Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj29.09.2008, 13:50 (UTC)    
Mesaj konusu: Dünyanın ilk sıvı yakıtlı roketi yörgüngede

Dünyanın ilk sıvı yakıtlı roketi yörgüngede

Dünyanın özel girişime ait ilk sıvı yakıtlı ve düşük maliyetli roketi, 3 fırlatma girişiminin ardından, dünkü başarılı fırlatma işlemiyle yörüngeye oturdu.

Merkezi ABD'nin California eyaletinin El Segundo kentinde bulunan Space Exploration Technologies şirketinden yapılan açıklamada, maket yük taşıyan 21 metre uzunluğundaki iki katlı
Falcon 1 (Şahin 1) roketinin dün Büyük Okyanustaki Omelek Adasında bulunan test sahasından başarıyla fırlatıldığı belirtildi.

SpaceX şirketinin kurucusu ve başkanı internet milyarderi iş adamı Elon Musk yayımladığı açıklamada, bunun SpaceX şirketi ve çalışmaları aralıksız yürüten ekip için büyük bir gün olduğunu belirtti.

İlk verilere göre, bu görev için SpaceX tarafından tasarlanan ve üretilen 165 kilo ağırlığında bir simülasyon yükü taşıyan Falcon 1'in 2. katı, 500 ila 700 km irtifada yörüngeye oturdu.

Uzaya seyahat maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen ve 2002 yılında kurulan SpaceX şirketinin roketi, yaklaşık 8 saniyede yörüngeye ulaşmayı başardı.

Daha önceki 3 fırlatma işlemi başarısızlık sonuçlanan tamamıyla özel girişime ait bu roketin, maliyetinin tüm harcamalarıyla piyasanın üçte birine karşılık gelmesi ve 6,7 milyon dolarlık göreceli düşük fiyatıyla uzaya uydu gönderme maliyetini düşürmesi bekleniyor.

Mesaj29.09.2008, 13:50 (UTC)    
Mesaj konusu: Evli çifte satırla saldırdılar, genç kadını yumrukladılar

Evli çifte satırla saldırdılar, genç kadını yumrukladılar

Trafik magandaları, tartıştıkları yaya çifte satırla saldırdı. Kocayı satırla, eşini yumrukla yaraladılar.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Eskişehir’de yaya olarak karşıdan karşıya geçmek isteyen çift, yanlarından hızla geçtiği için tartıştıkları otomobilde bulunan 2 kişinin satırlı saldırısına uğradı. Olayda kocayı satırla, eşini ise yumruk darbeleriyle yaralayan 2 kişi, otomobillerine binerek kaçtı.

Dün saat 19.00 sıralarında yolun karşısına geçmeye çalışan Sinan T.(25) ile eşi Satı T. (25), yanlarından yavaşlamadan geçen otomobilde bulunan 2 kişiye el hareketi ile tepki gösterdi. Bunu görerek, durdurdukları otomobilden inen kimliği belirsiz 2 kişi, ellerinde bulunan satırla Sinan T. ile eşi Satı T.’ye saldırdı. Sinan T.’yi kolundan ve elinden satırla, eşi Satı T’yi de yüzünden yumruk darbeleriyle yaralayan 2 kişi daha sonra otomobile binerek kaçtı.

Olayda satırla kolundan ve elinden hafif yaralanan Sinan T., eşiyle birlikte yakındaki hastaneye gitti. Sinan T. hastanede tedavi altına alınırken, yumruk darbeleriyle yüzünden yaralanan Satı T. gerekli tedavisinin ardından taburcu edildi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilieri, olaydan sonra otomobille kaçtıkları bildirilen 2 kişinin yakalanmasına çalışıldığını belirti.

Mesaj29.09.2008, 13:51 (UTC)    
Mesaj konusu: İngiliz istihbaratı MI 6, Facebook'ta AJAN arıyor

İngiliz istihbaratı MI 6, Facebook'ta AJAN arıyor
İLAN VERDİLER...

Vatan gazetesinin haberine göre; Ajan bulmak için her yolu deneyen İngiliz gizli servisi MI6, sosyal web sitesi Facebook'a 'ajan aranıyor' diye ilan verdi. MI6, Facebook'ta yer alan ilanı ile farklı etnik grupları temsil eden İngilizler'i bulmaya çalışıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, daha önce yeni iş imkanlarını duyurmak için çeşitli kamu televizyonlarını ve iş bulma sitelerini kullanan MI6'in, şimdi Facebook gibi sosyal web sitelerinden yararlandığını açıkladı. Dünyanın birçok ülkesinde ajanları olduğu bilinen kurumda çalışanların hizmet ettiği toplumu yansıtmasının şart olduğunu söyleyen Facebook sözcüsü, üyelerin ilanlara çok yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi.

MI6'in, Facebook'taki ilanında "Britanya'yı korumaya yönelik global istihbarat toplayıp-analiz yapacak Operayon Memurları arıyor" denildi. İlanda, global tarih konusunda bilgi sahibi olan potansiyel başvuru sahiplerine seslenerek, uzun dönemde kariyer geliştirmek isteyenleri MI6'e davet edildi.

İngiliz gizli servisi MI6, dış istihbarat faaliyetleri ile ilgili kuruldu. Askeri İstihbarat olarak bilinen MI6'nın resmi durumu ve hiyerarşik yapısı değişmesine karşın, kamuoyunda bu adla anılmayı sürdürüyor. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı altındaki Savunma Konseyi'ne bağlı hizmet veriyor. Ayrıca İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla da sürekli irtibat halinde bulunuyor.

Mesaj29.09.2008, 13:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Yurtta ve dünyada bayram namazı saatleri

Yurtta ve dünyada bayram namazı saatleri

Ramazan Bayramı namazı, Ankara’da 07.25’te, İstanbul’da 07.41’de, İzmir’de 07.46’da, Hakkâri’de ise 06.39’da kılınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, illerdeki bayram namazı saatleri şöyle:

Adana: 07.13
Adıyaman: 07.01
Afyonkarahisar: 07.33
Ağrı: 06.43
Aksaray: 07.19
Amasya: 07.13
Ankara: 07.25
Antalya: 07.31
Ardahan: 06.46
Artvin: 06.50
Aydın: 07.43
Balıkesir: 07.44
Bartın: 07.28
Batman: 06.50
Bayburt: 06.55
Bilecik: 07.36
Bingöl: 06.53
Bitlis: 06.46
Bolu: 07.30
Burdur: 07.33
Bursa: 07.40
Çanakkale: 07.50
Çankırı: 07.22
Çorum: 07.17
Denizli: 07.38
Diyarbakır: 06.54
Düzce: 07.32
Edirne: 07.51
Elazığ: 06.58
Erzincan: 06.58
Erzurum: 06.51
Eskişehir: 07.34
Gaziantep: 07.04
Giresun: 07.03
Gümüşhane: 06.59
Hakkâri: 06.39
Hatay: 07.09
Iğdır, 06.40
Isparta: 07.32
İstanbul: 07.41
İzmir: 07.46
Kahramanmaraş:07.07
Karabük: 07.26
Karaman: 07.21
Kars: 06.44
Kastamonu: 07.22
Kayseri: 07.13
Kilis: 07.05
Kırıkkale: 07.22
Kırklareli: 07.48
Kırşehir: 07.19
Kocaeli: 07.37
Konya: 07.24
Kütahya: 07.36
Malatya: 07.02
Manisa: 07.45
Mardin: 06.51
Mersin: 07.15
Muğla: 07.41
Muş: 06.49
Nevşehir: 07.16
Niğde: 07.16
Ordu: 07.05
Osmaniye: 07.09
Rize: 06.55
Sakarya: 07.35
Samsun: 07.12
Siirt: 06.47
Sinop: 07.17
Sivas: 07.08
Şanlıurfa: 06.59
Şırnak: 06.44
Tekirdağ: 07.47
Tokat: 07.10
Trabzon: 06.58
Tunceli: 06.57
Uşak: 07.37
Van: 06.42
Yalova: 07.39
Yozgat: 07.17
Zonguldak: 07.30.

KKTC, Türk cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerindeki bazı merkezlerde bayram namazı saatleri yerel saatleri şöyle:

Lefkoşa: 07.19
Bakü: 08.17
Nahcivan: 08.34
Bişkek: 06.40
Taşkent: 07.00
Duşanbe: 07.00
Almatı: 07.31
Aşkabat: 07.41
Tiran: 07.18
Atina: 08.00
Dedeağaç: 07.53
Gümülcine: 07.55
İskeçe: 07.57
Selanik: 08.05
Saraybosna: 07.25
Mostar: 07.27
Sofya: 08.05
Üsküp: 07.12
Bükreş: 07.55
Köstence: 07.45
Belgrad: 07.18
Priştine: 07.13

Diğer bazı dış merkezlerde de namaz saatleri yerel saatle şöyle:
Amsterdam: 08.28
Brüksel: 08.29
Helsinki: 08.21
Paris: 08.34
Strasbourg: 08.13
Stockholm: 07.47
Londra: 07.47
Cenevre: 08.17
Berlin: 07.55
Dortmund: 08.17
Düsseldorf: 08.19
Frankfurt: 08.11
Hamburg: 08.10
Köln: 08.19
Stutgart: 08.07
Washington: 07.43
New York: 07.32
Atlanta: 08.09
Boston: 07.22
Chicago: 07.28
Detroit: 08.10
Los Angeles: 07.25
Miami: 07.49
Montreal: 07.35
Toronto: 07.56
Sydney: 06.12
Melbourne: 06.37
Tokyo: 06.14

Mesaj29.09.2008, 13:52 (UTC)    
Mesaj konusu: İstanbul'da sahte para, çek ve change araç ticareti yapan çe

İstanbul'da sahte para, çek ve change araç ticareti yapan çete çökertildi

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, İstanbul başta olmak çeşitli illerde yaptığı operasyonda, organize bir şekilde sahte para, çek ve change araç ticareti yapan çeteyi çökertti.

Örgüt liderliğini yapan Halil K.'nın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanırken, jandarmanın yaptığı nefes kesen operasyon saniye saniye görüntülendi.

Liderliğini Halil K.'nın yaptığı suç örgütünün organize bir şekilde sahte para, çek ve change araç ticareti yaptığı duyumunun alınması üzerine Jandarma harekete geçti. Başlatılan operasyon kapsamında Halil K., Cesim Y., Mustafa T., Cafer Ç., Erol C., Mehmet Şirin Y., Mesut Y., Metin A., İbrahim O., Volkan E., Safter G., Mustafa P., Erdal C., Murat B., Mehmet Akif U., Fahrettin K., Hacı Mustafa Ç., Cengiz K. ve Yüksel A. gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 2 adet 7.65 mm çap tabanca, 1 adet 6.35 mm çap tabanca, 3 adet 6.35 mm çap kurusıkı tabanca, 5 adet şarjör, 139 adet muhtelif çap tabanca fişeği, 100 adet m-16 tüfek fişeği, 1 adet av tüfeği, 1 adet bilgisayar, 3 adet kredi kartı, 1 adet banka hesap cüzdanı, 35 adet boş senet, 2 adet kaşe, 1 adet araç plakası, 1 adet araç devir senedi, 5 adet araç tescil belgesi, 1 adet araç satış sözleşmesi, 1 adet boş noter sözleşmesi, 1 adet boş vergi levhası, 1 adet tapu fotokopisi, 2 adet sahte ilkokul diploması fotokopisi, 9 adet nüfus cüzdan fotokopisi, 1 adet ikametgâh fotokopisi, 1 adet pasaporta ait resimli sayfa (yırtılmış vaziyette), 3 adet boş fatura koçanı, 1 adet Kazakistan ülkesine giriş vizesi formu, bol miktarda çek ve, 11 BİN 50 YTL, 3100 Avro, 200 Amerikan Doları, 1 adet sahte 100 YTL, 1 adet change kartal marka oto, 8 adet vesikalık fotoğraf, 1 adet adli sicil kayıt formu, 1 adet terhis belgesi formu, 1 adet askeri kimlik kartı, 15 adet cep telefonu, ve 16 adet sim karta ele konuldu.

İfadelerinin alınmasına ardından örgüt lideri Halil K.'nın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanırken, 6 şüpheli şahıs da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mesaj29.09.2008, 13:53 (UTC)    
Mesaj konusu: İsyandan sonra koğuşlara jandarma girdi... 20 tutuklu ...

İsyandan sonra koğuşlara jandarma girdi... 20 tutuklu farklı cezaevlerine naklediliyor

Burhaniye Cezaevi'nde çıkan isyanın bastırılmasının ardından 50'ye yakın jandarma ekibi, çelik yeleklerle koğuşlarda arama çalışması başlattı.

Burhaniye Cezaevi'nde çıkan isyanın bastırılmasının ardından isyan çıkaran 20'ye yakın tutuklunun başka cezaevlerine nakledilmesine başlandı. Tutukluların cezaevi bahçesine giren 4 tutuklu aracı ile Çanakkale, Bandırma, Edirne ve Kırklareli cezaevlerine gönderileceği öğrenildi.

Bu arada çıkan yangın nedeniyle dumandan etkilenen 2 mahkum fenalaştı. Bir mahkumun dumandan etkilendiği, diğer mahkumun ise kalbinin sıkıştığı öğrenildi. Sağlık ekipleri tarafından cezaevinde müdahale edilen mahkumların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Bu arada cezaevi çevresinde polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmezken, haber almak isteyen mahkum yakınlarının, cezaevi önünde ki bekleyişleri sürüyor.

Mesaj29.09.2008, 13:54 (UTC)    
Mesaj konusu: Volvo 1000 işçi daha çıkaracak

Volvo 1000 işçi daha çıkaracak

İsveç araba firması Volvo ekonomik krizden dolayı 1000 işçinin daha işine son vereceğini açıkladı.

Volvo geçtiğimiz yaz aylarında Göteborg Torslanda'daki gece vardiyasını kaldırmış ve 1200 işçinin işine son vermişti.

İsveç medyasına bir açıklama yapan Volvo basın danışmanı Maria Bohlin, dünyada para piyasalarında yaşanan ekonomik krizden araba piyasasının çok kötü etkilendiğini kaydederek, bu nedenle Volvo'nun da yeni tasarruf önlemleri almak zorunda kaldığını açıkladı.
Açıklamaya göre, dünyada 2006 ve 2007 yıllarında Volvo marka arabaların satışında düşüş gözlendi.

2008 yılı ilk altı aylık bilançosu 1,6 milyar İsveç kronu (165 milyon avro) olan Volvo önümüzdeki günlerde fabrikalarından 1000 işçinin daha işine son verecek.

Volvo geçtiğimiz yaz aylarında da Göteborg yakınlarındaki Torslan'daki gece vardiyasını kapatmış, fabrikalardan da 1200 işçiyi işten çıkarmıştı.

Mesaj29.09.2008, 13:55 (UTC)    
Mesaj konusu: İlköğretim öğrencileri, derste EROTİK ŞİİR okuyordu

İlköğretim öğrencileri, derste EROTİK ŞİİR okuyordu

'İki göğsün arası, sanki kahve dibeği (...) Sarıldık alt üst olduk, seviştik ve sevindik'... Bu satırları ilköğretimokulu öğrencisine okutular, KOMİSYON ONAYI ile...

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Burdur'un Gölhisar İlçesi'nde, ilköğretim okullarındaki öğrencilere de satılan şiir kitabındaki bazı şiirlerde erotik ifadelerin yer alması tepkilere neden oldu. Gölhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Candeğer, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki değerlendirme komisyonuna kitabı incelettirdiğini, bir sakınca görülmediğini söyleyerek, “Kitapta ufak tefek kelimeler var. Ama komisyon sakınca görmedi” dedi.

Gölhisarlı şair Osman Akkoç'un şiirlerinin bulunduğu, geçen Şubat ayında basılan ‘Bir Deste Gül’ adlı şiir kitabı, 2007- 2008 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı içerisinde ilçedeki ilköğretim okulları ve liselerde öğrencilere satıldı. Osman Akkoç'un bastırıp gelirini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bıraktığı ‘Bir Deste Gül’ adlı şiir kitabındaki bazı şiirlerde erotik ifadelerin yer alması ise velilerin ve eğitim camiasının tepkisine neden oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bandrolünün de bulunduğu şiir kitabının 105'inci sayfada bulunan ‘Böyle Güzel Görmedim’ şiirinde ‘Göğüslerinin üstünden, ne hoş olur içmesi’ ve ‘Göğüslerin uçları, bir tülle örtülenmiş’ ifadeleri yer alıyor. Velilerin tepkisini çeken kitabın 2'nci sayfasında ‘Kitabın tüm yasal hakları Gölhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aittir” ifadesi bulunuyor.

Ayrıca kitabın önsözünde de Gölhisar eski Kaymakamı Selami Kapankaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Candeğer ve Gölhisar Belediye Başkanı Mehmet Yavuzer'in kitap ve yazar hakkında övgü dolu yazıları bulunuyor.

‘KİTAP TOPLATILSIN’

Burdur'un eğitimdeki başarısının en önemli ayağının ‘Burdur Okuyor’ projesi olduğunu belirten Türk Eğitim- Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu kitapta, ‘Kitabın tüm hakkı Gölhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne aittir’ diye bir ibare de bulunuyor. Zannediyorum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımız, kitabın içindeki bir takım cümleleri ya okumadılar, ya görmediler, ya da bu kitabı incelemeden bu kararı aldılar. Biz Gölhisar'da yapmış olduğumuz incelemelerde ve velilerden gelen haberlerden sonra kitabı okuma fırsatı bulduk. Kitapta, ilköğretim öğrencisinin okumaması gereken cümlelerin geçtiğine şahit olduk. En kısa zamanda İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün bu yanlıştan dönerek bu kitabın toplatılmasını ve kamuoyundan özür dilemesini bekliyoruz.”

‘KİTAP OKUNMAMIŞ’

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim-İş Burdur Şube Başkanı Hasan Cengiz de “Şiir kitabından İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Candeğer, Belediye Başkanı Mehmet Yavuzer ve eski kaymakam tarafından övgüyle bahsediliyor. Kitabın 105'inci sayfasında ‘Böyle Güzel Görmedim’ şiirini acaba okumuşlar mı? Bu şiirde cinsellik ve erotizmi çağrıştıran ifadeler yer almaktadır. Yetkililer tarafından da referans gösterilen şiir kitabının gelirinin fakir öğrencilere dağıtılacağı biliniyor” diye konuştu.

KOMİSYON İNCELEMİŞ

Gölhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Candeğer, geçen yıl, okul aile birliğine gelir olması için Osman Akkoç'un yazdığı ‘Bir Deste Gül’ adlı kitabını okullara satılmak üzere teslim ettiklerini belirterek, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Özel Değerlendirme Komisyonu var. O komisyona kitabı 2 defa incelettirdim. Komisyonun tutanağını da Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdim ve bir sakınca görülmedi. Kitapta ufak tefek kelimeler var. Ama komisyon sakınca görmedi. İncelettirdikten sonra Okul Aile Birliklerine satılmak üzere verdik” dedi.

Gölhisarlı halk şairi Osman Akkoç'un şiirlerinin bulunduğu, ilköğretim okullarındaki öğrencilere de satılan kitaptaki bazı şiirlerde yer alan erotik ifadeler şöyle:

125'inci sayfa

Dibek

Bir gecenin sonunda yaş gününü kutlarım.
Ne kadar bekletse de, mutludur umutlarım.
O gerdan yaylasında, gezinir de otlarım
Çözülmüş düğmeleri, göğüsleri dağ olmuş.

İki göğsün arası, sanki kahve dibeği.
Kıpır kıpır ediyor, mis kokuyor göbeği.
İki saat görüştük, sessiz kaldık epiyi.
İlk önce sakin idi, sevdikçe bir hal oldu.

Sarıldık alt üst olduk, seviştik ve sevindik.
Bunca yıllardan sonra, konulara değindik.
Elli yılın sonunda, bir damat, bir gelindik.
Yarım asırlık zaman, aşkımıza mal olmuş.

Mesaj29.09.2008, 13:56 (UTC)    
Mesaj konusu: 52 Somalili göçmen açlıktan öldü

52 Somalili göçmen açlıktan öldü

Yemen’e gitmek üzere Aden körfezinden geçerken arızalanan bir gemideki 52 Somalili açlıktan yaşamını yitirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), insan tacirlerine güvenerek Yemen’e gitmek üzere gemiye binen ve gemideki arıza nedeniyle 18 gün denizde aç ve susuz kalan 52 Somalilinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Motoru bozulan gemideki 71 kişi ise Yemen sahil güvenlik görevlileri tarafından kurtarıldı.

Gemiden kurtulanların anlattığına göre, 124 kişiyi taşıyan gemi Somali’den 3 Eylül’de ayrıldı. Limandan ayrıldıktan birkaç saat sonra geminin motoru durdu ve silahlı insan tacirleri motoru tamir etmek için malzeme alacaklarını söyleyerek gemiden ayrıldılar ancak geri gelmediler.

Gemi 21 Eylül’de Yemenli sahil güvenlik görevlilerin tarafından fark edildi ve gemidekiler kurtarıldı. BMMYK’ya göre 18 gün boyunca yiyeceksiz ve susuz kalan yolculardan 48’i gemide öldü. 4 Somalili de kurtarıldıktan sonra hastanede hayatını kaybetti.

71 kişinin kurtarıldığı olayda, Yemen kıyılarına yüzerek ulaşmak amacıyla gemiden atlayan bir Somalili de kayboldu.

İnsan tacirlerine kendilerini Yemen’e götürmeleri karşılığında 70-200 dolar ödeyen Somalililerin yaşları 2 ila 40 arasında değişiyor.

BMMYK’ya göre, yılbaşından bu yana 30 binden fazla insan deniz yoluyla kaçak olarak Yemen’e girdi. Bu zorlu yolculukta 228 kişi öldü, 262 kişi de kayboldu.

Mesaj29.09.2008, 13:57 (UTC)    
Mesaj konusu: Eruygur'un tansiyonu 180... Dünden beri de uyutulmuyor

Eruygur'un tansiyonu 180... Dünden beri de uyutulmuyor

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mutlu, emekli Org. Şener Eruygur'un, dünden bu yana uyutulmadığını ve oksijen tedavisi uygulandığını bildirdi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, dünden bu yana uyutulmadığını ve oksijen tedavisi uygulandığını bildirdi.

Prof. Dr. Mutlu, 17 Eylülden beri hastanede tedavi gören Şener Eruygur'un, yoğun bakımda sürekli kontrol altında tutulduğunu anımsattı.

Eruygur'un yüksek tansiyon sorununun devam ettiğini, tansiyonunun halen 180 civarında olduğunu ifade eden Mutlu, ''Hastamızı dünden bu yana uyutmuyoruz, oksijen veriyoruz. Gözleri yarı açık, eşinin elini sıkmasına tepki gösterebiliyor'' dedi.

Mutlu, Eruygur'un tansiyonu dışında her şeyin normal olduğunu, birkaç gün daha aynı tedaviyi sürdüreceklerini, hastanın daha sonra beyin cerrahi servisine götürülebileceğini kaydetti.

Mesaj29.09.2008, 13:57 (UTC)    
Mesaj konusu: Türk uzmanlar 800 yıl önceki cinayeti çözdü

Türk uzmanlar 800 yıl önceki cinayeti çözdü

Cinayetlerin aydınlatılmasında kullanılan kafataslarının yeniden yüzlendirmesi işlemi bu sefer Metropolis kazılarında bulunan 800 yıl öncesine ait kafatasına uygulandı.

haberturk.com'da Ali Kemal Erdem'in haberine göre; Genellikle cinayete kurban gitmiş ve kime ait olduğu bilinmeyen iskeletlere ait kafataslarının yeniden yüzlendirilmesi tekniği Türk uzmanlarca ilk defa arkeoloji için uygulandı. İzmir’de devam eden Metropolis kazılarında bulunan 800 yıl önce yaşamış birine ait kafatasına yeniden yüzlendirme yapıldı.
Çalışma Türkiye’de yeniden yüzlendirme tekniği denince akla ilk gelen isim olan Adli Tıp Uzmanı Sadi Çağdır ve Restoratör Nur Direr tarafından yapıldı. Adli Tıp biliminin son yıllarda gelişen branşlarından biri olan kafataslarının yüzlendirilmesi tekniğinde bulunan kafatasları cinsiyet, yaş vb. gibi etkenler göz önüne alınarak kil veya plastilinle kaplanarak aslına uygun hale getiriliyor. Böylece ölen kişiye ait kafatasının yaşarken nasıl bir görünüme sahip olduğu tespit ediliyor. Bu tekniğin cinayetlerde veya kayıp vakalarında kullanılması ise şöyle oluyor. Yeniden yüzlendirilen kafatasları ardından uzun süredir kayıp olan kişilere ait fotoğraflarla karşılaştırılarak bunlardan birine benzeyip benzemediği tespit ediliyor. Bazen kesin olarak sonuca varılabildiği gibi emin olmak için benzediği düşünülen kişinin yakınlarından DNA örneği de alınıyor. Böylece karşılaştırmalar sonucu meçhul iskeletin kime ait olduğu netleştirilince soruşturmada ona göre bu kişinin de çevresini de kapsayacak şekilde genişletiliyor.

KİLİSEDE BULUNAN KAFATASINA YÜZ VERİLDİ

Adaletin hizmetinde olan yeniden yüzlendirme tekniği bu sefer bir cinayetin çözülmesinde değil ancak arkeolojik bir araştırmaya katkı sağlamak amacıyla uygulandı. Sabancı Vakfı’nın sponsorluğunda yürütülen ve son yılların en büyük arkeolojik çalışmaları arasında gösterilen İzmir’deki antik Metropolis şehri kazılarında bulunan bir kafatasına yeniden yüzlendirme yapıldı. Kazılar sırasında çok sayıda kafatası ve iskelet bulunduğunu belirten kazı ekibi sorumlularından olan Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Ali Öz, bunlardan 12’sini yeniden yüzlendirme yapmak üzere seçtiklerini belirtiyor. Bunlar arasında da sağlamlık derecesine bakılarak Araplıtepe Kilisesinde çıkmış M.S. 12. yüzyılda yaşamış olan kişiye ait kafatasına yüzlendirme yapılmasına karar verilmiş. Kazı ekibi tarafından davet edilen Çağdır ve Direr çalışmalarını kısa sürede sonlandırmışlar. Yüzlendirilen kafatası üzerinde yapılan araştırmalara göreyse hayli karışık dönemlerde yaşadığı anlaşılıyor. Çünkü araştırma sonuçları sonucu kafatası üzerinde farklı zamanlarda iki kılıç darbesi tespit edildi. İşin ilginç tarafı kafasına aldığı birinci kılıç darbesinin ardından yaşamaya devam etmiş. Ancak yine bir başka çatışmada yine başından aldığı ikinci kılıç darbesi onun yaşamını sonlandırılmış. İskeletin kilise de bulunmuş olmasından dolayı bir din görevlisine veya orayı korumaya çalışan bir askere ait olabileceği sanılıyor. Kimler tarafından öldürüldüğü ise meçhul. Ancak onun yaşadığı dönem olan 12.yüzyılda İzmir ve civarı sık sık Türklerin veya korsanların akınlarına uğradığından bu çatışmalardan birinde ölmüş olabileceği sanılıyor.

RAMSES, BACH, MİDAS’A DA YÜZ VERİLDİ

Öz, geçmiş yıllarda dünyada bu alanda yapılan çalışmalarda Ramses ve J. S. Bach gibi tarihte yaşamış ünlü kişilere ait olduğu sanılan kafataslarına da yüzlendirme yapıldığını belirterek, “Türkiye'de daha önceki iki çalışma İngilizler tarafından yapıldı. Karya Kraliçesi ADA ve Frigya Kralı MİDAS. Fakat Metropolisteki çalışma Türkiye'de Türk ekipler tarafından yapılan ilk çalışmadır.. Bu gibi durumlar Metropolis insanının profilini belirlemesinin yanında, geçmişteki savaş, katliam, suikast ve doğal afet gibi olayların aydınlatılmasında da faydalı olacaktır” diyor.

Mesaj29.09.2008, 13:58 (UTC)    
Mesaj konusu: Var mısın yok musun'da tarihi rekor

Var mısın yok musun'da tarihi rekor

Var mısın Yok musun’un dün akşamki bölümünde Zuhal Sarıaltın adlı yarışmacı, 360 bin YTL kazanarak rekor kırdı.

Programa 3 yaşındaki oğlu Doruk’la katılan Zuhal Sarıaltın son 7 kutuya 4 kırmızı ile girerek bir rekorun yaklaştığının sinyallerini verdi.

Son 4 kutuda da 1 adet 500 bin ve 1 adet 250 bini taşımayı başaran Zuhal Hanım’a Hamdi Bey önce 65 bin YTL teklif etti. Teklife, yokum diyen Zuhal Sarıaltın son iki kutuya 250 bin ve 500 bin YTL ile girdi. Var mısın Yok musun’da ilk defa gerçekleşen bu tablo sırasında Hamdi Bey’den merakla beklenen teklif 360 bin YTL olarak geldi. Uzun bir süre kararsızlık yaşayan Sarıaltın son dakikada bu riski almak istemedi ve 360 bin YTL’lik teklifi kabul etti. Yaşanan en büyük şaşkınlık ise Zuhal Sarıaltın’ın kutusu açıldığında içinden 500 bin YTL çıkması oldu.

ANNESİNE ŞANS GETİRDİ

Yarışmanın başından beri annesinin yanında oturan 3 yaşındaki Doruk da açılan her mavi kutuda sevinç gösterileri yaptı.

Mesaj29.09.2008, 13:59 (UTC)    
Mesaj konusu: Bir de şortunu tutabilse...

Bir de şortunu tutabilse...

Tottenham'ın hocası, Portsmouth'tan Defoe'nun şort şovu yaptığı akşam, işinin tehlikede olduğunu söyledi.

Premier Lig ekiplerinden Tottenham ile Portsmouth'nu karşılaştığı maçı Portmouth 2-0 kazandı. Bu sonucun ardından Tottenham Menajeri Juande Ramos, "İşim şu anda sınırda" diyerek heran görevine son verilebileceğini ifade etti.

Spurs 6 maçta topladığı 2 puanla Premier Ligin dibinden kurtulamazken, White Hart Lane'in eski yıldızı Jermain Defoe penaltıdan kaydettiği golle perdeyi açan isim oldu. Defoe golünü yanı sıra bir de şort şovu yaparken, Peter Crouch da kaydettiği şık golle sonucu belirledi.

Londra ekibi geçen sezon da Martin Jol yönetimindeyken 6 maçta 4 puan toplamış ve Jol'ın görevine kısa süre sonra son verilmişti. Aynı sonucun kendisi için de geçerli olabileceğini söyleyen Ramos, "Şanssız dakikalar yaşıyoruz. Penaltı şüpheliydi. Ama onlar ikinciyi atmadan maçı beraberliğe getirmeliydik. Başkan ve yönetim kurulunun vereceği karar önemli. Benimle birlikte olduklarını biliyorum ama herşey değişebilir" dedi.

Bu arada Spurs taraftarı da Ramos için tezahürat yaparken, "Ne iş yaptığını bilmiyorsun" şeklinde tempo tuttular.

Mesaj29.09.2008, 14:26 (UTC)    
Mesaj konusu: ABD ekonomik krizle boğuşuyor... Bush, 'kurtarma planı'nın..

ABD ekonomik krizle boğuşuyor... Bush, 'kurtarma planı'nın onaylanmasını istedi

ABD Başkanı George Bush, mali sistemdeki krizin ekonominin tümüne yayılmasına engel olunması gerektiğini söyledi.

Bush, Kongrede paketin kabul edilmesine ilişkin kritik oylama öncesinde yaptığı açıklamada, Kongrenin her üyesi ve Amerikalıların, mali sisteme yönelik bu kurtarma paketi için yapılacak oylamanın ekonomik zararı önlemeye yönelik olduğunu unutmamaları gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı, bu güçlü ve kararlı yasayla kredi akışında yeni bir başlangıç yapacaklarını, böylece Amerikan ailelerinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine ve iş çevrelerine yardımcı olacaklarını kaydetti.

Amerikan hükümetinin 700 milyar dolarlık kurtarma planına dair yasa tasarısının bugün Temsilcileri Meclisinde, daha sonra da Senatoda onaya sunulması bekleniyor.

Mesaj29.09.2008, 14:26 (UTC)    
Mesaj konusu: Avrupa Konseyi, Talat ve Hristofyas'a 'Fırsatları kaçırmayın

Avrupa Konseyi, Talat ve Hristofyas'a 'Fırsatları kaçırmayın' çağrısı yaptı

AKPM raporunda, Kıbrıs'ta iki kesim liderleri arasında başlayan yeni müzakere sürecine atıfta bulunularak, 'çözüm fırsatının kaçırılmaması' çağrısında bulunuldu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından hazırlanan bir raporda, Kıbrıs'ta iki kesim liderleri arasında başlayan yeni müzakere sürecine atıfta bulunularak, "çözüm için ortaya çıkan fırsatın kaçırılmaması" çağrısında bulunuldu.

AKPM sonbahar dönemi genel kurul çalışmaları Strasbourg'da başladı.

Alman parlamenter Joachim Hörster tarafından hazırlanan ve genel kurulda çarşamba günü tartışılarak oylanacak olan "Kıbrıs'ta Durum" başlıklı raporda, "müzakerelerin tekrar başlamasının, şimdiden bütün Kıbrıslıların yararına olacak, cesaret verici sonuçları olduğu" ifade edildi.

"Devam eden müzakerelerin, adada yıllardır süren bölünmüşlüğü gidermek için en iyi fırsat olduğu" görüşü dile getirilen raporda, "Bu fırsat kaçırılmasın" denildi.

"Çözüm için başarı şansını mümkün olduğunca fazla artırmak amacıyla iki tarafın da ilave güven artırıcı önlemleri kabul ederek, uzlaşmaya hazır olduklarını teyit etmesi gerektiği" belirtilen taslak raporda, "iki kesimde de siyasi güçlerin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin süreci engellemek yerine, buna tam destek vermelerinin cesaretlendirilmesi gerektiği" ifade edildi.

Taslak raporda, aralarında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere gibi üç garantör devletin de bulunduğu bütün dış aktörlerin sürece destek vermesi ve iki toplum arasındaki güvenin artırılmasına katkıda bulunması tavsiye edildi.

AKPM genel kurulunda çarşamba günü öğle saatlerinde yapılacak Kıbrıs tartışmasından önce, salı günü Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, çarşamba sabahı ise KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat genel kurulda konuşacak.

AKPM'den verilen programa göre Hristofyas, "Kıbrıs cumhuriyeti cumhurbaşkanı" sıfatıyla konuşacak ve daha sonra AKPM üyesi parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak.

Talat ise çarşamba günü "Kıbrıs Türk toplumu lideri" sıfatıyla konuşacak, ancak programa göre kendisine soru sorulmayacak. AKPM'deki bir grup parlamenter, BM nezdinde başlayan görüşmelerde iki kesim liderinin de eşit koşullarda olduğunu hatırlatarak, kendisine soru sorulmasına izin verilmeyecek olan Talat'a haksızlık yaparak Avrupa Konseyi'nin "ayırımcılık" yaptığı görüşünde.

Bunun yanı sıra Talat ile birlikte ilk defa KKTC'nin bir cumhurbaşkanı AKPM genel kuruluna hitap etmiş olacak. Talat'ın, Strasbourg temasları sırasında Avrupa Konseyi yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Önceki mesajları göster: