Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj06.07.2008, 12:14 (UTC)    
Mesaj konusu: Yeni arayüzünüz: IE 8 Beta 1

Yeni arayüzünüz: IE 8 Beta 1

Microsoft Windows işletim sistemine entegre ettiği tarayıcısı İnternet Explorer’ı geliştirmeyi sürdürüyor. İnternet Explorer 8 Beta 1 sürümü İnternet tutkunlarına birlikte çalışabilirlik esasına dayanan uygulamalarla daha hızlı, esnek ve yaratıcı bir altyapı sunuyor. Yeni sunum, istenen bilgiyi kullanıcıya sunacak yeni Web’in arayüzü olarak nitelendiriliyor.


İnternet Explorer 8 Beta 1 özellikle web geliştiricilerine ve tasarımcılarına birlikte çalışabilirlik ve standart iyileştirmeler ekseninde yeni açılımlar sunuyor. Bunlar arasında arayüzünün tavsiye edilen standartlara göre web sayfalarını görüntüleyip görüntülemediğini tespit eden Acid 2 testinin başarıyla geçilmesi ve fontlarla boşlukların HTML belgeleri ve XML uygulamalarına eklenmesine izin veren biçem sayfası CSS 2.1 dilinin desteklenmesi yer alıyor.
Varolan arayüzler arasındaki tutarsızlıkların giderilmesi, geleceğin standartları olan HTML 5 Draft DOM Depolama Standardı ve Selectors API ile uyumlu çalışmak da yeni sürümün diğer avantajları. Ayrıca Beta 1, İnternet Explorer 7 ile uyumluluk sunuyor, “Emulate IE7” butonu ile IE7 ile gezermiş gibi web ortamında sörf yapılabiliyor.

Daha fazla işlevsellik sunuyor
Standartlardaki gelişmelere paralel olarak, İnternet Explorer 8 geliştiriciler için platform iyileştirmeleri de içeriyor. Geliştirici araçları önceki sürümlerden daha fazla işlevsellik sunuyor. Bu araçlar HTML, CSS ve Javascript görsel bir ortamda hızlıca virüslerden arınmayı mümkün kılıyor ve sorunları hızlıca tanımlayıp çözebilme kabiliyeti kazandırıyor.
Beta 1 web sayfalarında etkileşimli servislere izin veren ve interaktif web sitelerini görüntülemede kullanılan nesne tabanlı Ajax uygulamalarına da önem veriyor. Böylece sayfada herhangi bir bağlantıya tıklandığında yeni sayfa yüklemesi olmadan içeriğe erişmek mümkün oluyor. İnternet ve masaüstü arasındaki sınırların kaybolacağı ve kullanıcının İnternet sitelerine, kendi sisteminde kurulu programlara eriştiği gibi kolayca erişebileceği bir ortamın kapısı aralanıyor.
Yeni sürüm Cascading Style Sheets (CSS) 2.01 ile uyumlu çalışarak web sayfalarını belli bir biçime sahip olmaktan çıkarıyor ve sayfaların PDA'ler ve cep telefonları gibi diğer mobil aygıtlarda da sorunsuz görüntülenebilmesi sağlanıyor.

Yaşam dolu bir İnternet deneyimi

İnternet Explorer 8 “Activities” (Aktiviteler) ile yaşanan deneyim web sayfasının ötesine geçiyor. Bu özellikle webmasterlar, kullanıcının sitede farklı eylemleri gerçekleştirebileceği alanlar oluşturabiliyorlar. Web sayfasında bir kelimenin üstüne sağ tıklandığında o nesnenin sözlük anlamından, nerede bulunduğuna kadar birçok çok farklı seçenek önizleme modunda görüntülenebiliyor.
Yeni sürümde ayrıca geliştiricilere “WebSlices” ile web sayfalarının parçalarını işaretleme olanağı tanınıyor. Örneğin, kullanıcıya WebSlices'a abone olarak sunucunun web sitesini ziyaret etmeden hava durumu tahminlerini görebilme veya TV program akışı gibi bilgilere ulaşabilme imkanı sunuluyor.
Buna ek olarak İnternet Explorer'ın kısayol çubuğu da yenilenmiş durumda. İsmi Favorites Bar olan çubukla linkleri, RSS beslemelerini, WebSlices'ı ve Office dokümanlarına giden kısayolları görebilmek mümkün.
Beta 1 ile artık geliştiricilerin İnternet Explorer’da çok daha zengin ve etkili eklentiler hazırlaması da daha kolay bir hale geldi.

En yüksek koruma altyapısı
Beta 1’in en çok geliştirilmiş güvenlik altyapısına sahip bulunuyor. Bu sürümde şifre çalmaya karşı daha sıkı tedbirler alınıyor. Güvenlik filtresi çevrimiçi tehditlere karşı sitenin tam açılımını analiz ederek kapsamlı tedbirler sağlıyor. Bu geliştirilmiş önleme yetenekleri sofistike ve planları saldırılara karşı çok daha güçlü bir koruma sunuyor.
Yeni tarayıcı alan vurgulamasıyla da Web’de daha fazla güven sağlıyor. Beta 1 bu özellikle müşterilerine ziyaret ettikleri sitenin girmek istedikleri site olup olmadığı hakkında daha doğru ve hızlı bilgi veriyor; böylece site kullanıcılarının aldatılmasının önüne geçilmiş oluyor. | 19.03.2008


Mobil Yaşam
Mesaj07.07.2008, 11:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım için teşekkürler
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu