Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj03.09.2008, 17:10 (UTC)    
Mesaj konusu: Bu adam çıldırmış olmalı

hurriyet.com.tr 3 Eylül 2008


İngiltere medyası, geçtiğimiz günlerde Premier Lig ekiplerinden Manchester City'yi alan Arap iş adamı Sulaiman Al Fahim'i konuşuyor.


Yeni Abramovich benim

Transferin son gününde, Chelsea'ye gitmesi beklenen Brezilyalı yıldız Robinho'yu tam 42 milyon euro ödeyerek kadrosuna katan multi milyarderin, Ocak ayında da yıldız isimleri Manchester City'ye kazandıracağı iddia edildi.

İngiliz basınında çıkan haberlerde Al Fahim'in, şuan dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Manchester United'lı futbolcu Cristiano Ronaldo için tamı tamına 165 milyon euroyu gözden çıkardığı belirtildi.

İngiltere'de Manchester United, Arsenal, Chelsea ve Liverpool gibi takımların hegomanyasını kırarak Manchester City'yi zirveye taşımak isteyen Abu Dhabi United Group'un sahibinin inanılmaz düşünceleri bununla da bitmiyor.

31 yaşındaki Sulaiman Al Fahim, Ocak ayındaki transfer döneminde, City menajeri Mark Hughes'un istediği Milan'ın yıldız ismi Kaka için 98.5 milyon euro ve Barcelona'nın süper starı Lionel Messi için de yine 98.5 milyon euroluk bir teklif yapmaya hazırlanıyor.

Milyon euroları gözünü kırpmadan harcamaya hazın olan Arap iş adamının ayrıca, Liverpool'un İspanyol yıldızı Fernando Torres için 87 milyon euro, Arsenalli Cesc Fabregas için de 74 milyon euro teklif etmeye hazırlandığı yazıldı.

Bu arada Sulaiman Al Fahim, Bulgar golcü Dimitar Berbatov için de 74 milyon euro teklif etmeye hazırlanmış fakat, Manchester United bu oyuncuyu kadrosuna katmayı başarmıştı.
______________


Mesaj03.09.2008, 17:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Adana'dan Dünya'yı şok eden proje


--------------------------------------------------------------------------------

İşte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı'nın müthiş projesi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı sıcaklığın 44 dereceyi bulduğu kenti nasıl soğutacağını buldu. Adana havadan dev pervanelerle serinletilecek.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Aytaç Durak, günlerdir 44 dereceyi bulan bunaltıcı havanın etkisi altında kalan Adana’yı soğutmak için etütlere başladı. Bir projede ise, kentin havadan dev pervanelerle serinletilmesi öneriliyor.

İki yıl önce şehir içmesuyunun sağlandığı Çatalan Barajı’nın derinlerine boru döşeyip şebekeye 9-10 derecelik su verilmesinden sonra, vatandaşlardan “Suyumuzu soğuttun, havamızı da soğut” şeklindeki istekler olduğunu belirten Durak, yerden 8-10 bin metre yüksekte hava sıcaklığının eksi 40-45 olduğunu, bu soğuk havanın bir şekilde aşağı çekilerek Adana’nın soğutulabileceği fikrinden hareket ettiklerini söyledi.

Durak, bu araştırmalar sırasında, yüzlerce zeplinin çelik halatlarla yere bağlanıp büyük pervanelerle soğuk havanın aşağı doğru itilmesi, pervaneler için de zeplinler üzerine kurulacak güneş enerjisinden elektrik sağlanabileceği şeklindeki bir proje önerisi için ise, “Henüz bu konu fulu. Net bir şey yok” dedi. Başkan Durak, soğuk havanın kentin üzerine ne şekilde üfleneceği, hangi tekniğin kullanılacağı, yatırım ve işletim maliyetinin ne olduğu yönündeki soruların cevaplarının netleşmediğini söyledi.

ATMOSFERİN DENGESİ BOZULUR

Aytaç Durak’ın Adana’yı binlerce metre yüksekteki soğuk hava ile serinletme projesi meterooloji uzmanlarını da şaşırttı. İlk kez böyle bir fikrin ortaya atıldığını duyduklarını söyleyen Adana Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Salih Koç, projenin uygulanma ihtimalinin çok düşük olduğunu, uygulaması halinde dahi atmosferin dengesinin bozulacağını, ani ısı değişikliklerinin iklim üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin olacağını kaydetti.

Salih Koç, sıcak hava ile soğuk havanın ani yer değişmesi nedeniyle veya anormal ısı değişikliklerinden dolayı fırtına, şiddetli yağmur, aşırı sis ve bulutlanma olabileceğini, böyle bir projenin çok yönlü ve bilimsel olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.
______________


Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu