Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj13.10.2012, 22:29 (UTC)    
Mesaj konusu: İlginç Bir Tez !!!

İLGİNÇ TEZ

ABD'de Massachusetts Institute of Technology' de okuyan bir öğrencinin tanık olduğu bu öykü, bir tez çalışmasının nelere yol açacağını göstermesi açısından ilginç bir örnek oluşturuyor:
Bir lisansüstü öğrencisi bir yaz mevsimi süresince her gün üzerine siyah-beyaz çizgili bir tişört giyerek Harvard futbol sahasına gider. 15 dakika boyunca sahayı bir baştan diğer uca yürüyerek yerlere kuş yemi serper. Bu arada cebinden bir hakem düdüğü çıkartıp öttürür. Yağmur, çamur demeden her gün aynı saatte aynı hareketleri törensel bir ciddiyetle yapar. Derken sonbahar gelir, futbol mevsimi başlar.
Harvard futbol takımının ilk maçı oynanacaktır. Siyah-beyaz tişörtlü hakem başlama düdüğünü çalar ve o anda olanlar olur.

Yüzlerce kuş sahaya hücum eder ve doğal olarak maç ertelenir.

Bu arada öğrenci tezini vermiş ve mezun olmuştur.

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj14.10.2012, 06:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Very Happy şu işe bir bak Very Happy ne kadar da ilginç
Mesaj14.10.2012, 07:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allah Allah Very Happy
Mesaj14.10.2012, 07:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: İlginç Bir Tez !!!

islamkusagi yazmış:
İLGİNÇ TEZ
Bir lisansüstü öğrencisi bir yaz mevsimi süresince. Yağmur, çamur demeden.

Yazın yağmur çamur olması ilginç bir tez olmasına yardımcı olmuş gerçekten.
Mesaj14.10.2012, 08:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu yaptığı etkinlik kuşların bilinçaltına yerleşmiştir. Bu teoriyi uygulayan bir bilim adamı vardı. Bir köpek üzerinde deney yapıyor. Bir zili çalıyor. Köpeğe eti gösteriyor köpeğin salyaları akıyor. Bunu sürekli tekrarlıyor. Artık adam eti göstermeden zili çalınca köpeğin salyaları akıyor. Buna benzer bir olay Very Happy
Mesaj14.10.2012, 08:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

eglenceni-yarat yazmış:
Bu yaptığı etkinlik kuşların bilinçaltına yerleşmiştir. Bu teoriyi uygulayan bir bilim adamı vardı. Bir köpek üzerinde deney yapıyor. Bir zili çalıyor. Köpeğe eti gösteriyor köpeğin salyaları akıyor. Bunu sürekli tekrarlıyor. Artık adam eti göstermeden zili çalınca köpeğin salyaları akıyor. Buna benzer bir olay Very Happy

Bunu bilmiyordum güzelmiş. Psikoloji çok önemli bir olay. İnsanı beyni en önemli organ. Beyne kazınan şeyler istemesen de bir süre sonra otomatik olarak olabilir.
Mesaj14.10.2012, 08:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

Köpek deneyini yapan bilim adamı Pavlov'dur. Bu tef çalıp oynatılan ayılar, sirklerdeki hayvanlar eğitilirken hep bu tarz yöntemler kullanılır.

Yazın yağmur çamurun olması Amerika'nın bazı bölgeleri için çok normal bir durum ki Karadeniz'de bile yazın yağmur çamur olur ... Smile

Evet Psikoloji çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir alandır ...
Not: ben özel bir kolejde Psikolojik Danışmanım ...

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj14.10.2012, 08:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

informess yazmış:
eglenceni-yarat yazmış:

Bunu bilmiyordum güzelmiş. Psikoloji çok önemli bir olay. İnsanı beyni en önemli organ. Beyne kazınan şeyler istemesen de bir süre sonra otomatik olarak olabilir.

Evet lise 2 psikoloji dersi sağolsun Very Happy

Alıntı:
Köpek deneyini yapan bilim adamı Pavlov'dur. Bu tef çalıp oynatılan ayılar, sirklerdeki hayvanlar eğitilirken hep bu tarz yöntemler kullanılır.

Yazın yağmur çamurun olması Amerika'nın bazı bölgeleri için çok normal bir durum ki Karadeniz'de bile yazın yağmur çamur olur ...

Evet Psikoloji çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir alandır ...
Not: ben özel bir kolejde Psikolojik Danışmanım ...

Arkadaşımızda çok iyi özetlemiş. Adamın adı aklımda değildi. Teşekkürler..