Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj08.07.2008, 20:09 (UTC)    
Mesaj konusu: internet yasasına 2 yeni suç ekleniyor

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da belirtilen katalog suçlara ''kişisel hakaret'' ve ''zombi'' olmak üzere 2 yeni suç ekleniyor.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, başkasının bilgisayarına izinsiz girmek olarak tanımlanan ''zombi''nin engellenmesi ve kişisel hakaret içeren sitelerin kapatılması yönünde acilen düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Özellikle kişisel hakaret içeren sitelere ilişkin başta ''popüler'' kişilerden çok sayıda başvuru olduğunu ifade eden Acarer, şöyle devam etti:

''5651 Sayılı Kanun'da belirtilen katalog suçlara (intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama ve Atatürk'e hakaret), 'kişisel hakaret' ve ''zombi'' olmak üzere 2 yeni suç eklenmesi üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Kişisel hakaret içeren sitelerin kapatılması ve başkasının bilgisayarına izinsiz girmek olarak tanımlanan 'zombi'nin engellenmesini amaçlayan düzenlemenin birkaç ay içinde TBMM'ye getirilmesini hedefliyoruz.

Burada amaç, mağduriyetin giderilmesi. Şu andaki düzenlemeye göre, kişinin, hakkında açılan ve hakaret içeren siteyi kapattırmak için mahkemeye gitmesi gerekiyor. Sitenin kapatılması için mahkeme kararı gerekiyor.

'Zombi' ise bir tür hackerlık. İnternet açıkken birisi bilgisayarınıza giriyor ve kontrol altına alıyor. Bu yolla bilgi hırsızlığı yapılabiliyor. Zararlı içerikler, sizin bilgisayarınızda haberiniz olmadan depolanabiliyor. İyi bir kullanıcıysanız fark edebiliyorsunuz. Bunun da yasaya girmesi lazım. Usul, esas ve müeyyidelerin belirlenmesi lazım.''

3G İHALESİ

Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesini yapma yetkisinin Ulaştırma Bakanlığına verilmesini değerlendiren Acarer, ''Karar verildikten sonra kimin yapıp yapmayacağının ne önemi var'' dedi.

2. nesilde frekans ile numara satıldığını ve yetki verildiğini hatırlatan Acarer, 3G'de numara satılmayacağı için ihalenin daha kolay olacağını vurguladı. Acarer, ''Kasım veya Aralıkta 3G ihale için karar verilse bile, süreç en az 5 ay. İtirazları, mahkeme sürecini de düşünürseniz, bana göre ihalenin sonuçlanması 2009 ortalarını bulur. 3G, 2009'da verilirse, 4G en iyi ihtimalle 7 sene sonra çıkar'' diye konuştu.

Acarer, numara taşınabilirliği konusunda Telekomünikasyon Kurumu'nda altyapının hazırlandığını, GSM operatörlerinin 9 Kasımda numara taşınabilirliğine geçmeleri gerektiğini vurguladı.


ARA BAĞLANTI ÜCRETİ

Son 3 yılda ara bağlantı ücretlerinin düştüğünü anlatan Acarer, ara bağlantı ücretlerinin sıfırlanmasının ''adil'' olmayacağını söyledi.

GSM operatörlerinin imkan ve kabiliyetlerinin farklı olduğunu ifade eden Acarer, ''Dünyada ara bağlantı ücretini sıfırlayan ülke yok. Bizimki çok keskin bir düşüştü, yüzde 33-35 oranında'' dedi.


YOUTUBE

Uzun süredir kapalı olan ''youtube'' adlı video paylaşım sitesinin yetkilileri ile resmi bir görüşme yapılamadığını da belirten Acarer, ''Sanırım youtube, strateji belirlemeye çalışıyor'' dedi.

Türkiye'de ''Atatürk'e hakaret'' gibi konulardaki hassasiyete işaret eden Acarer, ''Youtube hassasiyet göstermiyorsa, tepkiler doğaldır. Her ülkede benzer sıkıntılar var. Avrupa'da da bu konulara yönelik çalışma grupları var'' diye konuştu.

Tayfun Acarer, 5651 Sayılı Kanun'da yer alan 9 katalog suçun benzeri 4-5 suça ilişkin AB'de çalışmalar yürütüldüğünü de belirtti.

''Ticari sır'' kavramının gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Acarer, AB ülkelerinde GSM operatörlerine ait abone ve gelir bilgilerinin açık olarak verilebildiğini ancak bunun Türkiye'de imtiyaz sözleşmelerine göre mümkün olmadığını dile getirdi. Acarer, ''Ticari sır benim de içime sinen bir olay değil'' dedi.

GSM operatörlerine 2 tür denetim gerçekleştirdiklerini kaydeden Acarer, olağan denetimlerin her yıl yapıldığını, olağan dışı denetimlerin ihbar veya şikayet üzerine yapıldığını bildirdi. Acarer, şikayetlerin genellikle tarifelerle ilgili olduğunu dile getirdi.

ADSL ABONE SAYISI

Türkiye'de yaklaşık 5,5 milyon ADSL (geniş bant internet) abonesi bulunduğunu ve bunun 20 milyon kullanıcı anlamına geldiğini kaydeden Acarer, ''Türkiye'deki ADSL abone sayısı Avrupa'daki gibi olamaz. Türkiye'deki ailelerde kişi sayısı ortalaması 3,8, Avrupa'da ise 1,7. Bu nedenle hiçbir zaman Avrupa'daki ADSL abone sayısını yakalayamayız. Örneğin, İzlanda'da ADSL abonesinin nüfusa oranı yüzde 58'' diye konuştu.


Kaynak: (AA) / Haber7.com
______________
Www.FaLoG.Tr.Gg
Mesaj09.07.2008, 09:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

arkadaşım aynısı verildi
Mesaj09.07.2008, 11:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

bizimvideo yazmış:
arkadaşım aynısı verildi


aynısı verildi öylemi

09.07.2008 01:11:05
Mesaj konusu: İnternet suçlarına 2 yeni suç ekleniyor bu senin dediğin verilmiş olan

Bu da benim verdiğim

Tarih: 08.07.2008 21:09:42 Mesaj konusu: internet yasasına 2 yeni suç ekleniyor

Hangisi daha önce verilmiş bak bakalım Mr. Green
______________
Www.FaLoG.Tr.Gg


En son falog tarafından 09.07.2008 11:23:16 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj09.07.2008, 13:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

aynısı verildi
______________
Mesaj09.07.2008, 17:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

senininternetin yazmış:
aynısı verildi


ARKADAŞIM AYNISINI VEREN BEN DEĞİLİM YAW Evil or Very Mad ALLA ALLA
PAYLAŞIM TARİHİNE BAKIN Bİ BENİM Kİ BİR GÜN ÖNCE DOLAYISIYLA BENİM BU PAYLAŞIMI YAPTIMDA KİMSE VERMEMİŞTİ!...

TARİHİNE FALAN BAKAMDAN GEREKSİZ YERE CEVAP YAZMAYIN

BEN BU AYIN SEKİZİNDE YAPTIM PAYLAŞIMIMI SİZİN DEDİĞİNİZ PAYLAŞIM DOKUZUNDA YAPILMIŞ
yeterince açıklayıcı olmuştur sanırım kolay gelsin
______________
Www.FaLoG.Tr.Gg
Mesaj19.07.2008, 20:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

falog yazmış:
senininternetin yazmış:
aynısı verildi


ARKADAŞIM AYNISINI VEREN BEN DEĞİLİM YAW Evil or Very Mad ALLA ALLA
PAYLAŞIM TARİHİNE BAKIN Bİ BENİM Kİ BİR GÜN ÖNCE DOLAYISIYLA BENİM BU PAYLAŞIMI YAPTIMDA KİMSE VERMEMİŞTİ!...

TARİHİNE FALAN BAKAMDAN GEREKSİZ YERE CEVAP YAZMAYIN

BEN BU AYIN SEKİZİNDE YAPTIM PAYLAŞIMIMI SİZİN DEDİĞİNİZ PAYLAŞIM DOKUZUNDA YAPILMIŞ
yeterince açıklayıcı olmuştur sanırım kolay gelsin

aynısı veridi verilmesine ama başkası aynısını vermiş Mr. Green
______________


Mesaj20.07.2008, 01:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

ok afadersin Laughing
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu