Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.06.2008, 00:40 (UTC)    
Mesaj konusu: net 3D nedir...

NET3D programı NETCAD ile oluşturulan dosyaların 3 boyuta aktarılmasını sağlayan programdır. Salt arazi modellerinin 3 boyut görüntüsü elde edilerek çalışma alanı hakkında ön bilgi edinilebilir. PLANET modülü ile hazırlanmış olan imar planları arazi modeline uyarlanarak, NET3D programının sağladığı pratik kullanım özellikleri ile görsel zenginlik sağlanır. Kent modeline ait tüm ayrıntılar üzerinde -doku, ölçek, renk, materyal, arkafon gibi- değişiklik yapılabilir. Bu özellikler kullanılarak, kent modelinin foto gerçekçi görüntüsü alternatifleri ile birlikte elde edilir.

Elde edilen renkli görüntüler ekran görüntüsünde hiçbir farklılaşma olmadan kağıt üzerine aktarılabilir . Bina cepheleri program içerisindeki bina kütüphanesinden seçilerek istenilen bitmap görüntüsü ile kaplanabilir. Plan üzerindeki alanlar(adakenarı gibi) programın doku kütüphanesinden seçilerek istenilen doku ile kaplanabilir . Program özellikleri modele istenilen arkafon görüntüsü yüklemeyi olanaklı hale getirmektedir . Yerleşim birimlerine ait hava fotoğraflarının kabartma haritaları elde edilebilir


PLANET modülü kullanılarak elde edilen eğim, yükseklik ve bakı analizleri 3 boyuta aktarılarak yerleşilebilirlik açısından arazi hakkında genel bilgi edinilmesini sağlar.

Yine Netcad modülleri ile hazırlanan arazi modelleri,yol,kanal,gölet gibi işlerin son durumları Net 3D programına aktarılarak görünebilir.

Aktarılan modelde bina yükseklikleri, yol genişlikleri, planın arazinin eğim ve yönelim özelliklerine uygunluğu kontrol edilebilir. Gerekli düzenlemeler NETCAD 2 boyutlu plan görüntüsüne dönülerek yapılır. İstenilen değişiklik kısa bir sürede 3 boyut görüntüsünde gözlemlenebilir.

Atmosfer, gölge, ışık efektleri tercihe göre farklılaştırılarak görsel nitelikleri yüksek , model görüntüleri elde edilme imkanı sağlanmıştır.

Doku, bina cephesi, arkafon kütüphanesi kullanıcı tarafından zenginleştirilebilir.

Plan görüntüsü üzerinde kullanıcı tarafından belirlenen hat boyunca kamera ile hareket edilebilir. Aynı hat üzerinde film çekme, çekilen filmi tekrar oynatma imkanı sağlar. Belirlenen hat üzerine model (taşıt) atanarak, hareket verilebilir.

Modele istenilen açıdan bakılarak, her açı için model görüntüsü saklanarak tekrar ekrana çağırılabilir. İstenilen anda açıdan, üstten, yandan veya önden görünüm pencerelerindeki görüntü, bir dosyaya değişik formatlarda (*.bmp,*.pcx, *.jpg gibi) kaydedilebilir.

3D gösterim özellikleri ile plan öncesi analiz ve plan sonrası sunum aşamalarında daha gerçekçi tasarımlar elde edilecektir.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu