Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj02.09.2008, 22:56 (UTC)    
Mesaj konusu: Yahoo! Web Messenger

www.meebo.com isimli servis sayesinde, kurulum gerektirmeyen ve yalnızca web tarayıcısı içerisinden çalışan mesajlaşma hizmetleri oldukça popüler hale gelmeye başladı. Microsoft ve Google gibi devler bile masaüstü mesajlaşma yazılımlarının web sürümlerini hazırladılar. İşte bunların arasına en son katılan da Yahoo! oldu.

Hakkında

Artık Yahoo! kullanıcıları webmessenger.yahoo.com adresine oturum açıp, arkadaş listesindekiler ile istedikleri anda ve istekleri yerden sohbet etme imkanı bulacaklar. Böylece başka bilgisayarlarda Yahoo! Desktop Messenger olmasa bile pratik bir şekilde sohbetlerine devam edebilecekler. Ayrıca şu durum var: Eğer dosya boyutu 10 MB’tan daha büyük Yahoo! Desktop Messenger yazılımını bilgisayarınıza yüklemek istemiyorsanız ve amacınız yalnızca yazılı olarak sohbet etmek ise Yahoo! Web Messenger çok hoşunuza gidecek demektir.

Yahoo! Web Messenger şimdilik ingilizce, çince, portekizce ve vietnamca dillerinde kullanılabiliniyor. Eğer ki Yahoo! içeriğiniz “Yahoo! Türkiye” seçeneğine ayarlı ise Web Messenger’ı kullanamıyorsunuz. Kullanabilmek için hesap bilgilerinizden Tercih Edilen İçerik ayarını “Yahoo! US” yapmanız gerekebilir.
Özellikler
Yahoo! Web Messenger‘da ilk başta dikkatimi çeken özellikler şunlar. Öncelikle sekmeli bir arayüz sunulmuş. Böylece konuşmuş olduğunuz her arkadaşınız için ayrı bir sekme açılıyor. Son derece yeterli, kullanışlı ve göze hoş gelen bir arayüzde sohbet ediyorsunuz. “History (geçmiş)” özelliği sayesinde de eğer isterseniz konuşmalarınızı kayıt altına alabiliyorsunuz. Oturum durumunuzu yine çevrimiçi, çevrimdışı, meşgul… şeklinde belirleyebiliyorsunuz. Ve son olarak, msn messenger kullanıcılarıyla da sohbet imkânınız var.

Sonuç
Yahoo! Web Messenger, diğer web tabanlı mesajlaşma uygulamalarının aksine Flex ile hazırlanmış. Kişisel deneyimime dayanaraktan söylüyorum ki Flex ile hazırlanmış web uygulamaları, AJAX ile hazırlanmış web uygulamalarından çok daha hızlı, güçlü ve göze hitap edebilir bir durumda. Bu sebeplerle Yahoo! Web Messenger benim gözümde meebo gibi, msn web messenger gibi alternatiflerinden çok daha başarılı.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu