Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj04.10.2008, 08:04 (UTC)    
Mesaj konusu: CSS Nedir? Cascading Style Sheets

Css’in açılımı ile söze başlayalım. Cascading Style Sheets. Biz kısaca konularımız dahilinde Stil Şablon olarak bahsedeceğiz. Gelelim Stil Şablonun varoluş amacına. Sizinde bildiğiniz üzere Html yazım şekli olarak etiket türünde bir yazım dili. Bu yüzden pek fazla özelliklere sahip değil. Bu sahip olamadığı özellikler nedeniyle sayfanın dizaynında bize tam esneklik veremiyor. Css bu amaçla üretilmiş bir dil. Kullanım kolaylığı ve kullanışlılığı ile Html’e eklenmesinden itibaren çoğu web tasarımcısının gözdesi oldu. Çünkü her türlü sayfa dizaynını bize bırakarak müthiş bir esneklik sağlıyor. Ayrıca ileriki konularımızda bahsedeceğimiz üzere bağlantılı stil şablonlar aracılığı ile de birden çok sayfaya etkiyebiliyor. Bu da bize sitenin görünümün değiştirmek istediğimizde elimizdeki onlarca belki de yüzlerce sayfanın kodlarını değiştirmeden sadece css dosyasının değiştirerek bu imkanı sağlıyor.

Stil Şablon’un tarayıcılara eklenmesinden sonra iki versiyonu çıktı. Bunlar Css 1 ve Css 2. Ayrıca bazı konularda MSIE (Internet Explorer) ve NN (Netscape Navigator) tarayıcıları aynı kodları kabul etmiyorlar. Biz derslerimizde her iki tarayıcıda da etkin olan veya etkin olmayıp dizaynı bozmayan (A:hover gibi) Stil Şablon özelliklerini göreceğiz. Şimdi derslerin içeriğinde neler var onları görelim :

1. Stil Şablon çeşitleri :
Css’in en çok beğenilen yönü istendiğinde sadece bir öğeye etkimesi, istendiğinde tüm sayfaya etkimesi, istendiğinde site içindeki tüm html dosyalarına etkimesidir. Bunlar kısaca Stil Şablonun kullanım çeşitleridir.

2. Html etiketleri ile Css :
Bu dersimizde Html’deki font,background gibi çeşitli özelliklerin Stil Şablon tarafından nasıl belirlenebileceğini göreceğiz.

3. Seçiciler (Selectors) :
Kimi zaman Html etiketlerinden fontu hepimiz kullanırız. Örneğin bir sayfa içerisinde font etiketine birden çok görünüm eklemek isteriz. Bu durumda seçiciler imdadımıza yetişir. Bu dersimizde de seçicilerin nasıl kullanıldığını ve yazım kurallarını öğrenceğiz.

4. Genel kullanım şekilleri :
Bu dersimizde ise A (link) etiketinin çeşitli kullanım biçimleri ile birlikte bir Stil Şablonun nasıl kullanırsak işimize daha fazla yarayacağını göreceğiz. Siz buradaki kullanım tarzına göre Css’i kullanırken kendinize nasıl bir yön izleyeceğinize karar vereceksiniz.

Kaynak:webteknikleri

.........................................

Css ile tekrarlanmayan arka plan resmi yapmak için öncelikle arka plana bir resim atamak gerekir. Bunu background-image : url(resmim); kodu ile yaparız.
Daha sonra bu resmin tekrarlanmasını önlemek için background-repeat:no-repeat komutunu vermek gerekir.
En son olarak resmi ortalamak için background-position : center komutunu vereceğiz

Şu kodda olduğu gibi :

BODY
{
BACKGROUND-IMAGE : URL(./bayrak.gif);
BACKGROUND-REPEAT: NO-REPEAT;
BACKGROUND-POSITION : CENTER;
}

.......................

SORU:

Web sitemde fare işaretlerini kendi belirlemiş olduğum fare işaretçisi ile değiştirmek istiyorum.. Bunu nasıl yapabilirim..

CEVAP:

Merhaba..Bunun için cursor dediğimiz dosya formatında olan ve sonu *.cur ile biten bir resim dosyasına ihtiyaçınız var ve bunları multimedia sitelerinde çok rahat bulabilirsiniz..

<style><!-- A { cursor:url('resim.cur'); }A:link { cursor:url('resim.cur'); }A:visited { cursor:url('resim.cur'); }A:hover { cursor:url('resim.cur'); }BODY { cursor:url('resim.cur'); }}--></style>......................Web sitemde kaydırma çubuklarını (Scroll bar) nasıl renklendirebilirim..CEVAP:Web sayfanızın Head Head bölümene aşağıdaki kodu yazınız..

<style><!-- solid; BORDER-LEFT: #1F9FFF 0px solid; BORDER-RIGHT: #1F9FFF 0pxsolid; BORDER-TOP: #1F9FFF 0pxsolid; COLOR: #1F9FFF; FONT-FAMILY: Trebuschet MS; FONT-SIZE: 9pt; FONT-WEIGHT: bold}body{ scrollbar-face-color:#CCCCCC; scrollbar-shadow-color:#FFFFFF; scrollbar-highlight-color:#FFFFFF; scrollbar-3dlight-color:#FFFFFF; scrollbar-darkshadow-color:#FFFFFF; scrollbar-track-color:#FFFFFF; scrollbar-arrow-color:#CCCCCC;; font-size: xx-small; border-top-width: thin} --></style>WWW.DESİNGMEGA.TR.GG YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ
______________


Mesaj04.10.2008, 08:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu Konu Verildi.
İnceleyiniz;
http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=4095

______________
Aşağıdaki yazı fontunun adı Angilo Tatto'dur. Gelen mesajlara istinaden yazdım Smile
Mesaj04.10.2008, 08:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntıları Belirtmek Yazan Kişiye Güzel bir Saygı Örneği Olur Bende Smile
______________
www.webmasteriz.tr.gg

www.tufangok.blogspot.com
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu