Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.06.2008, 18:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Dosyaları ve Ayarları Yeni Bir Bilgisayara Aktarma

Dosyaları ve Ayarları Yeni Bir Bilgisayara Aktarma

Alışık olduğunuz bilgisayar ortamını yeni bir bilgisayara kopyalamak güç olabilir, ancak Windows XP'deki Dosyaları ve Ayarları Aktarma Sihirbazı bu işlemi otomatikleştirir.
Bu Sayfada

1. Sihirbazı kullanma2. Taşınan öğeler3. Çıkarılabilir ortam veya depolama sürücüleri kullanarak taşıma4. Doğrudan kablo bağlantısı kullanarak taşıma1. Sihirbazı kullanma

Sihirbaz, bilgisayar ortamınızı yeni bir bilgisayara geçirmek için kullanabileceğiniz seçenekleri sunar. Aşağıdakileri yapabilirsiniz:
Taşınan dosyaların ve ayarların nasıl depolanacağını seçin. Sihirbaz, aktarmak istediğiniz dosyaları ve ayarları kopyalamak için çeşitli yöntemleri destekler. Bunlardan ağ ortamı gerektirmeyen ikisini inceleyeceğiz:
•Çıkarılabilir ortam veya depolama aygıtı kullanarak
•Eski bilgisayarınız ile yeni bilgisayarınız arasında doğrudan kablo bağlantısı kullanarak
Taşınacak dosyaları ve ayarları özelleştirin. Hangi dosyaları ve ayarları taşıyacağınızı biliyorsanız, sihirbazda bunları doğrudan ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

2. Taşınan öğeler

Taşıdığınız ayarlar dört ana gruptan birine dahildir:
Görünüm. Duvar kağıdı, renkler, sesler ve görev çubuğunun konumunu içerir.
Eylem. Klasör çift tıklatıldığında yeni bir pencerede mi, yoksa aynı pencerede mi açılacak ya da bir öğeyi açmak için tek tıklatmanız mı çift tıklatmanız mı gerekiyor gibi öğeleri içerir.
Internet. Bu ayarlar Internet'e bağlanmaya ve tarayıcınızın çalışma şeklini denetlemeye yöneliktir; örneğin, giriş sayfanızın URL adresi, sık kullanılanlar veya yer imleri ve güvenlik ayarları.
Posta. Posta sunucunuza bağlanmak için gerekli bilgileri, imza dosyasını, görünümleri, posta kurallarını, yerel postayı ve kişileri içerir. Desteklenen posta istemcileri Outlook ve Outlook Express'tir.
Sihirbaz Word, Excel ve diğer Microsoft Office programlarına ait belirli ayarları da taşıyabilir, ancak gerçek programlar taşınmaz. Bu uygulamaları yeni bilgisayarınıza yeniden yüklemeniz gerekir.
Dosyalar dosya türü (.DOC), klasör (C:\Belgelerim) ve belirli ada (C:\Önemli\para.mny) göre taşınır. Sihirbaz, varsayılan olarak genel dosya ve klasör türlerinin çoğunu taşır ve bunları ekleme veya kaldırma fırsatı verir.

3. Çıkarılabilir ortam veya depolama sürücüleri kullanarak taşıma

Sihirbazın kullanımı üç adımlı bir işlemden oluşur.
1. Adım: Yeni bilgisayarınızda sihirbazı başlatın
Eski ve yeni bilgisayarınızı bağlarken bir ağ erişimi veya kablo kullanmadan dosya ve ayarlarınızı taşımak için, önce yeni bilgisayarda sihirbazı başlatın:
1.
Sırasıyla, Başlat, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları, Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'nı tıklatın. Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'na Hoş Geldiniz sayfası görüntülendiğinde, İleri'yi tıklatın.
2.
Yeni Bilgisayar öğesinin seçildiğinden emin olun ve İleri'yi tıklatın.
3.
Windows XP CD'niz var mı? sayfasında, Aşağıdaki sürücüde Sihirbaz Diski hazırlamak istiyorum: seçeneğini belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
4.
Yeni bilgisayarınızın disket sürücüsüne boş ve biçimlendirilmiş 3.5 inçlik disket takın. Sihirbaz diski oluşturur ve eski bilgisayarınıza gitmenizi ister.
Not: Yeni bilgisayarınızda disket sürücüsü yoksa (yeni bilgisayarların çoğunda artık bulunmuyor), Sihirbazı Windows XP CD'sinden kullanacağım seçeneğini belirtin. İleri'yi tıklatın ve satın aldığınız veya bilgisayarınız ile birlikte verilen Windows XP CD'sini kullanmak için yönergeleri izleyin.
2. Adım: Sihirbazı eski bilgisayarınızda başlatın
Sonraki adımda, ayarları ve dosyaları almak için eski bilgisayarınızda sihirbazı çalıştırın. Bu adımda verileri aktarma şeklini belirlemeniz gerekecektir. 3.5 inçlik disketlerin depolama kapasitesi sınırlı olduğundan, tam ayar ve dosya aktarımlarının çoğu için uygun bir seçenek değildirler. Ayarlarınızı birden fazla diskete kopyalayabilirsiniz, ancak tüm dosyaları kopyalamak çok zamanınızı alacak ve çok sayıda disket gerecektir. Ayrıca, yeni bilgisayarın çoğunda artık bu disketleri okuyabilecek yerleşik disket sürücüleri bulunmamaktadır.

Daha uygun bazı diğer seçenekler, ayarlarınızı ve dosyalarınızı aşağıdaki ortamlara kopyalamaktır:
•Yüksek kapasiteli çıkarılabilir diskler (ZIP diskleri gibi)
•Dosyaları ve ayarları sonradan CD'ye yazabileceğiniz bir sabit disk konumu
•Yüksek kapasiteli USB depolama aygıtı gibi bir çıkarılabilir sürücü
Unutmayın: Ayarlarınızı ve dosyalarınızı aktarmak için, yeni bilgisayarınızın, dosya ve ayarların depolandığı ortamları okuyabilecek bir sürücüsü olmalıdır.
Dosya ve ayar aktarımını başlatmak için:
1.
Sihirbaz diskini eski bilgisayarınıza takın. Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'na Hoş Geldiniz sayfası görüntülendiğinde İleri'yi tıklatın.
2.
Bu bilgisayar hangisi? sayfasında, Eski bilgisayar'ı seçin. Gösterildiği gibi, Bir aktarım modu seçin sayfası görüntülenir.


3.
Bir aktarım modu seçin sayfasında aşağıdakilerden birini yapın:
Disket sürücüsü veya diğer çıkarılabilir ortam'ı seçin ve İleri'yi tıklatın.

- ya da -
Diğer'i seçin ve ardından ayar ve dosyalarınızı kopyalamak istediğiniz bir sabit sürücü veya çıkarılabilir disk konumuna Gözat yapın. İleri'yi tıklatın. Gösterildiği gibi, Ne aktarmak istersiniz? sayfası görüntülenir.Bu sayfa yalnızca ayarları, yalnızca dosyaları veya hem dosyaları hem de ayarları seçmenize izin verir. Her bir seçeneğin ayrıntıları sağ bölmede görüntülenir.
•Bu sihirbaza başlamak için, Yalnızca ayar seçeneğini işaretleyin ve İleri'yi tıklatın. Sihirbaz eski bilgisayarınızı tarar ve taşımak istediğiniz ayarların tümünü alır. Bu işlem bilgisayarınızın hızına bağlı olarak genellikle birkaç dakika sürer.
•İstendiğinde, çıkarılabilir ortamı etiketleyin ve takın ya da seçtiğiniz sürücü konumunu belirtin ve Tamam'ı tıklatın. İstenirse, sihirbaz tamamlanana kadar başka diskler takın.
Toplama aşaması tamamlanıyor sayfası görüntülendiğinde Son'u tıklatın.
Yeni bilgisayarınıza geri dönün ve sihirbaza devam edin.
3. Adım: Sihirbazı yeni bilgisayarınızda kullanmayı sürdürün
Artık, ayarlarınızın ve dosyalarınızın bulunduğu disklerle veya çıkarılabilir ortamla birlikte yeni bilgisayarınıza geri dönebilirsiniz.
•Yeni bilgisayarınızda çalışır durumda bıraktığınız sihirbaz halen Şimdi eski bilgisayara gidin sayfasında olmalıdır. İleri'yi tıklatın.
Dosya ve Ayarlar Nerede? sayfası görüntülendiğinde, Disket sürücüsü veya diğer çıkarılabilir ortam seçeneğini belirtin veya Diğer'i seçip sürücü konumuna göz atın. İleri'yi tıklatın.
•Diskleri takın veya sürücü konumunu belirtin. İleri'yi tıklatın.
•Sihirbaz alınan dosya ve ayarları okur ve yeni bilgisayarınıza uygular.
•Tüm ayarlar ve dosyalar uygulandığında, sihirbaz Son sayfasına ulaşır. Bitti'yi tıklatın. Değişikliklerin etkili olması için bilgisayarı yeniden başlatmanız istenir.

4. Doğrudan kablo bağlantısı kullanarak taşıma

Dosya ve ayarları taşımanın bir diğer basit yolu bilgisayarlarınızı seri bağlantı noktaları aracılığıyla bağlayan bir doğrudan kablo kullanmaktır. Birçok bilgisayar mağazasında bulabileceğiniz seri bir bilgisayardan bilgisayara dosya aktarma kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Bu işlem için yalnızca iki adım gerekir.
1. Adım: Önce yeni bilgisayarınızda sihirbazı başlatın
1.
Sırasıyla, Başlat, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları, Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'nı tıklatın. Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'na Hoş Geldiniz sayfası görüntülendiğinde, İleri'yi tıklatın.
2.
Yeni Bilgisayar öğesinin seçildiğinden emin olun ve İleri'yi tıklatın.
3.
Windows XP CD'niz var mı? sayfasında, Aşağıdaki sürücüde Sihirbaz Diski hazırlamak istiyorum: seçeneğini belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
4.
Yeni bilgisayarınızın disket sürücüsüne boş ve biçimlendirilmiş 3.5 inçlik disket takın. Sihirbaz diski oluşturur ve eski bilgisayarınıza gitmenizi ister.
2. Adım: Sihirbazı eski bilgisayarınızda başlatma
1.
Sihirbaz diskini eski bilgisayarınıza takın.
2.
Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'na Hoş Geldiniz sayfası görüntülendiğinde, İleri'yi tıklatın.
3.
Bir Aktarım Modu Seçin sayfası görüntülendiğinde Doğrudan Kablo'yu seçin ve İleri'yi tıklatın.
4.
Seri bağlantınızı kurun sayfası görüntülendiğinde aşağıdaki adımları tamamlayın:
1.
Bilgisayarlarınızı seri bir bilgisayardan bilgisayara dosya aktarma kablosu ile bağlayın.
2.
Diğer bilgisayara gidin ve sihirbazı Seri bağlantınızı kurun sayfasına ilerletin.
3.
Seri bağlantı noktası ayarını seçmek için, her iki sihirbazda da Otomatik Algıla'yı seçin.
5.
Sihirbaz başarılı bir bağlantı kurulduğunu gösterdiğinde İleri'yi tıklatın.
Sihirbaz dosya ve ayarlarınızı otomatik olarak yeni bilgisayarınıza uygular. Değişikliklerin etkili olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.
Not: Bazı ayarlar Windows XP tabanlı bilgisayarınıza geri yüklenemeyebilir. Windows XP'de bulunmayan veya XP ile uyumlu olmayan aygıtlara ait ayarlar aktarılmaz. Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı'nın Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı Tamamlanıyor sayfasında özgün konumlarına geri yüklenemeyen dosya veya klasörlerin bir listesi görüntülenir.
Aşağıdaki öğe türleri aktarılmayabilir:
•Windows XP tabanlı bilgisayarda yüklü olmayan aygıtlara ait üçüncü taraf sürücü dosyaları
•Windows XP tabanlı bilgisayarda bulunmayan ağ yazıcıları

microsoft
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu