Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj26.08.2014, 19:29 (UTC)    
Mesaj konusu: Su Kaynaklarımız Tükeniyor!

Bildiğiniz gibi televizyonlarda barajların kuruduğunu ve durumun kötüye gittiğini bildiriyorlar peki biz bu gidişe birazda olsa nasıl dur diyebiliriz?


1) Musluğu açık bırakmayın
Annelerimiz bize o lezziz sebze yemeklerinden yapmadan önce onları güzel güzel yıkıyorlar. Sebzeler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda 18 ton su kurtarabilir.

2) Bulaşıkları elde değil makinede yıkamak hem temizlik açısından hemde su tasarrufu açısından önemlidir
4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinası aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir.

3) Dişerinizi fırçalarken, suyu kapatın
Diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Diş fırçalarken musluğu kapatara kullanmadığımız su gideri, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir aile için bu rakkam, 48 tondur.

4) Daha sık duş alın
Temizliğimize de özen göstermeliyiz. 5 dakikalık bir duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika kısaltırsa, yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.

5) Duş başlığınızı değiştirin
Yeni model, gayet ekonomik, suyu daha iyi püskürten su başlıklarından alın. Böylece daha az suyla daha tazikli duş alabilirsiniz.

6) Muslukları tamir ettirin
Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olmalıyız. Bozuk musluk gördüğümüzde anne-babamızı onları tamir ettirmek konusunda yönlendirmeliyiz... Her saniye bir damla su akıtan musluk yılda bir ton su harcar.

7) Sifona plastik bir şişe yerleştirin
Sifonunuzun içersine içi dolu bir pet şişe koyarsanız, her sifonu çekişinizde o pet şişenin kapladığı hacim kadar su tasarrufu sağlamış olursunuz. Sadece bu basit önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

Cool Gereksiz yere sifon çekmeyin
Tuvaleti çöp olarak kullanmamalısınız.
4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcanmış olur. O yüzden lütfen tuvalete çöp ve tuvalet kağıdından başka birşey atmayın.

9) Çamaşır makinasını ekonomik kullanın
Evde, çamaşır makinası konusunda yapacağınız aile fertleri arasındaki iş birliği ailenizin büyük miktarda su tasarrufu yapmasını sağlayacaktır. Bir çamaşır makinası tek çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinayı tam doldurmadan çalıştırmazsanız su tasrrufu için büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz. Makinanızı yılda bir kez daha az çalıştırırsanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız.

10) Su kaçaklarını engelleyin
Bu iş hernekadar sizin göreviniz olmasada evinizdeki eskiyen su borularının yenileri ile değiştirilmesi yada tamir ettirilmesi de faydalı olabilir. Eski tip borular tonlarca su harcar.
Mesaj26.08.2014, 19:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gerçekten önemli bir konuya değinmişsin kardeşim.Umarım herkes bu hususlara dikkat eder..
______________
• Bedava-Sitem.com Türkiye Moderatörü (2015 - 2016)
• Bedava-Sitem.com Türkiye Grafikeri (2014 - 2015)
• Bedava-Sitem.com Örnek Siteler Yarışması 18. Örnek Site -Agasu06 (2014)
• Bedava-Sitem.com Örnek Siteler Yarışması 14. Örnek Site -FutbolHaberleriniz06 (2014)

Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın..
- Aşık Veysel ŞATIROĞLU
Mesaj01.09.2014, 23:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

eve haklısın adamın biri çölde susuz kalmış susuzluktan ölüyormuş adamın milyon dolarları varmış yanına bir bardak suyu olan adam gelmiş sana bu suyu vericem ama servetini bana vericeksin demiş adam servetini vermiş adamda demişki neymiş senin servetin bir bardak su
Mesaj03.09.2014, 21:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Barajlar kuruyor, ama insanlar bilinçsizce als akımına sırf etiket olsun diye kova kova su döküyorlar, yetmiyor kepçeyle, kamyonla döküyorlar. İlk önce bu zihniyetin kafasına bazı şeylerin eksikliğinin ne kadar değerli olduğunu sokmak gerekiyor. Bir dönem sular çekilsin, kurusun istiyorum bu tür videoları gördükçe. Akıllansınlar, etiket için yapmadıkları yok...
______________

Bundan sonra hep yek, hep tek başıma
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu