Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj07.09.2008, 12:35 (UTC)    
Mesaj konusu: Internet güvenlik duvarları

Tüm yanıtları görüntüle
S:
Güvenlik duvarı nedir?

Y. Internet güvenlik duvarı, Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarını, virüsleri ve solucanları engellemeye yardımcı olan yazılım kodu parçası veya donanımdır. Ev kullanıcısı veya küçük işletme kullanıcısıysanız, bilgisayarınızı korumaya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz en etkin ve en önemli adım güvenlik duvarı yüklemektir. Güvenlik duvarının ve virüsten koruma yazılımının Internet'e bağlanmadan önce açılmış olması önemlidir.
S:
Güvenlik duvarına neden ihtiyacım var?

Y. Internet'e bağlandığınızda bilgisayarınız korunmuyorsa, bilgisayar korsanları bilgisayarınızdaki kişisel bilgilere erişim hakkı elde edebilirler. Bilgisayarınıza, dosyalara zarar verecek veya çeşitli hatalara neden olacak yazılım kodu yükleyebilirler. Buna ek olarak, bilgisayarınızı kullanarak Internet'e bağlı diğer ev ve iş bilgisayarlarında da sorun oluşturabilirler. Güvenlik duvarı, pek çok zararlı Internet trafiğini bilgisayarınıza erişmeden engellemeye yardımcı olur.
Bazı güvenlik duvarları, başka kişilerin, diğer bilgisayarlara saldırmak için bilginiz olmadan bilgisayarınızı kullanmalarını da engellemeye yardımcı olabilir. Internet'e bağlanma şekliniz ne olursa olsun (çevirmeli modem, kablo modem veya dijital abonelik hattı, DSL veya ADSL), güvenlik duvarı kullanmak önemlidir.
S:
Bilgisayarımda güvenlik duvarı olup olmadığını nasıl anlarım?

Y. Bilgisayarınızda Microsoft Windows® XP Service Pack 2 (SP2) çalışıyorsa, güvenlik duvarınızın açık olup olmadığını şu şekilde denetleyebilirsiniz Windows Güvenlik Merkezi:
1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
2. GüvenlikMerkezi'ni ve sonra Windows Güvenlik Duvarı'nı tıklatın.
Windows XP'niz varsa, ancak bilgisayarınızda Service Pack 2 yüklü değilse, şu siteyi ziyaret ederek yükleyebilirsiniz: Microsoft Update Web Sitesi. Ayrıca güvenlik duvarının etkinleştirildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları da uygulayabilirsiniz:
1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
2. Ağ ve Internet Bağlantıları'nı ve ardından Ağ Bağlantıları'nı tıklatın.
İpucuAğ ve Internet Bağlantıları kategorisi görünmüyorsa, pencerenin sol üstünde bulunan Kategori Görünümü'ne geç'i tıklatın.
3. Çevirmeli veya Yerel Ağ veya Yüksek Hızlı Internet kategorisinin altında, korunmasına yardımcı olunmasını istediğiniz bağlantıyı seçmek için ilgili simgeyi tıklatın.
4. Soldaki görev bölmesinde, Ağ Görevleri'nin altında, Bu bağlantının ayarlarını değiştir'i tıklatın (veya korunmasına yardımcı olunmasını istediğiniz bağlantıyı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın).
5. Gelişmiş sekmesinde, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın altında, Bu bilgisayara Internet üzerinden erişimi sınırlayarak ya da önleyerek bilgisayar ve ağımı koru'nun yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun Kutunun içinde onay işareti varsa, güvenlik duvarı açıktır. Kutuda işaret yoksa, güvenlik duvarı kapalıdır ve bilgisayarınız Internet'teki olası tehlikelere karşı savunmasızdır.
Windows 2000, Windows Millennium Edition, veya Windows 98 gibi farklı bir Windows sürümünüz varsa, başka bir şirketten, güvenlik duvarı donanımı veya yazılımı alıp yüklemeniz gerekir. Kablosuz erişim noktaları veya geniş bant yönlendiriciler gibi ev ağı aygıtlarınızın el kitaplarına bakarak yerleşik güvenlik duvarı donanımları olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda güvenlik duvarı yazılımı yüklü olup olmadığını kesin olarak bilmiyorsanız, Tüm Programlar klasöründen denetleyebilirsiniz. Başlat'ı ve sonra Tüm Programlar'ı tıklatın. Yüklü bir güvenlik duvarı programı arayın. Ev kullanıcıları için güvenlik duvarı yazılımı sağlayan, yaygın kullanılan bazı markaların adlarına örnek olarak McAfee, Symantec, Tiny Personal Firewall ve ZoneAlarm verilebilir.
S:
Yerleşik güvenlik duvarı olmayan bir Windows sürümüm var. Ne yapmalıyım?

Y. Windows XP'den önceki Windows sürümleri yerleşik güvenlik duvarıyla birlikte gelmiyordu. Bilgisayarınızda Windows 2000, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows 98 gibi daha önceki bir Windows sürümü varsa, güvenlik duvarı almalı ve yüklemelisiniz. Güvenlik duvarı donanımı veya güvenlik duvarı yazılımı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kaynaklarda güvenlik duvarı seçenekleriyle ilgili daha çok bilgi sağlanır.
Güvenlik Duvarı Donanımları
Ev ağlarına yönelik pek çok kablosuz erişim noktasında ve geniş bant yönlendiricisinde, ev ağlarının çoğunda iyi koruma sağlayan yerleşik güvenlik duvarı donanımı bulunur. Yerleşik güvenlik duvarı donanımı ve diğer tümleşik ev ağı oluşturma özelliklerine sahip kablosuz erişim noktasına örnek olarak Microsoft Geniş Bant Ağ İletişimi Kablosuz Baz İstasyonu verilebilir.
Güvenlik Duvarı Yazılımları
Güvenlik duvarı yazılımları tek başına çalışan bilgisayarlar için iyi bir seçimdir ve Windows 98, Windows ME ve Windows 2000 ile iyi çalışırlar. (Windows XP'de yerleşik bir güvenlik duvarı olduğundan ek güvenlik duvarı gerekmez.)
Güvenlik duvarı yazılımları diğer yazılım şirketlerinden edinilebilir. Virüsten koruma ve güvenlik duvarı paketleriyle ilgili özel teklifler için, Güvenlik yazılımları: Yüklemeler ve deneme sürümleri sayfamızı ziyaret edin.
Farklı güvenlik duvarı türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bkz: Neden bir bilgisayar güvenlik duvarı kullanmalısınız?

S:
Hangi Windows sürümünü çalıştırdığımı nasıl öğrenebilirim?

Y. Windows XP veya daha önceki bir Windows sürümünüz olup olmadığından emin değilseniz,
• Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
• Çalıştır iletişim kutusunda, winver yazın. Tamam'ı tıklatın.
Çalıştırmakta olduğunuz Windows yazılımı sürümü görüntülenen iletişim kutusunda belirtilir.
S:
Güvenlik duvarını Windows XP'de nasıl kullanmaya başlarım?

Y. Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız, yeni Windows Güvenlik Duvarı zaten etkinleştirilmiştir. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarı'nı Öğrenme
Service Pack 2 çalıştırmıyorsanız, Bilgisayarınızı Koruyun sayfası üzerindeki adımlar Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmanıza yardımcı olur. Internet'e bağlanmak için tek başına çalışan bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu adımları uygulayın.
S:
Windows Güvenlik Duvarı nasıl çalışır?

Y. Windows Güvenlik Duvarı, etkinleştirildiği bağlantılar üzerindeki tüm ağ trafiğini izler. Örneğin, güvenlik duvarı, çevirmeli Internet bağlantınızdaki tüm trafiği izleyebilir. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdan başlatılan tüm bağlantıları izler ve istenmeyen trafiğin bilgisayarınıza erişmesini engeller. Güvenlik duvarı, gerekirse bağlantı noktalarını dinamik olarak açar ve adresini tıklattığınız Web sayfası gibi özellikle istemiş olduğunuz trafiğin bilgisayarınız tarafından alınmasına olanak sağlar.
"Bağlantı noktası", bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır.
Gelen trafik istemediyseniz, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, bu trafiğin bilgisayarınıza erişmeden engellenmesine yardımcı olur. Ağ oluşturma, çevrimiçi oyunları barındırma veya kendi Web sunucunuzu barındırma gibi özel kullanımlar için açık olmasını istediğiniz bağlantı noktaları seçebilirsiniz. Bu, diğer kişilerin bilgisayarınıza bağlantı kurmasına olanak verir, ancak bunun yanında güvenliği de azaltabilir.
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional'ın bir parçasıdır.
Daha fazlasını öğrenmek için, bkz: Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı Kullanın ve Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S:
Güvenlik duvarına ek olarak başka bir şeye gereksinimim var mı?

Y. Güvenlik duvarı bilgisayarınızın yüzde 100 güvenli olmasını sağlamaz. Ancak, güvenlik duvarı etkin bir ön savunma hattı oluşturur. Öncelikle bir güvenlik duvarı yüklemeli ve sonra Microsoft Update'teki kritik yazılım güncelleştirmeleri ve virüsten koruma yazılımı gibi başka bir güvenlik önlemi eklemelisiniz. Windows XP 'de, kullanılabilen güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olmanıza yardımcı olan Otomatik Güncelleştirmeler'i kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz: Bilgisayarınızı Koruyun Web sitesi .

S:
Evde veya küçük işletme ağımda birden çok bilgisayar varsa Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kullanmalı mıyım?

Y. Evet. Evde veya küçük işletme ağınızda birden çok bilgisayar varsa, ağdaki her bilgisayarı korumanız gerekir. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı her bağlantıda etkinleştirmek, bilgisayarlardan birine virüs bulaşırsa, virüsün ağınızdaki diğer bilgisayarlara yayılmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak, güvenlik duvarı, e-posta iletisine eklenmiş bir virüsü engellemez ve virüs bilgisayarınıza bulaşabilir. Ayrıca bir virüsten koruma programı da yüklemelisiniz.
S:
Ev ağımda Internet Bağlantı Paylaşımı kullanıyorum, hangi bilgisayarlarda güvenlik duvarı olması gerekir?

Y. Güvenlik duvarını ev ağınızdaki tüm bilgisayarları korumak için kullanmalısınız. Güvenlik duvarı, virüsler ve solucanlar bilgisayarlardan birine bulaştığında, ağdaki diğer bilgisayarlara yayılmasını engeller. Ağdaki, hem ev ağınızda hem de ortak ağlarda kullandığınız dizüstü bilgisayar gibi bir bilgisayara ayrı bir Internet bağlantısı üzerinden de virüs bulaşabilir. Bundan başka, CD veya disketten yüklenen yazılımlar yoluyla da ağınızdaki bilgisayara virüs bulaşabilir.
S:
Ev ağımdaki tüm bilgisayarlarda Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmeliyim?

Y. Evet. Bilgisayarlarınızdan herhangi birinde birden çok ağ bağlantısı varsa, güvenlik duvarını her bağlantı için açmanız gerekir. Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı otomatik olarak açılır ve dosya ve yazıcı paylaşımı gibi ortak görevler tarafından engellenmemelidir. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarı'nı Öğrenme.
Service Pack 2 çalıştırmıyorsanız, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı dosya ve yazıcı paylaşımı tarafından engellenebilir ve bilgisayarınızın diğer ağ aygıtlarını bulmasını önleyebilir. Bu tür kullanımlara izin vermek için ağ bağlantı noktalarını el ile açabilirsiniz. Ağ bağlantı noktaları açık bırakıldığında, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı tarafından bilgisayarınız için sağlanan koruma azalır. "Bağlantı noktası", bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır. Hangi programların bağlantı noktalarını açmanızı gerektirdiği ve Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda bağlantı noktalarının el ile nasıl açıldığı hakkında daha fazla bilgi için, bkz: Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S:
Bilgisayarım büyük bir işletme, okul veya şirket ağının bir parçası, bu durumda bir güvenlik duvarı etkinleştirmeli miyim?

Y. İşletmenizin, okulunuzun veya şirket ağınızın ağ yöneticisi tarafından oluşturulan ilkeyi uygulamalısınız. Bazı durumlarda ağ yöneticileri ağdaki tüm bilgisayarları yapılandırabilir; bu durumda bilgisayarınız ağa bağlandığında güvenlik duvarını açamazsınız. Durum buysa, Windows Güvenlik Merkezi'ndeki güvenlik duvarını açmaya yönelik onay kutusu veya Ağ Bağlantısı Özellikleri iletişim kutusu soluk olarak görüntülenir. Bilgisayarınızda bir güvenlik duvarı olması gerekip gerekmediği konusunda ağ yöneticinizden de yardım isteyebilirsiniz.
S:
Evde veya yolculukta, büyük bir ağa erişmek için Sanal Özel Ağ bağlantısını kullanıyorum. Windows XP'de güvenlik duvarını açmam gerekir mi?

Y. Bağlandığınız büyük ağı ağ yöneticisine sormalısınız. VPN bağlantısı için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın açılıp açılmayacağı konusunda yöneticinin gösterdiği yolu izlemelisiniz. Internet'e bağlanmak için kullandığınız Yerel Ağ veya Yüksek Hızlı Internet bağlantısı veya Uzaktan Erişim Hizmeti (RAS) bağlantısı için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı mutlaka açmalısınız.
S:
Windows XP ürünüm var. Yerleşik güvenlik duvarından başka bir güvenlik duvarı kullanabilir miyim?

Y. Evet. Güvenlik duvarında farklı özellikler bulunmasını isteyen Windows XP kullanıcıları, başka bir şirketin sunduğu güvenlik duvarı donanımını veya güvenlik duvarı yazılımını kullanabilirler. Aşağıdaki satıcıların sunduğu güvenlik duvarı ürünleri Windows XP ile uyumludur.
• Computer Associates (12 aylık ücretsiz deneme sürümü)

• F-Secure (6 aylık ücretsiz deneme sürümü)

• McAfee (90 günlük ücretsiz deneme sürümü)

• Panda Software (90 günlük ücretsiz deneme sürümü)

• Symantec (90 günlük ücretsiz deneme sürümü)

• Tiny Software: Tiny Personal Firewall

• ZoneAlarm (20 ABD Doları indirim)


S:
Windows XP bilgisayarımda hem yerleşik güvenlik duvarını hem de başka bir şirketin güvenlik duvarı yazılımını mı kullanmam gerekiyor?

Y. Hayır. Normal ev bilgisayarlarında, ev ağlarında ve küçük işletme ağlarında birden çok güvenlik duvarı yazılımı çalıştırmak gerekmez. Aynı bağlantıda iki güvenlik duvarı kullanmak Internet bağlantısında sorunlara veya başka beklenmeyen davranışlara neden olabilir. Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı veya farklı bir güvenlik duvarı yazılımı, tek başına, bilgisayarınız için büyük ölçüde koruma sağlayabilir.
S:
Güvenlik duvarı donanımı arkasında bulunan bir bilgisayarda Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı da kullanmam gerekir mi?

Y. Evet. Ev ağınızdaki tüm bilgisayarlarda Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmalısınız. Bunu yapmak, bir bilgisayara virüs veya solucan bulaştığında, bunların ağınızda yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ağdaki, hem ev ağınızda hem de ortak ağlarda kullandığınız dizüstü bilgisayar gibi bir bilgisayara ayrı bir Internet bağlantısı üzerinden virüs bulaşabilir. Bundan başka, CD veya disketten yüklenen e-posta veya yazılımlar yoluyla da ağınızdaki bilgisayara virüs bulaşabilir.
S:
Yerleşik Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı yerine Microsoft olmayan bir kişisel güvenlik duvarı mı kullanmalıyım?

Y. Bilgisayarınızda Microsoft olmayan bir güvenlik duvarı zaten varsa, bunu kullanmaya devam etmelisiniz. Güvenlik duvarınız yoksa, seçim yapabilirsiniz. Yapılandırılması çok kolay olan basit bir güvenlik duvarı istiyorsanız, Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı kullanmalısınız. Bilgisayarınızdan geçen trafik üzerinde daha ileri düzeyde denetiminiz olmasını ve bunun yanı sıra giden trafiği de engellemek istiyorsanız (bilgisayarınızdan Internet'e giden trafik), başka bir şirketin kişisel güvenlik duvarını seçin.
S:
Windows XP Home Edition ürünüm var. Bu üründe Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı var mı?

Y. Evet, Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional ürünlerinin her ikisinde de yerleşik Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı vardır.
S:
Bağlantı Özellikleri iletişim kutusunda, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açma yönergelerinde açıklanan Gelişmiş sekmesini görmüyorum. Neden?

Y. Yönetici olarak oturum açmamış olabilirsiniz.. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmak için yönetici olarak oturum açmalısınız. Windows XP bilgisayarınızı kurarken, kurulum yordamı yönetici hesabı ve parolası oluşturma işlemi sürecinde size yol gösterir. Yönetici hesabı ayarlamadıysanız, varsayılan yönetici hesabının kullanıcı adı Administrator olur ve parola da boşluk olarak ayarlanır. Parola alanına hiçbir şey yazmayın. Windows XP, yönetici hesabı adını ve parolasını unutmanız durumunda kullanılmak üzere bir parola sıfırlama diski oluşturma seçeneği de sağlar. Ayrı bir yönetici hesabı ve parolası ayarladığınız ve sıfırlama diski oluşturmadığınız durumda kullanıcı adını ve parolayı unutursanız, güvenlik duvarını açabilmek için işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekir.
S:
Bağlantı Özellikleri iletişim kutusundaki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı onay kutusu soluk olarak görüntüleniyor ve onay işareti ekleyemiyorum. Nerede hata var?

Y. Bu, bilgisayarınızın bir işletmeye, okula veya şirkete yönelik büyük bir ağın parçası olduğu ve ağ yöneticinizin ağ üzerinde Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın kullanımını engellediği durumda oluşur.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı nelere karşı koruma sağlayabilir?

Y. Güvenlik duvarı, ağ üzerinde yayılan çok çeşitli bilgisayar solucanına karşı birincil savunma hizmetini sunar. Bilgisayar solucanı virüse benzer, ancak bağımsızdır ve diğer programların yardımı olmadan yayılabilir. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, bilgisayarınızı, dış kullanıcılardan gizleyerek ve yetkisiz bağlantılar kurulmasını engelleyerek korumanıza yardımcı olur.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı nelere karşı koruma sağlamaz?

Y. Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, yararlı ve kullanışlı bir yazılım gibi görünerek kendisini açmanızı veya yüklemenizi sağlayan Truva Atları gibi, e-posta yoluyla yayılan virüslere karşı koruma sağlayamaz. Güvenlik duvarı istenmeyen postaları veya açılır pencere reklamlarını engelleyemez. Güvenlik duvarı güvenli olmayan kablosuz ağa erişimi de engellemez. Ancak güvenlik duvarı ağınızdaki bilgisayarların korunmasına yardımcı olur; böylece tehdit oluşturan bir kişi ağınıza erişim hakkı kazanmış olsa da kişisel bilgisayarınıza erişemez.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kablosuz ağımı korur mu?

Y. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kablosuz ağ üzerindeki bir bilgisayarı korumaya yardımcı olur, ancak ağa erişimi kısıtlamaz. Kablosuz ağınızı, Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) veya Kabloya Eşdeğer Gizlilik (WEP) kullanan bir ağ anahtarı kullanacak şekilde yapılandırmalısınız. Daha fazla bilgi için kablosuz ağ aygıtlarınızın el kitabına bakın.
S:
Evimdeki ve işyerimdeki, güvenlik duvarlarıyla korunan ağlarda dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Yolculuk ederken ne yapmalıyım?

Y. Yolculuk sırasında, çevirmeli modem veya geniş bant bağlantısı kullanarak Internet'e bağlandığınızda Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmelisiniz.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açtıktan sonra bazı oyunlarım ve programlar durmuş gibi görünüyor. Neden?

Y. Bazı programların düzgün çalışabilmesi için belirli bağlantı noktalarının açık olması ve dolayısıyla trafiğin Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı üzerinden geçebilmesi gerekir. Bu tür programların bir kısmını gösteren liste ve ilgili çözümler için bkz: Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S:
MSN Internet hizmetim var. Windows XP'de Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı kullanabilir miyim?

Y. MSN çevirmeli Internet hizmetiniz varsa, çevirmeli bağlantı yazılımının en yeni sürümü olan MSN Explorer 9'a yükseltmelisiniz. Bu sürüm, MSN çevirmeli Internet hizmeti kullanıcıları için Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı tam olarak destekler. MSN yazılımınızı yükseltme veya MSN Internet bağlantınızın güvenli olmasını sağlama hakkında daha fazla bilgi için, MSN desteğine başvurun.

S:
Windows güvenlik duvarını etkinleştirdikten sonra, Windows XP'de Uzaktan Yardım bağlantısı kuramıyorum, bu ikisi birbiriyle ilişkili mi?

Y. Güvenlik duvarını, Uzaktan Yardım çağrısı gönderdikten sonra etkinleştirmeniz sorun oluşturabilir. Bu sorunu geçici olarak çözmek için Windows Güvenlik Duvarı etkinleştirildiğinde yeni bir Uzaktan Yardım çağrısı oluşturabilir ve sonra uzmana yeni çağrıyı gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bkz: Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı Çağrı Gönderdikten sonra Etkinleştirilirse Uzaktan Yardım Çalışmayabilir.

S:
Windows Güvenlik Duvarı ve güvenlik duvarları hakkında nereden daha fazla bilgi bulabilirim?

Y. Bilgisayarınıza veya ev ağınıza güvenlik duvarı kurmayla ilgili sorunlar hakkında daha fazla bilgi almak için, bkz: Bilgisayarınızı Koruyun Destek sayfası veya Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı Kullanın.
Aşağıda belirtilen, Microsoft olmayan Internet kaynakları güvenlik duvarları hakkında daha genel bilgi sağlayabilir:
• ICSA Güvenlik Duvarı Alma Kılavuzu

• Carnegie Mellon Software Engineering Institute yayını olan Ev Bilgisayarı Güvenliği Kılavuzu


S:
Windows için Apple iTunes kullanıyorum. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirdikten sonra diğer yerel ağ kullanıcıları iTunes paylaşım adımı görebiliyor ama paylaşılan çalma listelerime erişemiyor. Çalma listelerini nasıl paylaşabilirim?

Y. Bazı programların düzgün çalışabilmesi için belirli bağlantı noktalarının açık olması ve dolayısıyla trafiğin güvenlik duvarı üzerinden geçebilmesi gerekir. Aşağıdaki başlık altında Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır bu programlardın bir kısmını içeren bir liste ve ilişkili çözümler bulabilirsiniz.
Mesaj07.09.2008, 14:09 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Internet güvenlik duvarları

marasultraslan yazmış:
Tüm yanıtları görüntüle
S:
Güvenlik duvarı nedir?

Y. Internet güvenlik duvarı, Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarını, virüsleri ve solucanları engellemeye yardımcı olan yazılım kodu parçası veya donanımdır. Ev kullanıcısı veya küçük işletme kullanıcısıysanız, bilgisayarınızı korumaya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz en etkin ve en önemli adım güvenlik duvarı yüklemektir. Güvenlik duvarının ve virüsten koruma yazılımının Internet'e bağlanmadan önce açılmış olması önemlidir.
S:
Güvenlik duvarına neden ihtiyacım var?

Y. Internet'e bağlandığınızda bilgisayarınız korunmuyorsa, bilgisayar korsanları bilgisayarınızdaki kişisel bilgilere erişim hakkı elde edebilirler. Bilgisayarınıza, dosyalara zarar verecek veya çeşitli hatalara neden olacak yazılım kodu yükleyebilirler. Buna ek olarak, bilgisayarınızı kullanarak Internet'e bağlı diğer ev ve iş bilgisayarlarında da sorun oluşturabilirler. Güvenlik duvarı, pek çok zararlı Internet trafiğini bilgisayarınıza erişmeden engellemeye yardımcı olur.
Bazı güvenlik duvarları, başka kişilerin, diğer bilgisayarlara saldırmak için bilginiz olmadan bilgisayarınızı kullanmalarını da engellemeye yardımcı olabilir. Internet'e bağlanma şekliniz ne olursa olsun (çevirmeli modem, kablo modem veya dijital abonelik hattı, DSL veya ADSL), güvenlik duvarı kullanmak önemlidir.
S:
Bilgisayarımda güvenlik duvarı olup olmadığını nasıl anlarım?

Y. Bilgisayarınızda Microsoft Windows® XP Service Pack 2 (SP2) çalışıyorsa, güvenlik duvarınızın açık olup olmadığını şu şekilde denetleyebilirsiniz Windows Güvenlik Merkezi:
1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
2. GüvenlikMerkezi'ni ve sonra Windows Güvenlik Duvarı'nı tıklatın.
Windows XP'niz varsa, ancak bilgisayarınızda Service Pack 2 yüklü değilse, şu siteyi ziyaret ederek yükleyebilirsiniz: Microsoft Update Web Sitesi. Ayrıca güvenlik duvarının etkinleştirildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları da uygulayabilirsiniz:
1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
2. Ağ ve Internet Bağlantıları'nı ve ardından Ağ Bağlantıları'nı tıklatın.
İpucuAğ ve Internet Bağlantıları kategorisi görünmüyorsa, pencerenin sol üstünde bulunan Kategori Görünümü'ne geç'i tıklatın.
3. Çevirmeli veya Yerel Ağ veya Yüksek Hızlı Internet kategorisinin altında, korunmasına yardımcı olunmasını istediğiniz bağlantıyı seçmek için ilgili simgeyi tıklatın.
4. Soldaki görev bölmesinde, Ağ Görevleri'nin altında, Bu bağlantının ayarlarını değiştir'i tıklatın (veya korunmasına yardımcı olunmasını istediğiniz bağlantıyı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın).
5. Gelişmiş sekmesinde, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın altında, Bu bilgisayara Internet üzerinden erişimi sınırlayarak ya da önleyerek bilgisayar ve ağımı koru'nun yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun Kutunun içinde onay işareti varsa, güvenlik duvarı açıktır. Kutuda işaret yoksa, güvenlik duvarı kapalıdır ve bilgisayarınız Internet'teki olası tehlikelere karşı savunmasızdır.
Windows 2000, Windows Millennium Edition, veya Windows 98 gibi farklı bir Windows sürümünüz varsa, başka bir şirketten, güvenlik duvarı donanımı veya yazılımı alıp yüklemeniz gerekir. Kablosuz erişim noktaları veya geniş bant yönlendiriciler gibi ev ağı aygıtlarınızın el kitaplarına bakarak yerleşik güvenlik duvarı donanımları olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda güvenlik duvarı yazılımı yüklü olup olmadığını kesin olarak bilmiyorsanız, Tüm Programlar klasöründen denetleyebilirsiniz. Başlat'ı ve sonra Tüm Programlar'ı tıklatın. Yüklü bir güvenlik duvarı programı arayın. Ev kullanıcıları için güvenlik duvarı yazılımı sağlayan, yaygın kullanılan bazı markaların adlarına örnek olarak McAfee, Symantec, Tiny Personal Firewall ve ZoneAlarm verilebilir.
S:
Yerleşik güvenlik duvarı olmayan bir Windows sürümüm var. Ne yapmalıyım?

Y. Windows XP'den önceki Windows sürümleri yerleşik güvenlik duvarıyla birlikte gelmiyordu. Bilgisayarınızda Windows 2000, Windows Millennium Edition (Me) veya Windows 98 gibi daha önceki bir Windows sürümü varsa, güvenlik duvarı almalı ve yüklemelisiniz. Güvenlik duvarı donanımı veya güvenlik duvarı yazılımı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kaynaklarda güvenlik duvarı seçenekleriyle ilgili daha çok bilgi sağlanır.
Güvenlik Duvarı Donanımları
Ev ağlarına yönelik pek çok kablosuz erişim noktasında ve geniş bant yönlendiricisinde, ev ağlarının çoğunda iyi koruma sağlayan yerleşik güvenlik duvarı donanımı bulunur. Yerleşik güvenlik duvarı donanımı ve diğer tümleşik ev ağı oluşturma özelliklerine sahip kablosuz erişim noktasına örnek olarak Microsoft Geniş Bant Ağ İletişimi Kablosuz Baz İstasyonu verilebilir.
Güvenlik Duvarı Yazılımları
Güvenlik duvarı yazılımları tek başına çalışan bilgisayarlar için iyi bir seçimdir ve Windows 98, Windows ME ve Windows 2000 ile iyi çalışırlar. (Windows XP'de yerleşik bir güvenlik duvarı olduğundan ek güvenlik duvarı gerekmez.)
Güvenlik duvarı yazılımları diğer yazılım şirketlerinden edinilebilir. Virüsten koruma ve güvenlik duvarı paketleriyle ilgili özel teklifler için, Güvenlik yazılımları: Yüklemeler ve deneme sürümleri sayfamızı ziyaret edin.
Farklı güvenlik duvarı türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bkz: Neden bir bilgisayar güvenlik duvarı kullanmalısınız?

S:
Hangi Windows sürümünü çalıştırdığımı nasıl öğrenebilirim?

Y. Windows XP veya daha önceki bir Windows sürümünüz olup olmadığından emin değilseniz,
• Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
• Çalıştır iletişim kutusunda, winver yazın. Tamam'ı tıklatın.
Çalıştırmakta olduğunuz Windows yazılımı sürümü görüntülenen iletişim kutusunda belirtilir.
S:
Güvenlik duvarını Windows XP'de nasıl kullanmaya başlarım?

Y. Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız, yeni Windows Güvenlik Duvarı zaten etkinleştirilmiştir. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarı'nı Öğrenme
Service Pack 2 çalıştırmıyorsanız, Bilgisayarınızı Koruyun sayfası üzerindeki adımlar Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmanıza yardımcı olur. Internet'e bağlanmak için tek başına çalışan bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu adımları uygulayın.
S:
Windows Güvenlik Duvarı nasıl çalışır?

Y. Windows Güvenlik Duvarı, etkinleştirildiği bağlantılar üzerindeki tüm ağ trafiğini izler. Örneğin, güvenlik duvarı, çevirmeli Internet bağlantınızdaki tüm trafiği izleyebilir. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdan başlatılan tüm bağlantıları izler ve istenmeyen trafiğin bilgisayarınıza erişmesini engeller. Güvenlik duvarı, gerekirse bağlantı noktalarını dinamik olarak açar ve adresini tıklattığınız Web sayfası gibi özellikle istemiş olduğunuz trafiğin bilgisayarınız tarafından alınmasına olanak sağlar.
"Bağlantı noktası", bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır.
Gelen trafik istemediyseniz, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, bu trafiğin bilgisayarınıza erişmeden engellenmesine yardımcı olur. Ağ oluşturma, çevrimiçi oyunları barındırma veya kendi Web sunucunuzu barındırma gibi özel kullanımlar için açık olmasını istediğiniz bağlantı noktaları seçebilirsiniz. Bu, diğer kişilerin bilgisayarınıza bağlantı kurmasına olanak verir, ancak bunun yanında güvenliği de azaltabilir.
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional'ın bir parçasıdır.
Daha fazlasını öğrenmek için, bkz: Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı Kullanın ve Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S:
Güvenlik duvarına ek olarak başka bir şeye gereksinimim var mı?

Y. Güvenlik duvarı bilgisayarınızın yüzde 100 güvenli olmasını sağlamaz. Ancak, güvenlik duvarı etkin bir ön savunma hattı oluşturur. Öncelikle bir güvenlik duvarı yüklemeli ve sonra Microsoft Update'teki kritik yazılım güncelleştirmeleri ve virüsten koruma yazılımı gibi başka bir güvenlik önlemi eklemelisiniz. Windows XP 'de, kullanılabilen güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olmanıza yardımcı olan Otomatik Güncelleştirmeler'i kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz: Bilgisayarınızı Koruyun Web sitesi .

S:
Evde veya küçük işletme ağımda birden çok bilgisayar varsa Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kullanmalı mıyım?

Y. Evet. Evde veya küçük işletme ağınızda birden çok bilgisayar varsa, ağdaki her bilgisayarı korumanız gerekir. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı her bağlantıda etkinleştirmek, bilgisayarlardan birine virüs bulaşırsa, virüsün ağınızdaki diğer bilgisayarlara yayılmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak, güvenlik duvarı, e-posta iletisine eklenmiş bir virüsü engellemez ve virüs bilgisayarınıza bulaşabilir. Ayrıca bir virüsten koruma programı da yüklemelisiniz.
S:
Ev ağımda Internet Bağlantı Paylaşımı kullanıyorum, hangi bilgisayarlarda güvenlik duvarı olması gerekir?

Y. Güvenlik duvarını ev ağınızdaki tüm bilgisayarları korumak için kullanmalısınız. Güvenlik duvarı, virüsler ve solucanlar bilgisayarlardan birine bulaştığında, ağdaki diğer bilgisayarlara yayılmasını engeller. Ağdaki, hem ev ağınızda hem de ortak ağlarda kullandığınız dizüstü bilgisayar gibi bir bilgisayara ayrı bir Internet bağlantısı üzerinden de virüs bulaşabilir. Bundan başka, CD veya disketten yüklenen yazılımlar yoluyla da ağınızdaki bilgisayara virüs bulaşabilir.
S:
Ev ağımdaki tüm bilgisayarlarda Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmeliyim?

Y. Evet. Bilgisayarlarınızdan herhangi birinde birden çok ağ bağlantısı varsa, güvenlik duvarını her bağlantı için açmanız gerekir. Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı otomatik olarak açılır ve dosya ve yazıcı paylaşımı gibi ortak görevler tarafından engellenmemelidir. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarı'nı Öğrenme.
Service Pack 2 çalıştırmıyorsanız, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı dosya ve yazıcı paylaşımı tarafından engellenebilir ve bilgisayarınızın diğer ağ aygıtlarını bulmasını önleyebilir. Bu tür kullanımlara izin vermek için ağ bağlantı noktalarını el ile açabilirsiniz. Ağ bağlantı noktaları açık bırakıldığında, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı tarafından bilgisayarınız için sağlanan koruma azalır. "Bağlantı noktası", bir ağ trafiği türünün bilgisayarınıza eriştiği noktayı tanımlayan, ağ konusuna yönelik bir terimdir. Açtığınız bağlantı noktaları göndermek ve almak istediğiniz trafik türüne bağlıdır. Hangi programların bağlantı noktalarını açmanızı gerektirdiği ve Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda bağlantı noktalarının el ile nasıl açıldığı hakkında daha fazla bilgi için, bkz: Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S:
Bilgisayarım büyük bir işletme, okul veya şirket ağının bir parçası, bu durumda bir güvenlik duvarı etkinleştirmeli miyim?

Y. İşletmenizin, okulunuzun veya şirket ağınızın ağ yöneticisi tarafından oluşturulan ilkeyi uygulamalısınız. Bazı durumlarda ağ yöneticileri ağdaki tüm bilgisayarları yapılandırabilir; bu durumda bilgisayarınız ağa bağlandığında güvenlik duvarını açamazsınız. Durum buysa, Windows Güvenlik Merkezi'ndeki güvenlik duvarını açmaya yönelik onay kutusu veya Ağ Bağlantısı Özellikleri iletişim kutusu soluk olarak görüntülenir. Bilgisayarınızda bir güvenlik duvarı olması gerekip gerekmediği konusunda ağ yöneticinizden de yardım isteyebilirsiniz.
S:
Evde veya yolculukta, büyük bir ağa erişmek için Sanal Özel Ağ bağlantısını kullanıyorum. Windows XP'de güvenlik duvarını açmam gerekir mi?

Y. Bağlandığınız büyük ağı ağ yöneticisine sormalısınız. VPN bağlantısı için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın açılıp açılmayacağı konusunda yöneticinin gösterdiği yolu izlemelisiniz. Internet'e bağlanmak için kullandığınız Yerel Ağ veya Yüksek Hızlı Internet bağlantısı veya Uzaktan Erişim Hizmeti (RAS) bağlantısı için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı mutlaka açmalısınız.
S:
Windows XP ürünüm var. Yerleşik güvenlik duvarından başka bir güvenlik duvarı kullanabilir miyim?

Y. Evet. Güvenlik duvarında farklı özellikler bulunmasını isteyen Windows XP kullanıcıları, başka bir şirketin sunduğu güvenlik duvarı donanımını veya güvenlik duvarı yazılımını kullanabilirler. Aşağıdaki satıcıların sunduğu güvenlik duvarı ürünleri Windows XP ile uyumludur.
• Computer Associates (12 aylık ücretsiz deneme sürümü)

• F-Secure (6 aylık ücretsiz deneme sürümü)

• McAfee (90 günlük ücretsiz deneme sürümü)

• Panda Software (90 günlük ücretsiz deneme sürümü)

• Symantec (90 günlük ücretsiz deneme sürümü)

• Tiny Software: Tiny Personal Firewall

• ZoneAlarm (20 ABD Doları indirim)


S:
Windows XP bilgisayarımda hem yerleşik güvenlik duvarını hem de başka bir şirketin güvenlik duvarı yazılımını mı kullanmam gerekiyor?

Y. Hayır. Normal ev bilgisayarlarında, ev ağlarında ve küçük işletme ağlarında birden çok güvenlik duvarı yazılımı çalıştırmak gerekmez. Aynı bağlantıda iki güvenlik duvarı kullanmak Internet bağlantısında sorunlara veya başka beklenmeyen davranışlara neden olabilir. Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı veya farklı bir güvenlik duvarı yazılımı, tek başına, bilgisayarınız için büyük ölçüde koruma sağlayabilir.
S:
Güvenlik duvarı donanımı arkasında bulunan bir bilgisayarda Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı da kullanmam gerekir mi?

Y. Evet. Ev ağınızdaki tüm bilgisayarlarda Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmalısınız. Bunu yapmak, bir bilgisayara virüs veya solucan bulaştığında, bunların ağınızda yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ağdaki, hem ev ağınızda hem de ortak ağlarda kullandığınız dizüstü bilgisayar gibi bir bilgisayara ayrı bir Internet bağlantısı üzerinden virüs bulaşabilir. Bundan başka, CD veya disketten yüklenen e-posta veya yazılımlar yoluyla da ağınızdaki bilgisayara virüs bulaşabilir.
S:
Yerleşik Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı yerine Microsoft olmayan bir kişisel güvenlik duvarı mı kullanmalıyım?

Y. Bilgisayarınızda Microsoft olmayan bir güvenlik duvarı zaten varsa, bunu kullanmaya devam etmelisiniz. Güvenlik duvarınız yoksa, seçim yapabilirsiniz. Yapılandırılması çok kolay olan basit bir güvenlik duvarı istiyorsanız, Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı kullanmalısınız. Bilgisayarınızdan geçen trafik üzerinde daha ileri düzeyde denetiminiz olmasını ve bunun yanı sıra giden trafiği de engellemek istiyorsanız (bilgisayarınızdan Internet'e giden trafik), başka bir şirketin kişisel güvenlik duvarını seçin.
S:
Windows XP Home Edition ürünüm var. Bu üründe Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı var mı?

Y. Evet, Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional ürünlerinin her ikisinde de yerleşik Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı vardır.
S:
Bağlantı Özellikleri iletişim kutusunda, Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açma yönergelerinde açıklanan Gelişmiş sekmesini görmüyorum. Neden?

Y. Yönetici olarak oturum açmamış olabilirsiniz.. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açmak için yönetici olarak oturum açmalısınız. Windows XP bilgisayarınızı kurarken, kurulum yordamı yönetici hesabı ve parolası oluşturma işlemi sürecinde size yol gösterir. Yönetici hesabı ayarlamadıysanız, varsayılan yönetici hesabının kullanıcı adı Administrator olur ve parola da boşluk olarak ayarlanır. Parola alanına hiçbir şey yazmayın. Windows XP, yönetici hesabı adını ve parolasını unutmanız durumunda kullanılmak üzere bir parola sıfırlama diski oluşturma seçeneği de sağlar. Ayrı bir yönetici hesabı ve parolası ayarladığınız ve sıfırlama diski oluşturmadığınız durumda kullanıcı adını ve parolayı unutursanız, güvenlik duvarını açabilmek için işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekir.
S:
Bağlantı Özellikleri iletişim kutusundaki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı onay kutusu soluk olarak görüntüleniyor ve onay işareti ekleyemiyorum. Nerede hata var?

Y. Bu, bilgisayarınızın bir işletmeye, okula veya şirkete yönelik büyük bir ağın parçası olduğu ve ağ yöneticinizin ağ üzerinde Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nın kullanımını engellediği durumda oluşur.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı nelere karşı koruma sağlayabilir?

Y. Güvenlik duvarı, ağ üzerinde yayılan çok çeşitli bilgisayar solucanına karşı birincil savunma hizmetini sunar. Bilgisayar solucanı virüse benzer, ancak bağımsızdır ve diğer programların yardımı olmadan yayılabilir. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, bilgisayarınızı, dış kullanıcılardan gizleyerek ve yetkisiz bağlantılar kurulmasını engelleyerek korumanıza yardımcı olur.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı nelere karşı koruma sağlamaz?

Y. Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı, yararlı ve kullanışlı bir yazılım gibi görünerek kendisini açmanızı veya yüklemenizi sağlayan Truva Atları gibi, e-posta yoluyla yayılan virüslere karşı koruma sağlayamaz. Güvenlik duvarı istenmeyen postaları veya açılır pencere reklamlarını engelleyemez. Güvenlik duvarı güvenli olmayan kablosuz ağa erişimi de engellemez. Ancak güvenlik duvarı ağınızdaki bilgisayarların korunmasına yardımcı olur; böylece tehdit oluşturan bir kişi ağınıza erişim hakkı kazanmış olsa da kişisel bilgisayarınıza erişemez.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kablosuz ağımı korur mu?

Y. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı kablosuz ağ üzerindeki bir bilgisayarı korumaya yardımcı olur, ancak ağa erişimi kısıtlamaz. Kablosuz ağınızı, Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) veya Kabloya Eşdeğer Gizlilik (WEP) kullanan bir ağ anahtarı kullanacak şekilde yapılandırmalısınız. Daha fazla bilgi için kablosuz ağ aygıtlarınızın el kitabına bakın.
S:
Evimdeki ve işyerimdeki, güvenlik duvarlarıyla korunan ağlarda dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Yolculuk ederken ne yapmalıyım?

Y. Yolculuk sırasında, çevirmeli modem veya geniş bant bağlantısı kullanarak Internet'e bağlandığınızda Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmelisiniz.
S:
Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı açtıktan sonra bazı oyunlarım ve programlar durmuş gibi görünüyor. Neden?

Y. Bazı programların düzgün çalışabilmesi için belirli bağlantı noktalarının açık olması ve dolayısıyla trafiğin Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı üzerinden geçebilmesi gerekir. Bu tür programların bir kısmını gösteren liste ve ilgili çözümler için bkz: Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır.

S:
MSN Internet hizmetim var. Windows XP'de Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı kullanabilir miyim?

Y. MSN çevirmeli Internet hizmetiniz varsa, çevirmeli bağlantı yazılımının en yeni sürümü olan MSN Explorer 9'a yükseltmelisiniz. Bu sürüm, MSN çevirmeli Internet hizmeti kullanıcıları için Windows XP'deki Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı tam olarak destekler. MSN yazılımınızı yükseltme veya MSN Internet bağlantınızın güvenli olmasını sağlama hakkında daha fazla bilgi için, MSN desteğine başvurun.

S:
Windows güvenlik duvarını etkinleştirdikten sonra, Windows XP'de Uzaktan Yardım bağlantısı kuramıyorum, bu ikisi birbiriyle ilişkili mi?

Y. Güvenlik duvarını, Uzaktan Yardım çağrısı gönderdikten sonra etkinleştirmeniz sorun oluşturabilir. Bu sorunu geçici olarak çözmek için Windows Güvenlik Duvarı etkinleştirildiğinde yeni bir Uzaktan Yardım çağrısı oluşturabilir ve sonra uzmana yeni çağrıyı gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bkz: Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı Çağrı Gönderdikten sonra Etkinleştirilirse Uzaktan Yardım Çalışmayabilir.

S:
Windows Güvenlik Duvarı ve güvenlik duvarları hakkında nereden daha fazla bilgi bulabilirim?

Y. Bilgisayarınıza veya ev ağınıza güvenlik duvarı kurmayla ilgili sorunlar hakkında daha fazla bilgi almak için, bkz: Bilgisayarınızı Koruyun Destek sayfası veya Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı Kullanın.
Aşağıda belirtilen, Microsoft olmayan Internet kaynakları güvenlik duvarları hakkında daha genel bilgi sağlayabilir:
• ICSA Güvenlik Duvarı Alma Kılavuzu

• Carnegie Mellon Software Engineering Institute yayını olan Ev Bilgisayarı Güvenliği Kılavuzu


S:
Windows için Apple iTunes kullanıyorum. Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirdikten sonra diğer yerel ağ kullanıcıları iTunes paylaşım adımı görebiliyor ama paylaşılan çalma listelerime erişemiyor. Çalma listelerini nasıl paylaşabilirim?

Y. Bazı programların düzgün çalışabilmesi için belirli bağlantı noktalarının açık olması ve dolayısıyla trafiğin güvenlik duvarı üzerinden geçebilmesi gerekir. Aşağıdaki başlık altında Windows XP Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nda Bağlantı Noktaları Nasıl Açılır bu programlardın bir kısmını içeren bir liste ve ilişkili çözümler bulabilirsiniz.

HEPSİNİ OKUMAK UZUN OLACAK AMA
Mesaj07.09.2008, 16:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,
okumak ya da okumamak iszin
insifiyatınıza kalmış birşey .. Razz
iyi eğlenceler Wink
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu