Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj07.07.2008, 18:22 (UTC)    
Mesaj konusu: LCD ekranlar dünyanın sonunu getiriyor

LCD ekranlar dünyanın sonunu getiriyor

Likit kristal ekranların daha az elektrik tükettiği için daha çevreci olduğu iddiası yalanlanıyor. Sebebi ise, bu ekranların kullanımında kullanılan Nitrojen Triflorür isimli bileşik.

California Üniversitesi'nden Michael Prather, yakın zamanda tamamladığı araştırmasında atmosferdeki Nitrojen Triflorür miktarının son yıllarda ani bir artış gösterdiğini saptamış.

Karaciğer ve böbreklere son derece zararlı olan bu gaz, günümüzde bol bol imal edilen ve satılan LCD ekranların ve HDTV'lerin üretiminde kullanılıyor. Prather da atmosferde ısı hapsetmede karbondioksitten 17.200 kat daha başarılı olan Nitrojen Triflorür emisyonundaki bu artışı, bu ürünlere olan talebin çoğalmasına bağlıyor.

İşin fenası, Kyoto Protokolü'nün imzalandığı 1997 yılında kullanım alanı gayet kısıtlı olan bu gazın, emisyonun azlığı nedeniye dünya çapındaki gaz ölçüm programlarına dahil edilmemiş olması. Üstelik yarattığı tehlike açısından, en zararlı gaz olan Kükürt Heksaflorür'den sonra ikinci sırada geliyor.

Yani, az elektrik tükettiği için sevindiğimiz düz ekran televizyon ve monitörlerimiz,dünyaya içilen 20 ila 50 senelik ömürden yiyor olabilir.


kaynak:http://www.teknorehberi.com/ms_word.asp?haber=1535


En son siirlerleyasamak tarafından 07.07.2008 18:25:28 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj08.07.2008, 11:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu zamana kadar dünyanın çivisini çıkardılar şimdi de lcd lere suç buluolar yazık yaa...doğrudur zarar veriyo olabilir ama şimdi bu saatten sonra bunu söylemek aptalca insanların aklı sonradan gelio sanırım illa bi zarara uğrayalım sonra akıllanırız... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Mesaj08.07.2008, 17:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Haberin pek gerçekçi bir yanı yok maksat haber olsun Arkadaşımın Dediği Gibi Her şey bitti şimdide lcd lere taktılar.
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu