Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj23.07.2008, 23:22 (UTC)    
Mesaj konusu: ibrahim Tatlıses Biyografisi ve şarkıları

İbrahim Tatlıses 1 Ocak 1952 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Sanatçının çocukluğu hep yokluklarla geçmişti. Sesinin güzel olması nedeni ile yöreye has 'Sıla Geceleri"nde hep büyüklerinin yanında türküler okumuştur. İbrahim Tatlıses'i yöredeki herkes güzel ve yanık sesi ile tanımıştır. Belirli bir zaman sonra ailesi ile birlikte İstanbul'a göç etmeye karar verir. İstanbul'a gelen Tatlıses ve Ailesi burada bulunan akrabalarını yanına yerleşir ve bir çok işlerde çalışır, leblebi satıcılığı, inşaat demirciliği ustalığı gibi. İbrahim Tatlıses bir zaman sonra hayatı boyunca örnek aldığı adam Yılmaz Güney gibi olmaya karar verir.

Yaklaşık otuz yıl önce inşaatlarda işçilik yapan karayağız bir gencin, hem müzik hem de iş dünyası anlamında tırnaklarıyla kazıya kazıya zirveye tırmanmasının hikayesi… Yedi çocuklu kalabalık ve fakir bir ailenin çocuğuydu. Çocuk yaşlarda çalışmaya başladı, yaşamın ağır yükünü omuzladı. İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. Adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söyleyen bu muazzam sesi duymasıyla birlikte şöhret yolu açılmış oldu. Önce Adana'da ardından Ankara'da çeşitli gazinolarda sahne aldı. Sesinin güzelliğini dinleyenler vasıtasıyla şöhreti dilden dile yayıldı. Yetmişli yıllarin ortalarına doğru İstanbul'a geçerek orada sahne almaya başladı. Şansını denemek isteyen Tatlıses Ailesinin ve çevresinin yardımıyla ilk kasetini çıkarır. Bu albüm onu şöhrete ulaştıracak olan kapıları ardına kadar açmıştır. "Ayağında Kundura" ile müzik dünyasına bomba gibi düşer. 1977 yılında çıkardığı "Ayağında Kundura" adlı kırkbeşlik plakla tüm Türkiye'ye sesini duyurdu. Ardından "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" gibi türküleriyle Türkiye'nin gelecekteki müzik hayatında sarsılmaz bir yere sahip oldu. İbrahim Tatlıses çıkardığı kasetten sonra sinemayada el atar. Sanatçı yaptığı her işte başarılı olmanın sırrını öğrenmişti. Ve artık ne yapsa başarılı oluyordu. Halkın bitanecik İbo'su olmuştu. Her kaseti satış rekoru kırıyordu. Filimleri en çok izlenen filmler arasında yer alıyordu. ****enli yıllarda tüm Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri onunla tanıştı. Yunanistan'dan Suudi Arabistan'a, Almanya'dan Afganistan'a çok geniş bir coğrafyada, milyonlarca hayran edindi. Kasetleri ve posterleri bazı ülkelerde milyonlarca satarken yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödülün sahibi oldu. ****enli yıllarda çıkardığı "Allah Allah", "Kara Zindan", "İnsanlar" ve "Fosforlu Cevriyem" gibi albümlerinin satışı milyonları aştı. 80'li yıllar İbrahim Tatlıses'in yılları olmuştu. Sanatçı 90'lı yıllarda olgunluk devrine girmiştir. Artık sarsılmayacak kale olmuştur. Türkülerden Arabesk'e geçmiştir.90'lı yıllar aynı zamanda Tatlıses için ticaretin başlamış olduğu yıllar olmuştu. Tatlıses Turizm, Tatlıses Lahmacunculuk, Tatlıses Otelleri gibi birçok şirket kuran sanatçı şarkıcılığından kalan zamanlarda bunlarla uğraşmayı tercih ediyordu. İbrahim Tatlıses, 1991 yılında müzik sektörünün kurumsallaşmasında ilk adımı atan Raks Müzik'le anlaştı. Ve ertesi yıl "Ah Keşkem" adlı albümüyle çıktı hayranlarının karşısına.

Uğur Bayar ve Mustafa Özhan ikilisinin müzik yönetmenliğini yaptığı albüm, söz ve müziği kendisine ait "Ah Keşkem"le çıkış yaptı. "İki Gözüm İki Çeşme" ve "Yar Diline" gibi popüler parçaların yanı sıra kendisine ait eserleri yorumladı. 1993 yılında çıkardığı albüm ise "Mega Aşk" adını taşıdı. Mustafa Özden'in yönetmenliğini ve aranjörlüğünü yaptığı albümde Selami Şahin'e ait "Seni Sevmediğim Yalan", "Akşamdan Akşama", "İçem Diyorum", "Bu Nasıl Güzel"; Yusuf Hayaloğlu'na ait "Dağlarda Kar Olsaydım"; Ali Gencebay'a ait "Çakmak Çakmağa Geldik"; Arif Sağ'a ait "Kötü Kader"; Hasan Kaplan'a ait "Yürüyorum Dikenlerin Üstünde"; Mehmet Arslan'a ait "Ben Ne İnsanlar Gördüm" ve kendisine ait "Mega Aşk", "Sen Sen", "Derya" adlı onüç parça yorumladı. 1994 tarihini taşiyan "Haydi Söyle" albümü Burhan Bayar, Arif Sağ, Özkan Turgay ve Zafer Dalgıç'tan oluşan uzman bir kadro eşliğinde hazırlandı. "Haydi Söyle", "Nankör Kedi", "Saza Niye Gelmedin", "Tombul Tombul" gibi parçalar büyük beğeni kazanırken, Tatlıses köklerini de unutmayarak "Maraş Maraş" adlı derlemesini seslendirdiği Kazancı Bedih'i de müzikseverlere tanıtmış oldu. İbrahim Tatlıses, adıyla birlikte anılan ve eski kırkbeşliklerde kalan ünlü parçalarını, 1995 yılında "Klasikleri" adını taşıyan albümde biraraya getirdi. Günümüz teknolojisinden yararlanılarak alt yapısı hazırlanan albümde, eski parçalarını yeniden seslendirerek hem yeni kuşağın eski Tatlıses'i tanımalarını hem de hayranlarının piyasada kaydı olmayan bu şarkıları arşivlerine katmalarını sağladı.

"Ben De İsterem" adını taşıyan 1996 tarihli albümüyle yeni bir satış rekoruna imza attı. Sendur Güzelel'in yönetmenliğini, Osman İşmen'in aranjörlüğünü yaptığı çalışmada yer alan "Fırat" türküsüyle uzun süre listelerde kaldı. "Allahım Neydi Günahım", "Yakamoz", "Yol Ver Dağlar" gibi popüler parçaları kendisine has üslubuyla yorumlayarak 1996 ve 1997 yılında sayısız ödülün sahibi oldu. Hızını kesmeyerek ertesi yıl "At Gitsin" albümünü piyasaya sürdü. Albüme adını veren parça başta olmak üzere tüm parçaları yine Türk halkının diline dolandı. Tatlıses, bu albümde pop müziğin ünlü isimlerine ait parçaları da seslendirdi. Kayahan'ın "Odalarda Işiksizım", Sezen Aksu'nun "Erkekler" ve Yıldız Tilbe'nin "Anam" adlı parçalarını yorumladı. "Bi Tanem", "Güneş Doğmuyor" ve "Ağlıyorum Kahrımdan" adlı parçalarını seslendirdiği yeni bir yeteneği, Cengiz İmren'i müzikseverlere tanıttı. İbrahim Tatlıses, ****enli ve doksanlı yıllar boyunca çevirdiği sinema filmleriyle de çok yönlü bir sanatçı olduğunu kanıtladı. Sinemanın baştan sona her alanında yeteneklerini sergiledi. Talk show programları hazırladı, çeşitli sanatçıların video klip yönetmenliğini yaptı. Tatlıses, bugün, yalnız sanatçı kişiliğiyle değil, yanında çalıştırdığı İkibin kişiyle ve hâlâ insanlara iş alanlari açan başarılı işadami kimliğiyle de Türkiye'nin sayılı isimleri arasinda yer alıyor. Yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, besteci ve yorumcu İbrahim Tatlıses'in sahip olduğu şirketler grubu; gıda, film, prodüksüyon, turizm, havacılık ve yayıncılık dallarında faaliyetlerini sürdürüyor.

Sanatçının Şanlıurfa'dan bulunan eşinden 1 erkek ve 2 kız, sinema sanatcısı Perihan Savaş'tan bir kız ve şu an hayatını paylaştığı Derya Tuna'dan ise 1 erkek çocuğuna sahiptir. Sanatçı hayatı boyunca inandığı şeyler uğruna savaş vermiş ven bunları başarmıştı. Bu kadar ünlü olmanın tek sebebi bu olsa gerek.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Neler GördümBu dünyada yaşamak zor
Yaşarken öleni gördüm.
Nere baksam garip ağlar,
Ağlarken güleni gördüm.

Çıkabilsem dağ başına
Boğulayım göz yaşına,
Doyamadan genç yaşına
Zamansız öleni gördüm.

Neler gördüm, neler gördüm,
Ben ne kara günler gördüm,
Bu alemde dost görünen
Ben ne zalim kullar gördüm.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - PusatYiğitler merdan olur,
Yar için serden olur.
Benim zırhım sana sevdam
Sevdam sana pusat olur.

Gafiller şaşkın olur,
Sözüne pişkin olur.
Benim özüm sana sözüm
Sözüm sana pusat olur.

Dağlar başı pus olur,
Etekleri süs olur.
Benim aşkım Hakk’a dostum
Dostum Hakk’a pusat olur.
______________


Mesaj23.07.2008, 23:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Eşik TaşıAman oturmuş da eşik taşına,
Gelene geçene derdini der,
Hele bakın gözlerinin yaşına
Dolu değil yağmur değil sel gider.

Aman garibim garibim garibim
Alın ***ürün Lokman’a, tabibe,
Lokman, tabip dermanını vermezse
Sarın kefenine koyun kabire.

Aman oturmuş da mezar taşına,
Kendin ölü sayıp adın yazıyor,
Hele bakın şu feleğin işine
Kazma ile mezarını kazıyor.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - ArguvanlımBazı hatırlayıp sorsan ne olur?
Bir selamın derdime derman olur.
Ey sevdiğim çıkıp gelsen zorm'olur?

Ölüm olsaydı ayrılık olmasaydı
Arguvanlı’m, Malatyalı’m.

Beydağı’nın başı boran kar mıdır?
Benim gibi yare yanan var mıdır?
Hasretliğin bu sineme kâr mıdır?

Bir başkadır bu gönül yaram,
Sarılmaz ki ölem ben nasıl saram?
El eleydik göz gözeydik bir zaman.
______________


Mesaj23.07.2008, 23:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Hadi HadiHoş geldin yüreğime yar gönlüme,
Hoş geldin yüreğime.
Boş ver be el alem ne derse desin
Hadi hadi hadi hadi
Hadi.

Dünya dünya
Yalan dünya
Dünya.

Haydi lililili yar
Haydi lililili yar

Yüzüm güldü sayende, içim huzurla doldu
Kaderimde yazan aşk sonunda beni buldu.

Hoş geldin yar yüreğime
Boş ver be el alem ne derse desin.
Hadi hadi hadi hadi.
Hadi.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Bir Yıldız KaydıGüzel bir film başladı,
Ben Kadir’im sen de Hülya,
Onlar gibi olamadık
Bir yıldız kaydı.

Bir yıldız kaydı gökten,
Kalbimi söktü kökten.
Her şey tersine döndü,
Davacıyım felekten,
Kurşun yedim yürekten.

İşte geldi filmin sonu
Anlamadık neydi konu,
Boş ver artık onu bunu
Bir yıldız kaydı.
______________


Mesaj23.07.2008, 23:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Sözüm Yok artıkNe günler yaşadım, “Bitti!” dediniz,
Oturup ağladım, “Yetti!” dediniz.
Ben bunları hak etmedim, “Etti!” dediniz.
Size söylenecek sözüm yok artık.

Nerdeyim, nasılım aldırmadınız,
Kaç kere düştüm de kaldırmadınız.
Bir gün benim yerime ben olmadınız
Size söylenecek sözüm yok artık,
Kimseye yaş dökecek gözüm yok artık.

Dostum bildiklerime dost olmamışım,
Sırtımdan vuran vurana ölmemişim.
Bilmem ki bu dünyaya niye gelmişim?
Size söylenecek sözüm yok artık,
Kimseye yaş dökecek gözüm yok artık.

Beni doğduğuma pişman ettiniz,
Kendimi kendime düşman ettiniz.
“Sarhoştur.” dediniz, “Berduş!” dediniz.
Size söylenecek sözüm yok artık.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Senden İnsaf Diler YarinSeni gezen bu gözlerim,
Hasretinden kan yaş döker.
Eğer işitse sözlerim
Ah çeker dağlar diz çöker.

Homar gözlüm, şirin sözlüm;
Aklım başımdan almışsın.
Sensiz perişandır gönlüm
Sevgilim harda kalmışsın.

Sensiz nece güler yarın,
Hasretten üzüler yarın,
Sensizliğe dayanamaz
Demirsen mi öler yarın.

Sendne insaf diler yarın,
Gözyaşın kim siler yarın.
Hiç olmazsa kenardan bak
Gör, bak neler çeker yarın.

Çiçekleri kokluyuram,
Gönlüm senin kokun duyar.
Geceler rüyamda görüp
Danışıram aya, suya.
______________


Mesaj23.07.2008, 23:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Gelmezsen Gelme“Geleceğim.” diye gittin,
Gelmedin ya ben de bittim.
Ocağıma incir diktin
Gelmezsen gelme.

Eski resimlere baktım,
Daldım bir cigara yaktım,
Resmine bir mermi çaktım
Gelmezsen gelme.

Gitme benden uzaklara,
Düşürürler tuzaklara.
Adını yazdım yollara
Gelmezsen gelme.

Bıktım nazlarından bıktım,
Yeter zıvanadan çıktım,
Aşkın duvarını yıktım
Gelmezsen gelme.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Layık DeğilsinHangi taş büyükse git vur başını,
Ben bitirdim sana olan aşkımı.
Senin için akan gözyaşlarımın
Damlasına bile layık değilsin.

Değilsin değilsin layık değilsin.
Sen benim aşkıma layık değilsin,
Değilsin değilsin layık değilsin
Sen benim sevdama layık değilsin.

Ne ararım seni ne de sorarım,
Senin için budur en son kararım.
Sana değil kendimedir zararım
Sen benim aşkıma layık değilsin.

Değilsin değilsin layık değilsin.
Sen benim aşkıma layık değilsin,
Değilsin değilsin layık değilsin
Sen benim sevdama layık değilsin.
______________


Mesaj23.07.2008, 23:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Tosuno


Biri der “Neredeydin?”
Biri der “Kiminleydin?”
Biri der “Gelmeseydin.”
Yandım üç avrat elinden.

Vay Tosuno,
Ağzı burnu yesino,
Yaylada yaylasın o,
İpek mendil kirlenmiş,
İpek köynek kirlenmiş,
Gönder yar yıkasın O.

Biri der “Yalan deme!”
Biri der “Sakın gelme!”
Biri der “Sürün, ölme!”
Yandım üç avrat elinden.

Huzurumu bozdular, fermanımı yazdılar,
Mezarımı kazdılar,
Yandım üç avrat elinden.

Vay halime,
Düşmüşüm üç zalime,
Ben yandım küle döndüm
Yazıktır bu canıma.
______________


Mesaj23.07.2008, 23:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Neden


Ben ağlarken gülüyorsun, neden?
Gözyaşımı silmiyorsun, neden?
Köşe bucak kaçıyorsun, neden?
Neden yoksun yanımda?
Neden yoksun kanımda?
Neden yoksun canımda, neden?

Nedensin isyanıma, nedensin feryadıma,
Nedensin gözyaşıma, neden?
Nedensiz içiyorum, nedensiz ağlıyorum,
Nedensiz ölüyorum, neden?
Neden?

Böyle değildin eskiden,
Neden?
Vurdun beni can evimden.
Tanrım bir zalim yaratmış, neden?
Vicdanı elinden almış, neden?
Bir de onu bana yazmış, neden?
Neden çıktı yoluma?
Neden girdi kanıma?
Neden kıydı canıma, neden

Herkes kendine yakışanı yaptı.
Bırakıp gitmek kolaydı, sen de onu yaptın.
Peki ben ne yaptım?
Seni sevdim, sana yandım, sana candım.
Neden?
______________


Mesaj23.07.2008, 23:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

İbrahim Tatlıses - Kim Bu Gözlerindeki Yabancı - Kop Gel Günahlarından


Söndü içimin ateşi bitti
Bıktım yalanlarından,
Zorla ele avuca sığmaz aşk
Kop gel günahlarından.

Nazın sitemin belli değil
Ben senin neyinim anlayamadım,
Sevda ateşin aynı değil
İlk defa üşüyorum kollarında.

Kim bu gözlerindeki yabancı?
Yaralar beni yüreğimden,
Hani ben olacaktım, yalancı!
Başının tacı.

Bugünün yarınları günahkar
Yakanı bırakmaz ellerim,
Hani ben olacaktım yalancı
Başımın tacı.

Söndü içimin ateşi bitti
Bıktım yalanlarından,
Zorla ele avuca sığmaz aşk
Kop gel günahlarından.

Nazın sitemin belli değil
Ben senin neyinim anlayamadım,
Sevda ateşin aynı değil
İlk defa üşüyorum kollarında.

Kim bu gözlerindeki yabancı?
Yaralar beni derinden,
Hani ben olacaktım, yalancı!
Başının tacı.

Bugünün yarınları günahkar
Yakanı bırakmaz ellerim,
Hani ben olacaktım yalancı
Başımın tacı.

______________


Mesaj23.07.2008, 23:41 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yetim Cemo - İbrahim Tatlıses
hele bakın şu sefile
hele bakın şu sefile
hele bakın şu yetime
hele bakın şu garibe

dertli cemo yetim cemo
aş bile yok kursağında
e tunç elidir sefil cemo
kimsesiz o kimsesiz o
kimsesiz o kimsesiz o

bedeni var başı yoktur
bedeni var başı yoktur
koca yurtta eşi yoktur
barınmaya yeri yoktur

dertli cemo yetim cemo
aş bile yok kursağında
e tunç elidir sefil cemo
kimsesiz o kimsesiz o
kimsesiz o kimsesiz o

çalıp yese hırsız olur
çalıp yese hırsız olur
çok harcasa arsız olur
koca yurtta yurtsuz olur

dertli cemo yetim cemo
aş bile yok kursağında
e tunç elidir yetim cemo
kimsesiz o kimsesiz o
kimsesiz o kimsesiz o

garip cemo kimsesiz o...
______________


Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu