Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj30.07.2008, 20:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Senin websiten var ama para kazanamıyormusun?!Gir ve öyren

İnternetten para kazanma yolları saymakla bitmez.Diğer yandan, artık ekmek aslanın ağzına girmeye başladı. Site sayısı günden güne artıyor. Eski günlerde her şey yeniydi. Ne yaparsan yap ilgi görüyordu. İnternet kullanıcılarının bu kadar artması, internet ortamında üreten pek çok insanı da beraberinde getirdi. Her an her köşeden yeni bir fikir, yeni bir site çıkıyor. Her birine birkaç dakika ayırdığımda bile günüm geçip gidiyor. Hangi arada üreteceğim, hangi arada izleyeceğim?
Eskiden internet kullanıcılarının tamamına erişmek gibi bir niyet vardı. Herkese ulaşmak istiyordu site sahipleri. Bugün görüyoruz ki bu pek mümkün değil. Hitap ettiğin kesimi tanımak ve diğerlerini unutup sadece hedef kitlene yönelmek durumundasın. Hedef kitlenin beklentilerini karşıla, diğerlerini dikkate alma. Bunu başarmak söylendiği kadar kolay değil. Sahip olduğun firmayı internette temsil edecek bir site arayışındaysan, bir de ciddiysen, konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım almak ve biraz da kesenin ağzını açmak durumundasın. Bu yolla sahip olacağın araştırma raporları önünü görmende yardımcı olabilir. Ama bir internet sitesi açarak bütçene üç beş lira katkıda bulunmak istiyorsan durum daha farklı.
Diyelim ki beğendiğin bir internet adresini tescil ettirdin. İnternet siteni barındıracak sunucu hizmetlerini veren bir firma da buldun. Harika görünen bir site tasarladın. Sunucuya gönderdin. Ama bir eksiklik var. Siteni sadece arkadaşların ziyaret ediyor. Sitenden kazanç elde etmek için pek çok insana ihtiyacın var. Bu kadar çok insanı nasıl sitene çekeceksin? Sen de bir internet kullanıcısısın. İnternete bağlanmak için bir aracı kuruma ihtiyacın var. İnternet servis sağlayıcın seni internete bağlıyor. İnternete bağlanıp bir tarayıcı penceresi açtığında, genellikle ne yapıyorsun? Aklında bir konu oluyor. Merak ettiğin, bilgilenmek istediğin bir konuyla başlıyorsun. Çok farklı bir kullanıcı değilsen Google’ı ziyaret ediyorsun. Aradığın bilgilere ulaşmak için arama motorlarına ihtiyacın var. Arama motorları, durmaksızın interneti tarayıp buldukları siteleri yerel bilgisayarlarına indiriyorlar. Aynı bizim dosya indirmemiz gibi, arama motorları da rastladıkları internet sitelerini tüm içeriğiyle birlikte bilgisayarlarına indiriyorlar. Bu açıdan bakınca, siteleri emen vampir programlar gibi davranıyorlar. Buldukları siteleri, daha sonra hızla erişebilecekleri şekilde özel yöntemlerle veri tabanlarına yerleştiriyorlar. Senin, benim gibi kullanıcılar arama yaptığında, o dev veri ambarına girip, talep edilen içeriği süratle bulup çıkarıyorlar. O zaman arama motorları siteni fark etmeli ki daha fazla ziyaretçi sana ulaşabilsin. Normal şartlarda Google’ın siteni fark etmesi uzun sürmez ama internet otobanına çıkan site sayısı bu hızla artınca, Google bile siteleri takip etmekte zorlanabilir. Yani Google’a yardımcı olmak işleri hızlandırabilir. Sen Google’a yardımcı olduğunda Google da sana yardımcı olacaktır. Karşılıklı yardımlaşma için http://www.google.com/webmasters/ adresi iyi bir başlangıç noktası. Bu adresi ziyaret ederek kayıt olabilir ve çeşitli olanakları kullanmaya başlayabilirsin.
Sitene sadece arama motorları ziyaretçi yollamaz. Pek çok diğer site, sende bulunan değerli içerik için sitene bağlantı kuracaktır. Bu bağlantılar daha çok ziyaretçi anlamına gelir. Ama bu siteleri kontrol edemezsin. Kimseyi sana link vermeye mecbur edemezsin. Tek yapabileceğin kaliteli içerik sunmaktır. Kaliteli içerik dediğimde, farklı biri olmandan, farklı içerikler aramandan bahsetmiyorum. Henüz bir şirket değilsin. Ya öğrencisin, ya da çalışıyorsun ve ek gelir peşindesin. Kaynakların kısıtlı. Her konuda içerik üretemezsin. O zaman sadece kendin ol. Halihazırda kaliteli bir hayat sürüyorsun öyle değil mi? Zaten kaliteli bir insan değil misin? Kendini olduğun gibi paylaş. Samimiyetin hemen fark edilecektir.
Daha sonra sitene ziyaretçi çekmek yani trafik yaratmak konusunda daha detaylı bilgiler paylaşacağım. Şimdilik devam etmek istiyorum. Kaliteli içerik üreterek hem arama motorlarının hem de diğer sitelerin sana ziyaretçi yollamasını sağladın. Siten eskisine göre daha popüler. Daha fazla insan siteni takip ediyor. İyi de halen bir gelirin yok…
Bu durumda en kolay gelir sağlama yolu Google reklamlarını sitende göstermek. Başka seçenekler de var fakat şimdilik sadece Google reklam sistemi üzerinden konuşacağım.
Bir internet sitesinde yayınlanan reklamlar, o sitenin içeriğine göre gösterilir. Google özel yöntemler kullanarak reklamın gösterildiği sayfayı analiz eder ve reklamın yayınlandığı sayfa aşağı yukarı hangi konularla ilgili tespit eder. Yayınlanmayı bekleyen reklamlara bakar. Konuyla uyuşan reklamları gösterir. Konuyla uyuşan reklam olmadığında ya hayır kurumlarının reklamını yapar ya da herhangi bir reklam göstermez.
Sitemizdeki sayfaları yollarda gördüğümüz reklam panolarının yerleştirilebileceği alanlara benzetebiliriz. Sayfalarımızda çeşitli alanları reklam panoları yerleştirmek için seçeriz ve o alanlara çeşitli reklamlar akar. Bu alanların yollarda gördüğümüz reklam panolarından en büyük farkı etkileşimli olmasıdır. Ziyaretçi sitene uğradığında, Google reklam sistemi kullanıcıya ve sayfaya özel reklamlar gösterebilir. Bunun karşılığında ziyaretçi sadece bakmakla kalmaz aynı zamanda harekete geçebilir ve reklamları tıklayabilir.
Günün şartlarında reklamlar üzerinden gelir elde etmenin üç yolu var. 1000 gösterim başına, tıklama başına ve satış başına ödeme almak. Google reklam sistemi, genellikle tıklama başına ödeme yapar. Tıklama başına ödediği rakam standart olmamakla birlikte her tıklama için, kendi hesap sistemine dayanarak bir ödeme yapar. Sistem gerekli gördüğünde 1000 gösterim başına ödeme yapmak modeline de dönebilir. Aksi belirtilmedikçe Google hesap sistemi en kazançlı yolu tercih eder. Satış başına kazanç yoluysa, şimdilik üzerinde çalışılan bir konu. Gelecekte Google bu yöntemi de kullanacak. Bilgiler bu yönde. Diğer yandan, Amazon, IdeEfixe gibi satıcılar satış üzerinden kar paylaşımı yolunu tercih ediyorlar.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu