Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj30.10.2011, 22:45 (UTC)    
Mesaj konusu: Kurutulmuş, sağlıklı meyve ve sebzeler

Site Adı : Foodlovers.com.tr
Site Başlığı : foodlovers-Taze & Kuru
Site Açıklaması : Kurutulmuş, sağlıklı meyve ve sebzeler
Site Kuruluş Tarihi : 2011-Mayıs-30
Site Tanıtımı : Son yıllarda ortaya çıkan hastalıklardan dolayı sağlığa verilen önem ve sağlıklı yiyeceklere verilen önem git gide artmakta. Kanser ve obezite başta olmak üzere bir çok sağlık problemine yol açan yiyecekler göz önüne alındığında, tüketiciler hijyenik ve sağlıklı yiyeceklere yöneliyorlar. Bu Konuda uzman olan kişiler, sebze ve meyveleri zamanında tüketmeyi, normal zamanı dışında da, yani mevsimi haricinde ise kurutulmuş olarak tüketmeyi tavsiye etmekteler. Bu da kurutulmuş meyve ve sebze ürünlerine olan talebi artırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)'nun verilerine göre 2007-2009 yılları arasında gelişmiş ülkelerin kurutulmuş sebze ve meyve ithalatı 7,7 milyar doları buldu.

Sebze ve meyveler farklı farklı yöntemlerle kurutulmakta ve bazı tekniklerde sağlık açısından sıkıntı oluşmaktadır. Örnek olarak, güneş altında istediğimiz her meyve ve sebze kurutulamıyor. Geniş arazilere ve çok dikkat edilmesi gereken bir hijyen ortamına ihtiyaç duyuluyor.

Elektrikle kurutmada ise maliyet ciddi anlamda artış gösteriyor ve bazı sınırlamalar ön plana çıkıyor. Bu nedenle ürünlerin daha fazla dayanıklılık kazanması için koruyucu maddeler kullanılması gerekebiliyor ve bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.
Site Adresi : http://www.foodlovers.com.tr
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu