Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj13.12.2011, 13:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Multipl Skleroz Hastaları için Genç MS Platformu

Ms nedir?
Belirtileri nelerdir?
Multipl skleroz ile nasıl baş ederiz? Öneriler, yöntemler..


Ve çok daha fazlası, Multipl Skleroz hastaları için oluşturulmuş platform olan Genç MS (gencms.com) sitesinde..

Unutmayın bu hastalık herkesde olabilir.

Kısaca MS Nedir?
"Multipl Skleroz(MS)" inflamatuar demiyelinizan sürece aksonal hasarlanmanın eslik ettigi bir merkezi sinir sistemi hastalıgıdır. Genç eriskinlerde en sık nörolojik özürlülük nedenidir ve görülme sıklıgının 5-30/100000 oldugu düsünülmektedir. Hastalık özellikle 20-40 yas arasında sıktır ve kadın/erkek oranı yaklasık 2:1’dır. Multipl skleroz tanısı için inflamatuar demiyelinizan sürecin zamanda ve mekanda yayılımını göstermek gereklidir.

Peki MS genetik midir?
MS, temelde genetik/ailevi bir eğilimin var oluşu, çevre koşullarının ve diğer nedenlerin bu genetik üzerine eklenmesi ile hastalığın kendini göstermesi şeklinde ifade edilir.

MS'in genetik özellikleri gerek hastalık sürecini anlamada önemli bilgiler verecek olması gerekse hastalığın erken tanısını ve risk gruplarını saptamada kullanılabilecek biolojik belirteçler geliştirilmesini mümkün kılabilecek olması nedeniyle büyük önem teşkil eden ve yoğun çalışılan bir konudur.

Beyaz ırkta, zencilere göre daha sık görülmesi, hasta bireylerin kan bağı olan akrabalarında multipl skleroz gelişme riskinin populasyon geneline göre daha yüksek olması multipl skleroz sürecinde genetik faktörlerin de rol oynadığına işaret etmektedir.

Hastalık ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz MS Hastalığı sitesine girerek bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda uzman olan ekibimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu