Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj09.10.2008, 17:06 (UTC)    
Mesaj konusu: Forum nedir forumun tarihçesi!


AGORA VE FORUMAgora, antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenipRoma İmparatorluğu'nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.
İlk agoralar şekil olarak son derece basit olup, bir kürsü ve oturma yerleri bulunan mekanlar coşkulu konuşmalara sahne olmaktaydı. Dini içerikli şenlikler ve tiyatro gösterileride ilk zamanlar agorada düzenleniyor olmalıdır.

FORUMUN GERÇEK ANLAMDA İLK TELAFUZU


Eski Romalılar döneminde, Roma’da ve öbür kentlerde halkın kamu işlerini konuşmak için toplandığı alana Forum denir. Eski Yunan’da siteyi kültür açısından üç uzam belirlerdi: Bunlardan biri, tanrısal uzam olan akropolis; düşünme ya da olaylan alaya alma yeri olan ve Dionysos kültüne bağımlı bulunan.tiyatro; aklın, ikna etmenin, bildirişim kurma, yani konuşmanın yeri olan agora.
Roma forumu da bu agoranın bir uzantısı olarak belirir, ama, Roma sitesinden apayrı bir uzamda yer alır, üstelik işlevleri hem daha “karmaşık, hem de daha az belirgindir.
ROMA FORUMUNUN BİÇİMİ
Roma forumu biçim olarak agora geleneğinin bir yenilenmesi sayılır, sitenin tam ortasında,Palatium dağı ile Capitolium dağı arasında yer alır ve Cumhuriyeti simgeleyen bir kamu binasıyla çevrilidir: Kamuya ait hazinenin saklandığı Saturnuş tapınağı, Concordia tapınağı, Senato, hapishane, vb. Forumun boyutları oldukça büyüktür: Eski bir bataklığın üstünde yer alan forum, sekiz hektardan daha geniş bir alanı kaplar. O dönemde, eski agoranın görevlerine benzer işlevleri vardır: Yurttaşlar açık havada bir araya gelerek kamu işleri konusunda burada tartışırlar ve Cumhuriyetin geleceğinin, insana kendi yazgısını etkileme olanağı veren bu tanrısal uzamda oluştuğunu bilirler.
FORUMUN BÖLÜNMESİ
Ama kısa süre sonra forumun uzamı, coğrafi açıdan bölümlere ayrıldı.Forum artık yalnızca bir konuşma yeri olmakla kalmayıp, siyasal gücün tüm belirsizliğini kendinde toplayan bir yer haline gelmişti. Yurttaşlararası ilk toplumsal kopma, forum uzamının iki bölüme ayrılmasıyla başladı: Bu bölümlerden yüksekte olan ve comilium olarak adlandırılanı comices curiates’lerin toplantı yeri olarak kullanılırdı ve comices tributes’in merkezi olan gerçek forumdan ayrıydı. Tribün (kürsü) forumun coğrafi merkezi haline gelmiş, hatip de başlıca öğe olmuştu. Cumhuriyet döneminin sonunda, her şeyden önce demokrasiye ayrılmış bir yer olan forumun kapladığı alan genişledi, imparatorluğun öncüsü Julius Caesar da Quirinale dağının eteklerine bir forum daha yaptırdı ve bunu birçok anıtla süsledi (özellikle “Venüs Genitrix” tapınağı). Bu yeni forum, kurucusunun adından dolayı forum Caesaris (Sezar’ın forumu) ya da forum julii olarak adlandırıldı.
DEĞİŞEN İŞLEVLER
Başka daha birçok forumun kurulmasıyla, konuşmalar yeni sitlerde yapılmaya başladı; bu tür alanların tasarlanış biçimleri işlevlerinin de artık aynı olmadığını gösterir: Forum bundan böyle, bir karar yeri, bir siyasal merkez değil ama imparatorluk dünyasında bir karşılaşma yeri olmaktan da çıkmıştır, üstelik her türlü mitsel ve ahlaksal değerini yitirmiştir.
Bununla birlikte, bozulma yalnızca kurumlardan ve yeni Roma devletinin özelliklerinden kaynaklanmıyor, ama Roma’nın kapladığı alanın genişliğinden de kaynaklanıyordu: Çünkü İmparatorluk Roması gibi bir kentte Atina agorasına benzer bir forum düşünmek olanaksızdı. Böylece, satıcılar hatiplerin yerini aldı, çıkarlar yer değiştirdi, Roma yurttaşı artık “siyasal bir hayvan” değildi ve kısa süre içinde, satıcıların toplandığı her alan (sözgelimi hal) forum olarak adlandırıldı. Kimi zaman, imparatorluğun çeşitli eyaletlerinde, idari merkeze ve merkezi gücün konutlarına forum adı verilirdi.

Kaynak:İnternet

______________
DERS EĞLENCE VE BİLGİNİN DEĞİŞMEZ ADRESİ
Mesaj09.10.2008, 17:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Wink
______________
Gündoğdu Hep Uyandık Stadlara Dayandık,Beşiktaşın Uğrunada Bayraklarla Dolandık,Semtimiz Erkek Semti Aşık Eder Herkezi, Üzerimden Eksilmesin Bayrağımın Gölgesi,İşte Biz Kötü Günde Hep Omuz Omuzayız,Övünmek Gibi Olmasın Biz KARAKARTALLI'yız...
Mesaj09.10.2008, 18:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşımın İçin Teşekkürler Wink
______________
Mesaj10.10.2008, 11:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

siyahbeyaznet yazmış:
Wink


sanalsahne yazmış:
Paylaşımın İçin Teşekkürler Wink
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu