Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj10.07.2008, 11:12 (UTC)    
Mesaj konusu: Hotmail'i Bill Gates Bulmadı Peki Ya Kim?

Dünyanın en çok kullanılan mail programlarından Hotmail’in gerçek sahibi bazılarının düşündüğü gibi Bill Gates değil, Hindistanlı Müslüman bir genç.


Dünyanın en fazla kullanılan e-posta servislerinden Hotmail’i Hindistan asıllı bir Müslüman gencin bulduğu ortaya çıktı. Şu anda Microsoft firmasına ait olan söz konusu mailin arkasında aslında büyük bir başarı hikâyesi yatıyor. Bu başarının altına imza atan genç Hintli Müslüman’ın adı Sabir (Sabeer) Bhatia.

1988 yılında Sabir, Stanford Üniversitesi’nde eğitim görmek üzere ABD’ye gelir. Buradan mezun olduktan sonra internet firmalarından birinde işi başlar, ardından aynı üniversiteden mezun olan Jack Smith adlı bir gençle tanışır.


Sabeer Bhatia

İki genç kafa kafaya verip çalıştıkları şirket içerisinde daha sonra kuracakları şirket hakkında istişare etmeye başlarlar. Çalıştıkları şirketin sahibi onların bu projelerini fark ettiğinde, bu projeleriyle ilgili şirketin imkânlarından yararlanmamaları konusunda uyarır. Bu dönemde Sabir, herkesin kendisine özel bir e-posta programı kullanmasına imkân veren bir programı bulmuştur. Bu programı geliştirmek ve halkın kullanımına sunmak için gizli bir şekilde çalışmalarını sürdürür. Program, piyasaya çıktığı 1996 yılında internet kullanıcıları arasında hızla yayılır çünkü başka programlarda olmayan farklı özelliklere sahiptir.

Gates'e 400 milyon dolara sattı

Bu e-mail programı, ücretsizdir ve gizliliğe olanak vermektedir. Ayrıca dünyanın her yerinden kullanılabilir. Toplu kullanıma açıldığı daha ilk on günde Hotmail, milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu program dünyanın en zengin adamı olan Microsoft firmasının sahibi Bill Gates’in dikkatini çeker ve bu programı satın almak ister. Hotmail’e 50 milyon dolar vermeyi teklif eder ancak programın öneminin farkında olan Sabir, Hotmail için 500 milyon dolar istemiştir. 1998 yılına kadar yapılan uzun pazarlıklar sonucu Sabir, programı kendisinin Microsoft şirketine uzman olarak atanması koşuluyla 400 milyon dolara satmaya razı olur. Bugün Hotmail’in kullanıcıları yaklaşık 90 milyonu bulmuş olup her gün 3 bin yeni kullanıcı bu programa katılmaktadır.

Devlet başkanları taltif etti

Sabir satışı gerçekleştirdikten sonra bununla yetinmez ve online alışveriş yapmak isteyenlerin güvenliğini sağlayan Arzu adlı bir program yaparak şöhretine şöhret katar. Öyle ki Sabir, bu başarıları nedeniyle ABD Başkanı Bill Clinton, Fransa Devlet Başkanı Jacques Chiraq ve Hindistan Başbakanı Beyhari Vacabani tarafından misafir ve taltif edilir.

Servetini eğitim kurumlarına bağışladı

Sabir’in şahsiyetine olan hayranlığı daha da artıracak olan husus, onun parayı alır almaz birçok enstitü kurarak eğitim imkânları kısıtlı olan öğrencilere yardım etmesi olmuştur. Sabir, o kadar çok hayır işlerine katkıda bulunmuştur ki serveti hızla 100 milyon dolara gerilemiştir.


haberalemi
______________


En son kazanma tarafından 10.07.2008 11:14:26 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj10.07.2008, 11:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

gerçekten çok etkileyici bir hikaye teşekkürler
______________
Mesaj10.07.2008, 13:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

muslumanlar gericidir diyenler okumali.
______________
Mesaj10.07.2008, 21:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilginç bi bilhi saol...
______________
Özel mesajlara bakmıyorum bile...
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu