Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj10.09.2008, 14:46 (UTC)    
Mesaj konusu: uzayda o yaşayabiliyor

Uzayda yaşayabilen tek canlı
Dondurucu soğuk ve öldürücü ışınlar nedeniyle hiçbir canlının yaşayamadığı uzayda bir tek o yaşıyor.


Sadece o uzayda yaşayabiliyor

Bilimadamları uzay boşluğunda dondurucu soğuk ve öldürücü ultraviyole ışınları nedeniyle hiçbir canlının yaşayamayacağını ileri sürüyordu.

Ancak bir kurtçuk bilimadamlarını şaşırttı. Ayı kurtçuğu adlı bir canlı uzay boşluğunda 10 gün boyunca yaşamayı başardı. Kurtçuklar 10 gün sonunda tekrar dünya ortamına taşındığında, yaşamaya ve yeniden üremeye devam ettiler.

Current Biology adlı bilim dergisinde yer alan habere göre 1 milimetre büyüklüğünde olan kurtçukların uzay boşluğunda yaşamayı başarması bilimadamlarını şaşkına çevirdi. Uzmanlar kurtçukların bunu nasıl başardığını bulmaya çalışıyor ancak olay gizemini koruyor. Bu kurtçuklar dünyada nemli bölgelerde ve denizde üreyebiliyor. Kurtçukların başka bir türü de karada yaşamayı başardı.

______________


Mesaj10.09.2008, 14:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilginç paylasım için tşk..
______________
Mesaj10.09.2008, 14:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilginç Razz
______________
Mesaj10.09.2008, 14:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilginç paylasım için tşk..
______________
Mesaj10.09.2008, 14:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

İran'da korkunç deprem


İran'da 7.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Güney Amerika'da da 6.4 büyüklüğünde bir deprem oldu.


İran haber ajansı, İranlı yetkililere dayandırdığı haberinde, ülkenin güneyinde 7.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı.

Fars Haber Ajansı, son haberinde, Deprem Araştırma Merkezine dayanarak Hürmüzgan eyaletine bağlı Bender Abbas kentinde yerel saat ile 15.30'da (TSİ 14.00) büyük bir deprem meydana geldiğini belirtti. Merkez üssü Bender Abbas'ın 46 kilometre batısı olan depremin, komşu Fars eyaletinde de hissedildiği kaydedildi.

3 ölü, 26 yaralı

İranlı bir yetkili Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada depremde şu ana kadar 3 ölü, 26 yaralı olduğunu belirtti. Depremde bir çok ev de hasar gördü. Hürmüzgan Eyaleti Doğal Afetler Kurumu Başkanı Yasser Hazbavi, kurtarma ekiplerinin çok hızlı olarak deprem bölgesine sevk edildiğini açıkladı. Depremde ilk belirlemelere göre bazı evlerin yıkıldığı, halkın evleri terk ederek sokağa fırladığı açıklandı.

Petrol bölgesi
Depremin vurduğu Bandar Abbas bölgesinde İran'ın en önemli petrol rafinerileri bulunuyor. İran medyası şu ana kadar ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. İran radyosu da deprem olduğu sırada halkın panik içinde sokaklara doluştuğunu duyurdu.

Deprem Birleşik Arap Emirliklerin'de de hissedildi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'nden daha önce yapılan açıklamada İran'ın güneyinde depremin büyüklüğü 6.1 olarak açıklanmıştı.

Güney Amerika 6.4 büyüklüğünde deprem

Güney Amerika'da Atlantik Okyanusu açıklarında 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada Fransız Guyanası'na yakın bölgede 6.4 büyüklüğünde bir deprem olduğu belirtildi.
______________


Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu