Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj01.08.2008, 09:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Alexa Nedir Pagerank Nedir ? Burada

Alexa Rank Ne Demek ?

Alexa Rank, Alexa Toolbar kullanıcılarının ziyaret ettiği websitelerinin trafiğini ölçen ve bu trafiğe göre bir sınıflandırma yapan bir puanlama sistemidir.


Alexa Rank Nasıl Yükseltilebilir?

Başlangıçtaki rank değeriniz milyonlarla ifade edilirken bazı methodlarla bu değeri 100,000'ler seviyesine indirebilirsiniz. Ancak bu değeri 10,000'ler ya da 1000'ler seviyesine indirmek çok zordur. Websiteleri arasındaki rekabet sizin alexa sıralamasında popüler olmanızı zorlaştıracaktır.

Bazı kaynaklar Alexa'yı hile ile kandırmak için herhangi bir yol olmadığını, bazı kaynaklar ise otomatik surf (auto-surf) ya da script yardımıyla bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtmektedir.

Doğru ya da yanlış. Bahsedilen yöntemlerin doğruluğunu anlamanın en iyi yolu, birazdan bahsedeceğimiz 20 yöntemden birkaçını denemek olacaktır.

PaGeRanK NeDir ?

Pagerank, kısaca Google' ın websitelere verdiği önemi ifade eder denebilir.1'den 10'a kadar olan bir derecelendirme sistemi vardır.

Pagerank o sayfanın içeriğinin unique içeriğe sahip olmasına ve o sayfaya verilen linklere bağlıdır.Unique içerik: sayfanın sıradan olmayan kendine özgün içeriğe sahip olmasıdır.

Pagerank isminin kısaltılmış hali "pr" dir.Örneğin: PR değeri 10 olan bir siteden link aldığınızda sizin pagerank değeriniz otomatik olarak 8 olacaktır.


PAGERANK ARTIŞ PRENSİBİ


pr 10 dan direkt link alırsanız => pr değeriniz 8 olur.

pr 9 dan direkt link alırsanız => pr değeriniz 7 olur.

pr 8 den direkt link alırsanız => pr değeriniz 6 olur.

pr 7 den direkt link alırsanız => pr değeriniz 5 olur.

pr 6 dan direkt link alırsanız => pr değeriniz 4 olur.

pr 5 den direkt link alırsanız => pr değeriniz 3 olur.

pr 4 den direkt link alırsanız => pr değeriniz 2 olur.

pr 3 den direkt link alırsanız => pr değeriniz 1 olur.

daha az pageranklı sitelerden link alırsanız pagerank değerinizde değişme gözlenmez.Yukarıdaki bilgiler tek bir link için geçerlidir.Örneğin: Pagerank değeri 2 olan 4 siteden link aldığınızda pagerank değeriniz 1 olur.Mümkün olduğunca yüksek pageranklı sitelerden link almaya çalışın.Ancak pagerank değeri 5 olupta direkt link vermeyen bir siteden link aldığınızda pagerank değerinizde değişme gözlenmez.Böyle siteler sadece hitinizi artırabilir.Bunlara bazı toplistler örnek gösterilebilir.Tabiki her toplist aynı şeyi uygulamıyor.Örneğin www.site-tanitimi.tr.gg direkt link veren bir toplist.Bunun gibi pekçok Türkçe ve yabancı dilde toplist, dizin ve link listesi vardır.Direkt link verilip verilmediğini anlamanın kolay bir yöntemi vardır: direkt link verip vermediğini merak ettiğiniz sitedeki linklerden birinin üzerine farenizi getirin.Browserin alt bölümündeki "statüs bar" da link aynen bir site adresi olarak görünüyorsa direkt link verdiğini anlarız.Statüs bar başlat menüsünün hemen 1-2 cm yukarısında bulunur.Sadece web sayfaları gösterilirken orada bulunur.


Bu arada pagerankı yüksek bir siteden reklam almak istediğinizde direkt link veriyor mu diye düşünmenin bir anlamı yoktur.Çünkü eğer aslında o site bir toplist olarak direkt link vermese de siz seçilmiş bir site olacağınızdan reklam alanından size mutlaka direkt link verilir.
Bir siteden link alırken dikkate alınması gereken önemli kurallar vardır.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu