Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.09.2012, 11:26 (UTC)    
Mesaj konusu: Einstein’den Atatürk’e Mektup

Arkadaşlar internette gezerken bunu buldum. Sizinle paylaşmak istedim.

Albert Eisntein, 1933 yılında Almanya’ da bulunan 40 tane akademisyenin, Alman yasalarının ağır olmasından dolayı bilimsel çalışmalarını gerçekleştiremediklerini belirterek Mustafa Kemal Atatürk’ e bir mektup yazıyor. Bu 40 akademisyenin Türkiye’ ye kabulunü rica ediyor. Bu mektupla 40 Musevi akademisyenin Türkiye’ ye kabulünü sağlıyor. Kendisi ise davet edilmediği gerekçesiyle ABD’ ye gidiyor. İşte o mektubun Türkçe tercümesi ve orijinal hali:
” Ekselansları, OZE Dünya Birliği’nin Şeref Başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’ de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler, Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe, bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.
Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.
Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum.
Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan,
Prof. Albert Einstein ”

______________
Çocukken kendimi yalnız hissederdim; hala öyle hissediyorum çünkü; bazı şeyleri biliyorum ve bunları hiç bilmedikleri yada bilmek istemedikleri anlaşılan insanlara bazı ip uçları vermeye çalışıyorum.
C.Gustav Jung
Mesaj21.09.2012, 12:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhabalar,
öcelikle başlık için Teşekkürler. Ben bildiğiniz gibi Almanya'da yaşamış ve burada büyümüş birisiyim. Bunun yanı sıra boş zamanlarımda Tarih kitapları okumayı ve Tarih araştırmaları yapmayı çok severim. Cool Bunun için söz alarak düşüncemi ve bilgimi sizinle paylaşmak istiyorum. Yukarıda belirtilen mektubun ne kadar doğruyu yansıttığını bilemiyorum. Yalanlamakta bana düşmez, ama ben Albert Einstein'dan bahsetmek istiyorum. Yukarıdaki mektub 17 Eylül 1933 tarihinde Fransa'da yazılmış. Ancak Albert Einstein Kasım 1932'den itibaren, Hitler'in başa geçmesi nedeniyle ABD'de kalma kararı almış ve bildiğim kadarıyla Almanya'ya geri dönmemiş hatta 1955 yılında Amerika'da ölmüştür. Ayrıca o zaman diliminde Einstein mektubu Fransa'da da yazmış olamazki o vakitler Fransa Hitler Almanyası tarafından işgal altındaydı ve bir Yahudi olarak Einstein'ın o zamanda orada olması imkansız. Benim bildiklerim bunlar ama araştırmak şart. Bizim millet araştırma ve okuma açısından geride. Herkes iyi haber de olsa her okuduğuna ve gördüğüne inanmamalıdır. Ne olursa olsun araştırmakta ve soruşturmakta yarar vardır.
İyi çalışmalar... Wink

______________
IQRAMEDIA Yakında...
Mesaj21.09.2012, 12:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu tür haberlerin doğruluk oranını kestirmek güç gerçekten de. Ama senin tespitinde güzel.
______________
Çocukken kendimi yalnız hissederdim; hala öyle hissediyorum çünkü; bazı şeyleri biliyorum ve bunları hiç bilmedikleri yada bilmek istemedikleri anlaşılan insanlara bazı ip uçları vermeye çalışıyorum.
C.Gustav Jung
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu