Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj11.09.2008, 06:51 (UTC)    
Mesaj konusu: Büyük Hadron Çarpıştırıcısı // Dünyanın Kaderi

http://ulkegundemi.com/BHÇ.html

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

11.09.08 |
Yazar : Onur Karaağaoğlu
CERN‘de yapımı uzun zamandır süren Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider-LHC) ile yapılacak deneyin ilk aşamaları bugün yapılıyor. Deney üzerine -biraz da hayal ürünü- oldukça fazla kıyamet senaryosu yapıldı ama şu an hala dünyada bu yazıyı yazıp okuyabiliyoruz, demek ki hersey yolunda…

Bilim dünyasında olan bitene büyük yakınlık gösteren Google’da deneye logosuyla gönderme yaptı. Dün NTV’de dinlediğim kadarıyla zaten bu kıyamet senaryolarının bu kadar yoğun konuşulmasının nedeni de aslında bundan önce yapılan benzer deneylerin bu kadar medyatik olmaması. Bu sefer biraz fazla göz önünde yapılmış olacak ki herkes bir “fikir” sahibi oldu bu deney hakkında. Aslında deneyin ilk aşaması daha önceden yapılan deneylerden daha düşük bir enerji yoğunluğunda planlanmış. Yani bu deneyin benzerleri daha önce yapıldı. Deneyler başarılı geçtikce enerji yoğunluğunun daha da artacağı ve daha önce ulaşılmamış enerji yoğunluğundaki deneylerin yıl sonuna doğru gerçekleşmesi bekleniyor (bkz : dün akşam NTV’de yayınlanan Yüzyılın Deneyi Programı, ben referansı mı da vereyim de…)

Bu arada bu konu üzerine Ahmet Conat’ın blogunda güzel girdiler var daha detayı ile ilgilenenler bu linkte deney hakkında daha açııklayıcı bir yazı bulabilir.

http://ulkegundemi.com/BHÇ.html
Mesaj11.09.2008, 06:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,
bu başlıktan devam ediniz
>> http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=49372
iyi eğlenceler Wink


En son marasultraslan tarafından 11.09.2008 06:54:42 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu