Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj29.09.2008, 19:45 (UTC)    
Mesaj konusu: joomla nedir? Joomla ile nasıl web tasarlarız...

Joomla Nedir?

Joomla bir içerik yönetim sistemi(content management system)dir. Yani birden çok ve farklı içeriği tek bir yerden yönetmenize olanak sağlayan hazır bir web sitesi şablonudur diyebiliriz. İnternette birçok içerik yönetim sistemi(iys) bulunmaktadır. Joomla bunlardan sadece bir tanesi!

Joomla ile Neler Yapılabilir?

Joomla ile diğer iys lerinde neler yapılabiliyorsa yapılmaktadır. Hatta şuanda bazılarına fark attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Joomlanın özelliği (şuanda son versiyonu olan 4.5.2 ye göre konuşacak olursak) bileşen (component), modül (modul) ve mambot olarak 3 farklı bölümden oluşmasıdır.


Bileşen Nedir?

Genel olarak geniş kapsamlı, üyeden üyeye değişecek içerikleri kullanmak istediğimizde bileşen kullanırız. Mesela bir forum, bir dosya yöneticisi veya ayrıntılı bir üye profili. Sitemizde kullanmak istediğimiz özelliğe bağlı olarak istediğimiz bileşeni sitemize ekleyebilir veya çıkarabiliriz. Bunu yapmak için de bileşenin hazırlanmış paketini admin panelindeki bileşen ekle/kaldır (component install/uninstall) kısmında seçer ve yükle (upload) butonu ile yükleriz. Yüklediğimiz bileşenin ayarları yapmak için ise gene aynı yerden yani bileşenler (components) linkinden eklediğimiz bileşenin ismini bulup bileşene özel ayarlarını yapabiliriz.

Modül Nedir?

Modüller daha çok sabit içerik veya üyeden bağımsız içerikleri görüntülemek için kullandığımız bir eklentidir. Mesela bir site sayacı, forumda son gönderilenler veya sitede online olan üyeler gibi. Sitemizde kullanmak istediğimiz özelliğe bağlı olarak istediğimiz modülü sitemize ekler veya çıkarırız. Bunu yapmak için de modülün hazırlanmış paketini admin panelindeki modul ekle/kaldır (modul install/uninstall) kısmında seçer ve yükle (upload) butonu ile yükleriz. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta yüklediğimiz modülü kaldırmak istediğimizde modül yönetiminden değil gene modül yükle/kaldır kısmından kaldırmamız gerektiğidir.

Modüller de kendi aralarında 2 gruba ayrılırlar. Birincisi ve en çok kullanılan site modülleridir. İkincisi ise admin modülleri. Modülleri bileşenlerden farklı olarak sitede istediğimiz yerde gösterebilme şansımız vardır, yeterki kullandığımız tema (template) buna olanak sağlasın. Bunu yapabilmek için de admin panelinden (modüller) modules > (site modülleri) site modules bölümüne gidip ayarlarını yapacağımız modülün ismini tıklamak olacaktır. Karşımıza modülün ismi ile birlikte (eğer varsa) parametreler (parameters) gelecek ve biz istediğimiz gibi modülü yönetebileceğiz. Aynı yerden modülün pozisyonu (position) ve ismini de değiştirmek mümkündür.

Joomla Bot Nedir?

Bunlar adı üstünde bottur. Yani ufak programcıklar da diyebiliriz. Sitenin işleyişine katkı sağlamak amacıyla tasarlanmışlardır. Mesela bir html editörü, kategoriler içerisinde arama yapmayı sağlayan bir bot, vs. Bunları da admin panelinde Mambots > yükle/kaldır (install/uninstall) kısmından yükleyebilir veya kaldırabiliriz. Bu 3 elementin (bileşen, modül ve bot) yanında ayrıca siteye sabit içerik ekleyebilir. İçerikleri sınıflandırabilir, ana sayfada görünmesini veya görünmemesini sağlayabilirsiniz.


TANITIM EĞİTiM VİDEOLAR

http://ltfsener.googlepages.com/JML0340.swf

http://ltfsener.googlepages.com/JML0370.swf
Mesaj30.09.2008, 16:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kullanmıştım ama Bedava-Sitem varken gerek yok bu sistemlere
Mesaj08.11.2008, 21:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylaşım için teşekkürler....
Mesaj08.11.2008, 22:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

siirlerleyasamak yazmış:
paylaşım için teşekkürler....
,


rica edeirm
Mesaj04.12.2008, 21:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylaşım için tşkürler Wink
Mesaj04.12.2008, 21:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Rica ederim...
Mesaj05.12.2008, 21:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

güzel paylaşım teşekkürler
______________
Projelerinizi Destekliyoruz.Maddi Kaynak Sağlıyoruz : http://magic-net.tr.gg/Bu-Benim-Projem.htm
T-Shirt Tasarımlarımızı Görmek İster Misin http://magic-net.tr.gg/T_shirt.htm
Zor Başarılır İmkansız Zaman Alır
Mesaj05.12.2008, 23:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

magic-net yazmış:
güzel paylaşım teşekkürler


rica ederiz, görevimiz...
Mesaj23.12.2008, 18:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

ÇOK YARDIMSEVERSİNİZ Razz
______________
Mesaj24.12.2008, 16:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilqisayarnet yazmış:
ÇOK YARDIMSEVERSİNİZ Razz


Rica ederim, görevimiz...
Mesaj24.12.2008, 16:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım için tşk.
Mesaj24.12.2008, 19:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

silsile yazmış:
bilqisayarnet yazmış:
ÇOK YARDIMSEVERSİNİZ Razz


Rica ederim, görevimiz...


BELLİ OLUYO ZATEN
" RÜTBENİZ " Mr. Green

______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu