Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj06.08.2008, 19:18 (UTC)    
Mesaj konusu: H.Albayrak ' Kurtlar Vadisi Olmasaydı... '

Türkiye'nin önünü aydınlatan "Kurtlar Vadisi" için, bu diziye emeği geçen herkese şükran borçluyuz. Bilhassa, derin senaryoları ifşa eden senaristlere Ve...Kurtlar Vadisi olmasaydı…

Ergenekon Davası sanıklarından Güler Kömürcü'nün bilgisayarında "Kurtlar Vadisi" dizisi ile ilgili bir rapor bulundu.

Ergenekon'un yan kuruluşlarından olduğu iddia edilen Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) tarafından hazırlanan raporda şöyle deniliyor:

"Bugün birçok noktada 'Kurtlar Vadisi Etkisi' dediğimiz bir dönüşüm yaşanmakta. Toplumsal bir histeri haline dönüşen dizi, hedeflediği ve hedeflemediği birçok amacı; arka plandaki derin senaryo desteği ile gerçekleştirme konusunda hayli başarılı. Dizi ile toplumun bilinçaltına verilen mesajlar, bir yandan toplumun bir yandan da devletin atomize olmasına ve bunun yadırganacak değil, mevcut konjonktürün doğal bir uzantısı olduğu yolunda ön kabul yaratılmasına yardımcı oluyor."

Raportörlerin derdi gayet açık; Ergenekon tipi örgütlenmelerin deşifre edilmesinden, vatan-millet diye diye vatanın-milletin canına okuyan derin komplocuların iplerinin pazara çıkarılmasından, devlet müdafaası adı altında yürütülen kirli savaşın bütün iğrençliğiyle ortaya konulmasından ve toplumun bunlara karşı bilinçlendirilmesinden şikâyet ediyorlar.

Ergenekon Davası gibi inanılmaz derecede 'kompleks' bir davanın topluma hiç yadırgatıcı gelmemesinden anlıyoruz ki, adamlar bu şikâyetlerinde gayet haklılarmış.

Devlete bağlı güçler, birtakım stratejik veya taktik hesaplar uğruna, devletin has adamlarını öldürebilirler mi? "Vatan-Millet-Sakarya" deyip duran kimselerin PKK unsurları ile iş tutmaları mümkün mü? Terörle mücadele eroin ticaretine dönüştürülebilir mi? İrtica teranelerinin perde arkasında banka vurgunları olabilir mi?... "Kurtlar Vadisi"nden önce bu sorulara 'olabilir' cevabını verecek pek az kimse bulunabilirdi. Şimdi ise 'olamaz' diyecek kimse bulmakta güçlük çekilir. Bu televizyon dizisi, 'derin devlet' diye anılan çetelerin tezgâhlarını paramparça etti. Asırlık bir provokasyon/komplo geleneği yerlerde sürünüyor bu dizi sayesinde. Toplum uyandı, üzerinde oynanan aşağılık oyunu fark etti, Ergenekon Davası'nı yadırgamayacak kadar bilinçlendi.

Biz bu bilinci binlerce kitap, gazete makalesi ve televizyon açık oturumu ile aşılayamazdık topluma. Nitekim yıllardır aşılayamadık. Dönen derin dolapları anlatamadık. Anlatabildiysek de inandırıcı olamadık. Fakat "Kurtlar Vadisi" toplumu ikna etti. En inanılmaz gerçekleri bile kabul ettirdi topluma. 'Girift' düşünmeyi ve olayların ardındaki gerçeği görmeyi öğretti.

"Kurtlar Vadisi" olmasaydı, belki Ergenekon Soruşturması için gereken ufuk da olmayacaktı; bu soruşturmayı başlatıp yürütecek polisler, savcılar da olmayacaktı…

Türkiye'nin önünü aydınlatan "Kurtlar Vadisi" için, bu diziye emeği geçen herkese şükran borçluyuz. Bilhassa, derin senaryoları ifşa eden senaristlere… Ve onların danışmanı, rehberi, yönlendiricisi Ömer Lütfi Mete'ye…

Ömer Lütfi Mete kalp krizi geçirdi. Yüreğimiz ağzımıza geldi. Şükür ki durumu iyiymiş. Aziz Ömer ağabeyime Rahmân ve Rahîm Allah'tan acil şifa diliyorum.

Hakan Albayrak - Yeni Şafak
______________
Mesaj06.08.2008, 20:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bilmem... Confused
Mesaj06.08.2008, 20:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu tabloya bakarsak, toplumumuzdaki popülist kültürün hangi boyuta ulaştığını da müşahede edebiliriz. Neden? Eğer bir TV dizisi, toplumu böyle kanalize ediyorsa, o toplumda ciddi bir eğitimsizlik ve öz denetim eksikliği var demektir. Dün, toplumsal yönlendirme, boyalı basının, bilmem kaçıncı güç medyanın elindeydi; bugün bu gücün farkına varmış bilmem kimlerin elinde. Bir bakıyorsunuz dizi kahramanları, yepyeni bir konjektör oluşturuyor; Kur'an, namus ve silah üzerine yemin edip kendilerini vatan savunmasına adamış fedailer olarak gösteriyor ve FARKINDA OLMADAN BİR ÇOK İNSANA EMSAL TEŞKİL EDİYORLAR, bir bakıyorsunuz bir zaman sonra YİNE FARKINDA OLMADAN YÖNLENDİRDİKLERİ yada FARKINDA OLMADAN YARATTIKLARI bu konjektörü kendilerini aklamak için KIRMIZI KUVVETLER yani DÜŞMAN KARAKTER olarak bize sunuyorlar. Bir bakıma kendi hatalarını örtbasa çalışıyorlar.

Süleymaniye'de başlarına çuval geçirilen askerlerimizin hıncını unuttuk. Hani güya KV Irak'la içimiz soğudu ya. Hani askerlerimizin başına çuval giydiren o herifin başına o filmde biz de çuvalı geçirdik ya... Kendi kendimizi tatminden başka neydi? Filmlerle, dizilerle gerçekleri birleştirmeye alışkın insanımızın gözünü boyamaktan başka neydi?

Bu yüzden eğitim önemli diyorum. Okullarımız, üniversiterimiz eğitim yuvaları olmaktan çıktıkları için bu eğitimi (çeşitli yollarla, çeşitli kanallarla) çoğuğunuza bir başkası vermeye çalışıyor. Herkes kendine bir paye vermiş, kendini vatan kurtarıyorum zannediyor. Vatan, Bayrak, Din, Milliyetçilik, Atatürk, Cumhuriyet gibi bu vatanin kendi asli değerleri, "kimilerinin" tekeline düşüp rant bahçesi oluyor. Buna bir dur demenin tek yolu da eğitimden geçiyor. Eğitim-öğretim yuvalarını ideolojik kamplar olmaktan çıkarıp; Atatürk'ü, Cumhuriyet'i, Dini, Bayrağı ve diğer bu mileltin öz değerlerini, bu değerleri "kullanan"ların elinden alıp bu değerlerin asli sahiplerine, yani MİLLETE iade etmek gerekiyor.

Vatanını sevecek misin: Sev! Ama ülkülerini, türkülerini saltanat sevdalarına alet edenlerin peşinden de gitme. Tek derdi saltanat kayığına binmek olanların vatanseverliklerine de, hakkaniyetlerine de gülüp geç. Mustafa Kemal'in dediği gibi: "VATANINI EN ÇOK SEVEN, GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR." Her ne olursan ol, her kim olursan ol, bu sözün arkasında ol yeter. Bir ağaçsan, o bahçedeki en güzel ağaç sen ol. Tepedeki nehirsen, en güzel çağlayan nehir sen ol. Yaptıklarının en iyisi ol. Yapacaklarının en iyisini yap. Ama GÖREVİNİ EN İYİ YAP! İşte gerçek vatanseverlik te budur!
______________

gizliilimler.tr.gg / 4kitap.tr.gg / mehmetakifardic.tr.gg
Mesaj07.08.2008, 15:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

gizliilimler yazmış:

Vatanını sevecek misin: Sev! Ama ülkülerini, türkülerini saltanat sevdalarına alet edenlerin peşinden de gitme. Tek derdi saltanat kayığına binmek olanların vatanseverliklerine de, hakkaniyetlerine de gülüp geç. Mustafa Kemal'in dediği gibi: "VATANINI EN ÇOK SEVEN, GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR." Her ne olursan ol, her kim olursan ol, bu sözün arkasında ol yeter. Bir ağaçsan, o bahçedeki en güzel ağaç sen ol. Tepedeki nehirsen, en güzel çağlayan nehir sen ol. Yaptıklarının en iyisi ol. Yapacaklarının en iyisini yap. Ama GÖREVİNİ EN İYİ YAP! İşte gerçek vatanseverlik te budur!yoruma gerek yok her sey acik...
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu