Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj23.07.2008, 12:13 (UTC)    
Mesaj konusu: Sitenizde Kalıcı Ziyaretçi Bırakma

1)Öncelikle siteniz içeriği ve tasarımı ile sitenize giren tüm ziyaretçilerin dikkatini çekebilmeli,işte gerçekten harika bir siteymiş diyebilmeli sitenize giren ziyaretçiler..2)Sitenizin tasarımı çok karışık olmamalı,sitede arananlar rahatlıkla bulunabilmelidir,yani insanlar sitenizde bişey yapmak bişey aramak isterken farklı yollara sapmadan yapabileceğini en kısa yolsan yapabilmelidir..3)siteniz içerik bakımından fakir kalmamalı,sitenin ana konusuna yönelen birçok içerik sitenizde yer almalıdır..4)sitenizdeki içerikler insanların işine sürekli yarayabilmelidir.yani mesela siteniz bir html kod sitesi diyelim birisi sitenize girdiğinde aradığı tüm kodları bulabilmelidir,ya da siteniz bir spor sitesi diyelim örneğin sitenizdeki haberler veya puan durumları vb sürekli güncel kalmalıdır,insanlara taze bilgiler sunulmalıdır..5)diğeride sitenizde bir konu bütünlüğü olabilmelidir.yani siteniz her telden çalmamalıdır,çoğu site aynı hataya düşüyor sitenin içinde ne ararsanız oluyor,spordan,siyasete,html koda vb. işte bu olmamalıdır örneğin siteniz bir spor sitesi ise sitenizde sadece sporla ilgili bilgiler olmalıdır ya da bir html kod sitesi yapacaksanız siteniz bir tek bu alanla ilgili içerikler barındırmalıdır..6)sitenize giren ziyaretçilerle aranız her zaman iyi olmalıdır,örneğin sitenizde her zaman mütevazi,çalışkan biri olarak tanınmalısınızdır,örneğin sitenizdeki bir kod veya sitenizdeki başka bir şey birinin dikkatini çekti o da sitesinde bundan bulundurmak istiyor ve sizden ricada bulundu banada bu koddan vs. verebilirmisiniz diye bu durumlarda herhangi bir tehlike yoksa paylaşım yapmalısınız ziyaretçileri size ve sitenize karşı küstürtmemelisiniz..7)diğeride siteniz belli bir kitleye hitap etmelidir,siteniz örneğin bir spor sitesi olsun sizin asıl amacınız ilk olarak sitenize sporsever ziyaretçileri çekmek olmalıdır.ha öbür ziyaretçiler sitenize girmesin demiyoruz fakat öncelik hedef kitleye olmalıdır…8)bakıyorum bazı sitelerde heryerde reklam alanları oluşturulmuş ,bu büyük bir hatadır,siteye aldığınız reklamlarda belli bir sınırı geçmemelidir ya bir ya 2-3 tane olmalıdır,çok olursa hem göze hoş görünmez hemde sitenizde karışıklığa neden olur..9)tabi bunların hepsinide yaparken sitenizi tanıtmalısınız şimdide sitenizi nasıl insanlara tanıtacağınızı belirteceğim…1)arama motorlarına sitenizi kayıt ettirerek ön sıralara çıkmalısınız,internet kullanıcılarının neredeyse tamamı arama motorlarını kullanmaktadırlar. Siz de insanları aradıkları zaman bulabilecekleri bir siteniz varsa doğru kelimeleri kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Google alanında en iyi sitedir bu konuda. 2. Kısa ve Akılda Kalan Alan Adları Adres çubuğunda bulunan isim sizin sitenizin kişiliğini ortaya koymaktadır. Alan Adı seçimi yaparken hem içeriğinize uygun ve kısa hem de akılda kalıcı bir alan adı bulmalısınız. Bunu başardığınız taktirde sitenize bir kere giren kişi siteyi unutmayacak yaklaşık olarak bir ay içerisinde sizin sitenizi tekrar ziyaret edecektir. Bu da size büyük bir katkı sağlayacaktır.2)diğeri banner ve link takasları yapmalısınızdır.bu sizin ve takas yaptığınız kişinin işine çok yarayacaktır.ama takas yaptığınız siteler belli bir ziyaretçi sayısına sahip olan siteler olmalıdırlar.3)sitenizde gerçekleştirdiğiniz sosyal vb. aktiviteler kullanıcıların çok hoşuna gidecektir. Özellikle ziyaretçilerin online katıldıkları, birbirleri aralarında mesajlaşabildikleri ortamlar çok sevilmektedir. Örneğin ; Mesaj Panosu, Link Bankası, Maillist ,Ziyaretçi Defteri vs.. Bu aktivitelerde ziyaretçiyi memnun edecek ve o siteye tekrar girmesini sağlayacaktır.4)diğeri sitenizin ziyaretçi sayısı çok az ise sitenizi kaliteli olan tüm toplistlere kayıt ettirmelisinizdir. Fakat burda Toplist seçimi de çok önemlidir. Eğer hitiniz düşükse çok büyük sitelere, toplistlere katılmanın bir anlamı yoktur. Daha düşük ve hitinize uygun toplistlere kayıt olmak her zaman için daha yararlıdır.

Umarım işinize yarayacaktır..

Saygılarımı sunarım…
Mesaj23.07.2008, 12:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylaşımın için teşekkürler
______________
Mesaj23.07.2008, 12:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

ugraburaya yazmış:
paylaşımın için teşekkürler
Wink
Mesaj23.07.2008, 16:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

GFüzel paylaşım teşekkürler.Yorumlarınızı esirgemeyiniz..... Exclamation
______________
Of The Depth Of Technology
Mesaj23.07.2008, 16:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

uknet yazmış:
GFüzel paylaşım teşekkürler.Yorumlarınızı esirgemeyiniz..... Exclamation


saolasın Wink
Mesaj23.07.2008, 17:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler ßilgi İçin Wink
______________
Mesaj23.07.2008, 17:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

teşekkürler...
Mesaj23.07.2008, 17:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

teşekkürler...
Mesaj24.07.2008, 04:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

sizin-siteniz yazmış:
Teşekkürler ßilgi İçin Wink
Wink
Mesaj24.07.2008, 04:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

aybikemm yazmış:
teşekkürler...
Wink
Mesaj24.07.2008, 07:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arama motorlarında nasıl ilk sırada olurum?
Arama motorlarında yükselmek için bilmemiz gereken bir kaç önemli nokta vardır. Sitenizin mutlaka standartlara uygun olmalı gerekmektedir. Örneğin sitenizde kodlama kısmında çok gereksiz tablolar açılmış kapatılmamıştır. Siteniz browserlarda düzgün açılabilir ancak browserlar hataları düzeltip ekrana basmak için vakit kayıp ederler yada sayfanız çok resim vardır geç açılır bunlar hep olumsuz puan getirir sitenize. Sitenizi buradan test edin sıfır kodlama hatalı hale getirmenizde fayda vardır.
Arama motorlarında şu mantık vardır. Aynı içerikli binlerce sayfa vardır. Hangisinin üste çıkacağına şöyle karar verirler. Domain(sitenin adresi) etkeni. Normal şartlar altında domain ile site içeriği uyumludur. Örneğin winamp programını indireceksiniz. Aklınıza ilk gelen adres winamp.com olur. Arama motorlarında da bu mantık vardır doğal olarak. Aranan kelime ile domain ilişkisine bakılır. Örneğin "mp3" kelimesinde üste çıkmak istiyorsanız. mp3.com domain adını almanız gerek. Eğer mp3.com dolu ise ki bu vakitten sonra güzel domain bulmak zor biraz. Alternatif domainleri deneyin. mp3.cc mp3.ws gibi.

http://www.kurufasulye-mp3.com gibi bir domain muzikkutusu.com gibi bir domainden her zaman daha şanslıdır çünkü aranan kelime domain içinde geçiyor. Çok fazla (-) tire işaretli domainler spam kategorisi domainler olarak sayılıyor buna da dikkat edin.

Örneğin, üst sıralara çıkmak için bedava-polifonik-cep-melodi-nokia.com gibi bir domain almak dangalaklıktan başka bir şey değildir. Bu domain asla üste çıkamaz. Hile için alındığını Google tabii ki biliyor. Böyle olmasaydı ortalık bu domainlerden geçilmezdi sıralamalarda.Yapılan anket ve arama istatistiklerinden çıkan sonuçlara göre, insanların %80'i bir arama sorgusunda iki kelimeden daha fazla kelime aramıyor. Yani insanlar " melodi" yada "cep melodi" diye aratınca bulunan sonuçlardan memnunlar ki "nokia cep melodi" gibi 3 kelimelik arama yapmıyorlar. En azından %80 i aramıyor.

http://melodi.com sitesi en şanslıdır. http:// polifonik-melodi.com gibi bir domainde http://polifonik-melodi-nokia.com domainden daha şanslıdır. Domain adı ne kadar kısa ise o kadar şanslıdır.

Yapılan bir "link" kelimesi aramasında, linkler.com domaini, linksiteleri.com domaininde daha şanslıdır. Şansınızı artırmak için gidip linkX.com gibi bir domain alırsanız, linkler.com sitesinden daha şanslı bir konuma gelirsiniz arama motorlarında...

Eğer aranan kelime ile ilgili bir domain yoksa arama motoru veritabanında , o zaman subdomain dikkate alınıyor sıralama için. http://mp3.siteniz.com gibi. Tüm bu kriterlerden sonra hala bir sürü site varsa veritabanında ki var olur hep, üste çıkmak için bir sürü site subdomain oluşturmuştur. Şunlara bakıyor Google :

1-Hangi sayfanın unique içeriği varsa yani çalıntı yada kopya bir içerik olmayan. Google arama motorunun temel amacı, insanlığa faydalı siteleri üste çıkartmaktır. Mesela, NTV haber portalındaki teknoji haberlerini alıp kendi sitenizde yayınlarsanız üste çıkma şansınız çok zordur çünkü aynı şeyi yapan onlarca belki de yüzlerce site vardır. Hepsi avucunu yalar, NTV en üste çıkar. Google veritabanında var olan daha önce indexlenmiş olan bir içeriği, ısıtıp ısıtıp tekrar sunarsanız, yani çalıntı bir site yada aynı içerikli başka bir site yaparsanız, Google sitenize prim vermez üst sıralara çıkamazsınız. Tablo yapısını yada renklerini değiştirseniz bile üste sıralara çıkamazsınız. Google zaten tablo yapılarını falan görmezden geliyor.Yapmanız gereken şey yazılan makaleyi unique içerik haline getirmektir. Kendi yorumlarınızı da ekleyip, makaleyi değiştirirseniz kendi unique içeriğinizi oluşturursanız çok rahat çıkarsınız üst sıralara ve NTV ile kapışırsınız
2-Hangi sayfa hızlı açılıyorsa
3-Hangi sayfada kodlama hatası yoksa
4-Hangi sayfanın title kısmında yazan kelimeler ile içerikteki kelimeler aynı ise. (meta tag kısmı değil keyword ve description değil yani)
5-Hangi sayfa standartlara uygunsa, (standartlara uygun siteler varken hile yapan siteler üste çıkmaz, hile ile sıralamayı değiştirmeye çalışan siteler kısa süre sonra aşağılara çekilir yada banlanır. gizli kelime döşeyenler, cloak yapanlar vs)
6-Hangi sayfanın PageRank değeri yüksekse o site üste çıkar.

Özellikle Google bütün sitelere eşit mesafededir. Herkes yarışa eşit koşullarda giriyor. Kimseye torpil yapmaz. PageRank değeriniz sıfır olsa bile aramalarda ilk sayfada çıkabilirsiniz. PageRank sıralamayı belirleyen kriterlerden sadece biri.

Mesela e-kart siteniz vardır yada sayfanız. Aramalarda hiç çıkmaya bilirsiniz. Arama yaparsanız şu an için "e-kart" kelimesinde http://www.google.com/search?hl=tr&q=e-kart&lr= ilk sayfalıdakilerin hep büyük siteler olduğunu görürsünüz (1-Superonline 2-Ekolay 3-Mynet...) ve aklınıza doğal olarak torpilliler diye gelebilir oysa asıl sebep şu, bir çok küçük site "e-kart" linkini bu sitelere vermiştir bilerek yada bilmeyerek. Özellikle yeni açılan siteler koyacak bir şey bulamaz ve linklerini hep bu sitelere verir Dolayısıyla bu sitelerin PageRank değerleri yükseliyor ve üste çıkıyor. Eğer sizde yeterinde çok link alırsanız sizde 1.olabilirsiniz. Yeterince link içinde, iyi içerik ilk şart. Google programcılarının temel amacı, insanlığa faydalı içerik sunan siteleri üste çıkartmaktır. Sağdan soldan çalıntı içeriklerle, bir kaç günde oluşturulan sitelerin, çok fazla üste çıkma şansıda yoktur. Çalıntı yapılan sitenin içeriği, Google veritabanında zaten kayıtlıdır ve belli bir sıralamada yerini almıştır. Eğer, o siteyi çalarsanız, Google sizin çalıntı yaptığınızı anlıyor ve sizin sitenize prim vermiyor. İstediğiniz kadar renkleri, tablo yapılarını değiştirin, zaten Google tabloları görmezden geliyor. Sitenin içindeki saf cümle yapılarını kontrol ediyor. Unique içerikli (daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir sayfa, kendi yazınız, makaleniz, şiiriniz gibi) siteler yada sayfalar her zaman üste çıkıyor. Ne kadar çok unique içeriğiniz olursa Google sitenize o kadar değer verir.

Örnekte vereyim: Meta tag Seo konulu makalemizi, Google dünya sıralamasında 4.yapmış. Türkçe aramalarda da birinci yapmış. PageRank değeri sıfır olmasına rağmen sayfanın "Meta tag seo" araması sonuçları, PageRank değeri 6-7 olan bir çok yabancı makaleyi geçmiş...

Karşılıksız alınan linkler, PageRank için daha büyük artı sonuçlar doğurur, bunu da unutmamak gerek. Başkaları, sizi taktir etsin sitenize link versin... Eğer bir anda çok fazla site ile link değişimi yaparsanız, Google para ile link satın alıp, PageRank dengesini bozmaya çalıştığınız için sizi cezalandırır. Bu cezanın teknik adı da "Google Bomb". PageRank 5-6 olmayı beklerken, Google PageRank™ değeriniz 2-3 olabilir Google Bomb yüzünden. Karşılıksız link almaya çalışmak, en etkili PageRank kazanma yoludur. Bunun içinde sitenizin içeriğinin iyi olması gerek, başka insanların sizi taktir edip, link vermesi gerek...

sitemizde google da TR.GG şeklinde arama yapıldığında ilk 5 te yer alıyor Tüm ziyaretçilerimize teşekürler
Bu arada unutmadan söyleyeyim. Benden benim sitemi ilk sıraya taşırmısın falan diye isteklerde bulunanlar var, benim elimden gelen bişey yok bu konuda yazıdan da anladığınız gibi
Mesaj24.07.2008, 08:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

teşekkürler
Mesaj24.07.2008, 08:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

kodhavuzu yazmış:
teşekkürler
Wink
Mesaj24.07.2008, 12:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

Hit Kazanmanın Yolları

Bir web siteniz var, fakat bu sitenin istediğiniz çoğunluğa, hak ettiğiniz kitleye ulaşamadığını düşünüyorsunuz. İşte burada size web sitenizin daha iyi tanıtımının yapılması ve ziyaretçilerin sayfanızı bulmasına yardımcı olacak bazı bilgileri sunacağız.

1. Arama Motorlarına Kayıt Yaptırarak Ön Sıralarda Çıkmak
Arama motorlarını internete girenlerin % 95'i kullanmaktadır ve buradan istedikleri bilgileri aratıp ulaşmak istediği sayfaları bulmaktadırlar. Siz de insanları aradıkları zaman bulabilecekler i bir siteniz varsa doğru kelimeleri kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Dünyanın en çok ziyaret edilen ve en doğru sonuçları çıkardığı öne sürülen Google bu alanın en iyisi. Sitenizi doğru şekilde kaydettirerek sitenize günde yaklaşık 100 kişinin gelmesini sağlayabilirsiniz.


2. Kısa ve Akılda Kalan Alan Adları
Adres çubuğunda bulunan isim sizin sitenizin kişiliğini ortaya koymaktadır. Alan Adı seçimi yaparken hem içeriğinize uygun ve kısa hem de akılda kalıcı bir alan adı bulmalısınız. Bunu başardığınız taktirde sitenize bir kere giren kişi siteyi unutmayacak yaklaşık olarak bir ay içerisinde sizin sitenizi tekrar ziyaret edecektir. Bu da size büyük bir katkı sağlayacaktır.


3. Hızlı Erişim
Web sitelerimizi genelde güzel durmaları için güzel resimlerle şık fotoğraflarla döşemeye çalışırız. Bu uygulama göze hoş gelmekle beraber sayfanın açılımını yavaşlatacak, ziyaretçiyi memnun etmeyecektir. Bu doğrultuda sayfanızdaki hostunuzu yoracak resimleri, scriptleri kullanmamak en güzelidir. Hele ücretsiz hostingleri kullanıyorsanız kesinlikle anasayfanızın 60 kb 'ı geçmemesi ve resimlerin boyutunun çok büyük olmaması gerekir. Geocities tecrübesine dayanarak


4. Banner ve Link Değişimleri
Web siteleri arasında yapılan banner ve link değişimleri çok yararlı olacaktır. Özellikle benzer içeriğe sahip siteler arasında yapılan banner ve link değişimleri iki tarafa da büyük katkılar sağlamaktadır. Mesela ziyaretçi aradığını iki site de bulabilir. Ayrıca bu değişimler arama motorlarına da yardımcı olmaktadır.


5. Kaliteli İçerik
Sörfçüler gezdikleri sitelerde aradığının da fazlasının bulunmasını ister. Gördüğü içerik ne kadar fazlaysa o siteye gösterdiği önem de o kadar fazladır. Eğer bir girişinde bütün siteyi gezebiliyorsa zaten o ziyaretçi o siteye bir daha gelme gereği duymaz, fakat o kadar çok içerik varsa ve bir seferde bütün hepsini gezemiyorsa bu o ziyaretçinin en kısa sürede yarım kalan sörfünü tamamlamak için siteye tekrar gireceğinin belirtisidir.


6. Aktiviteler
Web sitelerinde yapılan aktiviteler çok önemlidir. Özellikle ziyaretçilerin online katıldıkları, birbirleri aralarında mesajlaşabildikleri ortamlar çok sevilmektedir. Örneğin ; Mesaj Panosu, Link Bankası, Maillist ,Ziyaretçi Defteri vs.. Bu aktivitelerde ziyaretçiyi memnun edecek ve o siteye tekrar girmesini sağlayacaktır.


7. Toplistler
Toplistler ; web sitelerinin istatistikleri ni tutan, istatistiklere göre sıraya dizen web siteleridir. Bu sitelere üye olarak sitenizin istatistikleri nizi tutturabilir ve takip edebilirsiniz. Üst sıralarda yer alırsanız sitenize ziyaretçiler gelir. Fakat burda Toplist seçimi de çok önemlidir. Eğer hitiniz düşükse çok büyük sitelere, toplistlere katılmanın bir anlamı yoktur. Daha düşük ve hitinize uygun toplistlere kayıt olmak her zaman için daha yararlıdır.


8. Hit Makinaları
Yukarıda anlattığımız hit arttırma yollarının dışında, size hiç bir yarar sağlamayacak olan fakat toplistlerde üst sıralara çıkmanızı sağlayacak olan web trafik sitelerine üye olabilirsiniz. Buradan gelen ziyaretçiler sizin sitenizi hiç bir şekilde bilmez, gezmez ve içeriğiyle ilgilenmez. Sadece hitiniz artmış olur. Bu yolu kimseye tavsiye etmiyoruz.
Mesaj24.07.2008, 20:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu