Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj03.10.2008, 08:21 (UTC)    
Mesaj konusu: Dosya Gizleme Ve Gizli Dosyaları Bulma ( Resimli Anlatım)

Arkadaşlar size herhangi bir program kullanmadan klasör gizlemeyi anlatmaya çalışacağım. Gerçi büyük bir çoğunluğun bu yolu bildiğini tahmin edebiliyorum, ama bu aralar foruma fazla katkıda bulunamıyorum. Küçükte olsa bir katkımın olması niyetiyle anlatmaya karar verdim. Hepimizin bildiği gibi klasör şifrelemek veya gizlemek için bir çok program bulunmaktadır. Bazen bu programları kullanıyoruz. Bu programların en kötü yanı program açılışı için verdiğimiz şifreleri unutmamız halinde asla o klasörlere ulaşamamamız. Gerçi şifreleri unutmamız küçük bir ihtimal ama yinede bazen olmazlar oluyor.
Uyarı:
Gizli klasörleri göster dediğimizde o ana kadar belki hiç görmediğimiz dosyalar ortaya çıkabilir. Kesinlikle hiçbir dosya silmeyiniz. Bu gizli dosyalar genelde sistem dosyaları olup silinmesi halinde sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Evet şimdi sıra ile gizleme işlemine başlayalım;

Resimde görülen Bilgi klasörünü gizleyeceğiz.Klasörün üzerine sağ tıklayıp özellikleri seçtiğimizde aşağıdaki pencere ortaya çıkar. Burada gizli seçeneğini seçiyoruz.Daha sonra uygula dediğimizde aşağıdaki pencere ekrana gelir.Resimde görüldüğü gibi işaretleyip tamama tıklayarak gizleme işlemini tamamlıyoruz.Görüldüğü gibi Bilgi klasörümüz artık görülmemektedir.Klasörümüzü kullanmak istediğimizde Araçlar/Klasör seçeneklerine gireriz.Görünüm tabına tıkladığımızda aşağıdaki görüntü ortaya çıkar burada ise gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini seçeriz.Daha sonra uygula ve tamama bastıktan sonra klasörümüz aşağıdada görüldüğü gibi tekrar görünür oldu. Ama sizin de dikkatinizi çektiği gibi biraz silik (mat) renkte görünüyor.Klasörümüzün içindekiler ise aşağıdaki gibi görülmektedir.Klasörümüze tekrar sağ tıklayıp özelliklerinden gizli seçeneğini kaldırmamız halinde tekrar eskisi gibi normal bir şekilde görünmeye başlayacaktır.Güzel Yorumlarınızı Eksik Etmeyiniz Wink Wink

______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu