Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj05.03.2018, 20:40 (UTC)    
Mesaj konusu: 12 Eylül Döneminde Adli Hükümlü İdamları

HEPSİ MAĞDURMUYDU?

12 Eylül askeri darbesinden ; 24 Ekim 1984 tarihine kadar, 24'ü adli, 17'si sol, 8'i sağ görüşlü ve 1'ide Ermeni Örgütü Asala militanı olmak üzere, toplam 50 hükümlü idam edilmiştir.

Bu infazlardan, İlyas Has'ın cezası 6 Ekim 1984 tarihinde İzmir'de, Hıdır Aslan'ın cezası ise 24 Ekim 1984 tarihinde Burdur'da sivil hükümet döneminde infaz edilmiştir.

12 Eylül Döneminde idam edilen 48 kişiden 24'ü, 12 Eylül 1980 Darbesi'nden yıllar önce suç işleyip ölüm cezasına çarptırılmışlar, cezaları Yargıtay'da da onanmış ancak dosyalar Meclis'te ele alınmayıp yıllarca tozlu raflarda bırakılmıştır.

Sitemde genellikle adli hükümlülerin idamına yer verdim. Onlarında üzerinde yorum yapmadan, TBMM Tutanak Dergisi'nde yayınlanmış olan kararları yayınladım. Kararları, dehşet ve ibret içinde, tiksinerek okuyacağınıza eminim.

12 Eylül'ü eleştirenler, "50 Kişiyi idam ettiler.." diye eleştirirlerse, 6 yaşındaki çocuklara tecavüz edipte öldüren, sapık canileri de 12 Eylül Mağduru sıfatına sokmaktadırlar.

Sitemi incelemenizi, önerilerinizle ve çevrenizdekilere duyurarak destek vermenizi rica ediyorum. Saygı ve sevgilerimle..

http://netekim.tr.gg

En son netekim tarafından 05.03.2018 20:41:30 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Önceki mesajları göster: