriyiz!!! CW
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu