Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj01.01.2012, 20:01 (UTC)    
Mesaj konusu: Yoldan Güzel Geçmek !!!

Yoldan Güzel Geçmek

Bir kral halkı için geniş bir yol yaptırmayı diledi ve yapımı tamamlanan yolu halka açmadan önce, bir yanşma düzenlemeye karar verdi. İsteyenin bu yarışmaya katılabieceğini ilan ettiren kral, yoldan en güzel geçecek kişiyi belirleyeceğini söyledi.
Yarışma günü, insanlar akın ettiler. Bazılar en güzel arabalarını, bazıları en güzel elbiselerini getirmişti: Kadınlardan kimileri saçlarını en güzel biçimde yaptırmıştı, kimi de yanlarında en güzel yiyecekleri getirmişti. Gençlerden bazıları spor kıyafetler içinde yol boyunca koşmaya hazırlanıyordu.
Nihayet, tüm gün insanlar yoldan geçtiler, fakat yolu kat edip tekrar kralın yanına döndüklerine hepsi aynı şikayette bulundu. Yolun bir yerinde büyükçe bir taş ve moloz yığını vardı ve moloz yığını yolculuğu zorlaştırıyordu.
Günün sonunda bir yolcu yanlız başına bitiş çizgisine yorgun argın ulaştı. Üstü başı toz toprak içindeydi, ama krala büyük bir saygıyla yönelerek elindeki altın kesesini uzattı: ”Yolculuğum sırasında, yolu tıkayan taş ve moloz yığınını kaldırmak için durmuştum. Bu altın kesesini onun altında buldum. Bu altınlar size ait olmalı.”
Kral gülümseyerek cevap verdi:
”O altınlar sana ait delikanlı.”
”Hayır, benim değil. Benim hiçbir zaman o kadar çok param olmadı.”
”Evet” dedi kral. ”Bu altınları sen kazandın, zira yarışmanın galibi sensin. Yoldan en güzel geçen kişi sensin. Çünkü, yoldan en güzel geçen kişi ardından gelenler için yoldaki engelleri kaldıran kimsedir.”
Mesaj01.01.2012, 20:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

Zaten sevabın en kolay kazanılma yoluda budur.Hadis-i şeriflerde Peygamber Efendimizde (s.a.v)yolda insanlara eziyet veren şeyleri kaldırın buyurmuştur..
______________
Gök Kubbede Hoş Bir Sadâ Bırakmak Değil midir Hayat..? Umarım Geriye Hoş Bir Sadâ Bırakabilmişimdir.Söz Uzar,Kesmek gerektir...Vesselam... M.Said BAŞAR
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu