Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj10.07.2013, 10:51 (UTC)    
Mesaj konusu: Sahur Vaktinin Sonu ve Sabah Namazının Vakti

SAHUR VAKTİNİN SONU ve SABAH NAMAZININ VAKTİ
Her sene orucun başlaması ve sabah namazının vaktinin girmesiyle alakalı gereksiz tartışmalar yapılmaktadır. Bu tartışmayı da daha çok samimiyetsiz simalar yürütmektedir. Sahur vaktinin sonu aslında çok açık ve nettir. Fakat Diyabet İşleri Başkanlığı bu konuda da insanların dinleri ve emekleri ile oynamaktan çekinmediği için sahur vaktini çok önceye almıştır. Şu diyanetin takvimleri varya, işte o takvimde yazan imsak vaktinden sonra 20 dakika sonraya kadar yemek içmek vs serbesttir.
Resimde de orucun başladığı anda fecr yerinin hali görünmektedir.
.......... Fecrin beyaz ipliği siyah ipliğinden ayırdedilinceye kadar yiyin ve için, sonra geceye kadar orucu tamamlayın ...........
BAKARA : 187.AY.


Fecir ; Fecri kazib, Fecri sadık diye iki türlüdür.
Fecri kazib : Yani, yalancı fecir.Bu fecir de sabah namazının vakti girmiş olmaz. Oruç tutacak olan bir kimsenin bu vakitte yemesi, içmesi ve cinsi münasebette bulunması haram değildir. Bu fecrin alameti ; ufukta dimdik duran, kurt kuyruğu şeklindeki uzun bir aydınlıktır.
Fecri sadık : Bu vakit, ufuk boyunca dağların ve tepelerin üzerinde yaygın bir beyazlığın bulunduğu vakittir. Bu vakitte sabah namazının vakti girmiş olur ki, artık yiğilip içilmez.
( ... Semure b.Cündüb bir hutbesinde şöyle dedi : Resulullah s.a.v buyurdular ki : Sizi seher yemeğinden Bilalin ezanı ve etrafa yayılmadıkça ufuktaki şöyle - dikine - beyazlık alakoymasın. )
MÜSLİM : 3.C.1094.N EBU DAVUD : 3.C.2346. N NESEİ : 4.C.2172.N TİRMİZİ : 2.C. 702.N
Sabah ezanının vaktine gelince ;
... Enes b. Malikten ; O da Zeyd b.Sabitten. Zeyd b. Sabit şöyle demiştir : Biz peygamber s.a.v in beraberinde sahur yemeği yedik. Sonra peygamber s.a.v sabah namazına kalktı. Enes dedi ki : Ben de Zeyde :
- Sabah ezanı ile sahur arasında ne kadar zaman bulundu ? diye sordum. Zeyd :
- Elli Ayet okunacak vakit kadar, diye cevap verdi.
BUHARİ : 4.C.1789.S MÜSLİM : 3.C.1097.N - TİRMİZİ : 2.C.699.N
Bu hadise göre sabah ezanının okunma zamanı ise, az önceki bahsini ettiğimiz dağların üzerindeki gelen aydınlığı gördükten yaklaşık 15-20 dakika sonrasıdır.
Hatta ve hatta birimizin elinde su veya başka bir ihtiyacımızı giderdiğimiz kabımız dahi olsa - ve o anda da ezan okunuyor olsa -, acele etmeden ondan ihtiyacımızı giderip daha sonra namazımızı kılmalıyız.
Ebu Hureyre r.a dan. Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Sizden biriniz elinde bardağı olduğu halde - sabah - ezanını işittiğinde ondaki ihtiyacını bitirmeden yere koymasın.
EBU DAVUD : 3.C.2350.N
Sonuç olarak ihtiyatlı olarak bile demek gerekirse, diyanetin imsakından 20 dakka sonraya kadar yemek içmek serbesttir ve bu vakitten 10-15 dakka sonra da sabah namazının vakti girer.
______________
Mesaj10.07.2013, 10:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Resimi koymayı unutmuşum buyrun
______________


En son islamvideolari tarafından 10.07.2013 11:04:38 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu