Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj16.10.2008, 18:23 (UTC)    
Mesaj konusu: IRC & CHAT Nedir?

Pek çok kişi aynı anda Internet'e bağlı. Yani pek çok kişinin bilgisayarıyla bağlantıya geçebiliriz. Tabii bu iş farklı yöntemlerle, farklı programlar kullanılarak gerçekleştiriliyor. Şunu düşünün: Madem diğer bir bilgisayar ile bağlantı kurabiliyoruz, bilgisayarımızdaki veriler telefon hattı aracılığıyla anında iletilebiliyor, o zaman başka kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak, karşılıklı yazışabiliriz. Yazdıklarımız anında karşı bilgisayara gönderilir, karşı tarafın yazdıkları da bizim bilgisayarımızda görünür. İşte Internet'te sohbet (chat) olarak özetleyebileceğimiz IRC'nin (Internet Relay Chat) özü budur. Yine Internet'e sürekli bağlı sunucu bilgisayarlara kurulan IRC sunucu yazılımları aradaki bağlantıyı sağlar. Internet'te farklı sohbet türleri vardır ama IRC'nin esası şudur: Bir IRC programı edindikten ve Internet'e bağlandıktan sonra bu programa IRC sunucularının adresini tanımlar ve bu sunuculara bağlanırız. IRC programımız bize bu sunucudaki "sohbet odalarını" gösterir. Bu odalardan birine girip, o odadaki diğer kullanıcılarla anında yazışabiliriz. IRC programımızda özel seçenekleri kullanmadıkça yazdıklarımız o odaya bağlanan herkes tarafından görülür; tabii onların yazdıklarını da biz görürüz.
Kullanıcılar IRC yazılımlarından belirli komutlar vererek sadece bir veya daha çok kişiye açık şekilde sohbet edebilirler. Sohbet yazışarak gerçekleştirilir, yani metin tabanlıdır. Ancak Microsoft Chat gibi programlar metin tabanlı olmalarının yanı sıra, kullanıcılar birer çizgi karakter seçerek sohbetleri çizgi roman karelerinde olduğu gibi izleyebilirler. Hatta bu karakterlere yazdığınız soru ve ünlem işaretlerine, sözcüklere göre veya bir şablon üzerinden mimikler ve jestler verilebilir. Sadece metin tabanlı olan ancak çok yaygın kullanılan bir diğer sohbet programı, shareware sitelerinde bulabileceğiniz mIRC'dir. Bu tür programlar, sohbet ederken istenirse karşı tarafa dosya gönderilmesini de sağlarlar.

Bir de Web tabanlı sohbet odaları olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani özel bir IRC yazılımıyla bir IRC sunucusuna bağlanmak yerine, Web tarayıcı programınızla bu görevi üstlenen bir Web sayfasına bağlanıp bu sayfadaki metin satırlarına yazarak, o sayfaya aynı anda bağlanan başka kişilerle sohbet edebilirsiniz.
Mesaj20.10.2008, 15:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

1) IRC (İnternet Relay Chat)

İnternet üzerinden bir çok kişinin aynı anda konuşabilmesi, dosya alışverişi yapabilmesini sağlayan servistir.2) IRC kullanabilmek için nelere ihtiyacımız var?

İnternet bağlantısına ve bir irc programına ihtiyacımız var.3) En popüler IRC programları

MIRC ve PIRC en popüler chat programlarıdır. Özellikle MIRC adeta irc servisi ile özdeşleşmiş, insanlar chat=mirc diye düşünmeye başlamışlardır. Bu iki program haricinde chat yapabileceğiniz, irc servislerini kullanabileceğiniz yüzlerce program internet’ten bulunabilir.MIRC : www.mirc.com Dragon Mirc Script : www.samicik.com

PIRC: www.pirc.com4) MIRC Script nedir?

IRC servisi bize bir çok imkan sağlar. Bir irc servere bağlandıktan sonra yapmak istediğimiz her işin bir komutu vardır. Mesela bir odaya girmek için “/join #oda_ismi” yazıp, enterlarız. Ancak MIRC gibi programlarda bu gibi işler için menüler kullanılır. MIRC programı kendi üzerinde çeşitli değişiklikler ve eklemeler yapılmasına imkan verdiği için bazı programcılar oturup temelinde gene MIRC programı olan ama kullanıcıya ek işlevler, ek menüler sunan, İngilizce olan programın bazı bölümlerinin Türkçeleştirilmesi gibi avantajları olan MIRC Scriptleri yazmışlardır. “Klavye Script”, “Dragon Script” bunlardan bazılarıdır ve kendi sitelerinden indirip kullanabilirsiniz.5) IRC Server nedir?

Chat yapabilmek için bir irc server’a (ana sunucu bilgisayar) bağlanmamız gerekir. Chat yapan tüm insanlar bu server’a bağlıdır böylece yazdığımız bir mesaj önce servere, oradan da diğer tüm kullanıcılara gider. IRC serverleri genelde servis sağlayıcılar işletir (irc.anet.net.tr, irc.superonline.com...). IRC server adresleri irc.servername.com gibidir. Ama tabii ki bu adresi Internet Explorer’a girersek karşımıza bir şey çıkmaz, bu adresi MIRC gibi bir IRC programı içinde kullanmalıyız.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu