Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj29.10.2008, 11:35 (UTC)    
Mesaj konusu: TEKNOLOJİYLE İLGİLİ SON HABERLER...


Popüler resim işleme yazılımı Photoshop geliştikçe nasıl bir görünüm alacak?Adobe ilerde çıkacak olan Photoshop sürümlerine (kod adı “CS Next”) genel bir bakış atma fırsatı sunuyor. Adobe’un farklı tekil programları gelecekte çıkacak olan Photoshop’a daha sıkı bir şekilde entegre olacak ve grafik işlemcisinin (GPU) hesap gücünden daha iyi yararlanılarak daha hızlı düzenleme ve daha fazla 3D-resim-düzenleme mümkün olacak.

Adobe’a göre gelişmiş panorama fonksiyonu ile 360 derece resimler üç boyutlu katmanlar olarak gösterilebilecek ve panorama, Flash dosyasına da dönüştürülebilecek. Bir diğer yenilik ise “Thermo” isminde geliştirme aracı. Bu araç ile ayrık katmanlara sahip Photoshop dosyaları kolayca interaktif animasyonlar olarak görüntülenebilecek. Adobe Flash Professional’daki bir yenilik ise “Bone” ismli animasyon tekniği ve üç boyutlu animasyon yörüngesi. Üretici tüm bu yeniliklerin Adobe ürünlerine eklenip eklenmeyeceğini yahut eklenecekse bunun ne zaman gerçekleşeceği hakkında bir açıklama yapmadı.

Kaynak:Hürriyet
________________________________
Google, İnterneti uzaya taşıyor


--------------------------------------------------------------------------------

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ile işbirliği yapan Google, interneti uzaya taşımaya hazırlanıyor.

Google ve NASA, güçlerini birleştirerek, uzayda bulunan dostlarımız ve hayatlarının uzun bir süresini evlerinden oldukça uzakta geçiren astronotlar için evlerimizde kullandığımız interneti uzaya taşımaya hazırlanıyor.

Google ve NASA’nın başladıkları çalışma, 1970’lerden beri kullanılan radyo dalgaları tekniği ile sağlanan iletişim kanallarının yenilenmesi ve gündelik internet erişimine de olanak tanıyacak güçlü bir altyapının kurulmasını öngörüyor.

Dünyanın ekseni etrafındaki dönüşü nedeniyle alıcı-vericilerin sürekli olarak konumlarının ayarlanması gerekliliği ve aradaki mesafenin çok büyük olması gibi problemler yüzünden uzay ile aradaki iletişimin problemli oluşu, Google ve NASA’nın işinin pek de kolay olmadığını gösteriyor.

___________________________
Cep telefonlu kamera!


--------------------------------------------------------------------------------

Casio W63CA: Kameralı cep telefonu mu, cep telefonu özelliği olan bir kamera mı?

Casio, yeni telefonu W63CA ile cep telefonu pazarına yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. Ancak yüksek megapiksel dahili kameralarıyla öne çıkan Samsung ve Sony Ericsson cep telefonu modellerinin aksine Casio W63CA, aslında telefona dönüştürülmüş bir kamera.

8.1 megapiksel dahili kamerası bulunan ve 3.1 inç'lik OLED ekranıyla 480x800 piksel çözünürlüğe ulaşabilen yeni Casio W63CA, aynı zamanda yüz tanıma, otomatik fotoğraf çekme gibi fonksiyonları da içerisinde barındırıyor.

HD görüntü teknolojisini de destekleyen ve şimdilik sadece Japonya'da satışa sunulan Casio W63CA, hem fotoğraf makinesi hem de cep telefonu arayanlara ulaşmayı hedefliyor

_________________________Youtube nasıl açılacak?


--------------------------------------------------------------------------------

Youtube kapalıydı, yetmedi blogger da kapatıldı. Peki bu siteler nasıl açılacak? TK Başkanı Acarer bu konuda bakın neler söyledi?

Acarer, Telekomünikasyon Kurumu Dr. Mehmet Altuner Toplantı Salonu'nda numara taşınabilirliği uygulaması hakkında düzenlediği basın toplantısının ardından erişimi engellenen internet sitelerine ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''İnternet sitelerinin kapatılması konusunda Telekomünikasyon Kurumunun alt yapıyı doğru düzenlemediği, bu konuda masraftan kaçındığı iddia ediliyor. Neler söyleyeceksiniz?'' şeklindeki sorusunu Acarer, şöyle yanıtladı:

''Masraftan kaçınma konusuna katılmıyorum. Numara taşınabilirliğinde kurum olarak biz ne işletmeci, ne de aboneden ücret alacağız. Site kapatmalar Ulaştırma Bakanımızın da açıklamasında olduğu gibi Youtube'da olduğu gibi bu kararlar değişik mahkeme kararlarına istinaden yerine getirildi. Site kapatma kararları, İnternet Kanunu'ndan ziyade başka kanunlara dayandırılarak alındı. İnternet Kanunu ve İnternet Başkanlığı olmasaydı bile Youtube yine kapatılırdı. Türkiye'nin bir takım hassasiyetleri vardır ve bunlara saygı gösterilmesi gerekir. Youtube ve diğer siteler, bu konuda önerilen uzlaşmaya yönelik adım atmalı.''

Acarer, Youtube'un 20 ülkeye özgü kopyası bulunduğunu, ancak Türkiye'de bunun olmadığını belirterek, Youtube ve erişime engelli diğer sitelerin bu tür engellerle karşılaşmamaları için Türkiye'ye özgü kopyalar üretmeleri gerektiğini ifade etti.

Tüm dünyada internet sitelerinin erişime engellenmesi yerine sadece o ülkeye özgü kopyaların yasaklanması şeklinde bir uygulama olduğunu anlatan Acarer, bunun için ilgili sitenin o ülkeye özgü kopya üretmesi gerektiğini söyledi.

Tayfun Acarer, ''Teknik olanakları, Telekomünikasyon Kurumu sağlayabilir deniliyor'' sözleri üzerine, 'Türkçe kopyayı hazırlamak, Telekomünikasyon Kurumu'nun ne sorumluluğundadır ne de buna imkanı vardır. Bunu ancak o site yapabilir'' dedi.

Acarer, ''Teknik olarak sadece ilgili videonun yasaklanması mümkün değil mi?'' şeklindeki soru üzerine ''Bu çok zor. Bunun çözümü internet sitesinin o ülkeye özgü kopya üretmesiyle olabilir. Youtube bunun öteki ülkelerde yapıyor. Bunu Türkiye'de de yapabilir'' diye konuştu. Acarer, bir başka soru üzerine de Youtube yetkilileriyle görüştüklerini ve bu önerilerini kendilerine ilettiklerini dile getirdi.

''Türkiye'ye özgü kopya üretmesi durumunda ilgili internet sitesine erişimi engelleyen zararlı içeriğe engel getirileceğini'' kaydeden Acarer, ''Youtube, Türkiye'nin hassasiyetlerine önem vermeli. Bu önemli bir husus. Bunun yapılabilmesi için de o ülkeye özgü kopyalar üretilmeli. Youtube, ABD için bunu yapıyorsa Türkiye için neden olmasın?'' dedi.

Başka bir gazetecinin, ''İnternette sansür ne derece doğru? Bu şekilde Türkiye kendisini cezalandırmıyor mu?'' sorusu üzerine Acarer, internet sitelerine erişimin engellenmesi uygulamasının sadece Türkiye'de yapılmadığını, her ülkenin kendi hassasiyetlerine uygun şekilde yetkili otoriteleri tarafından bu işlemin gerçekleştirildiğini ifade etti.

_______________________
RTÜK 28 TV kanalını kapatma kararı aldı!


--------------------------------------------------------------------------------

İşte RTÜK'ün üst kurul toplantısında kapatma kararı aldığı o kanallar...

RTÜK, öyle bir karar aldı ki ortalık bir hayli karışacak. Dünkü üst kurul toplantısında alınan kararla aralarında Doğan grubuna ait 11 televizyon kanalının da bulunduğu 28 kanal için kapatma kararı aldı...

RTÜK, Aydın Doğan'ın D-Smart'taki 11 televizyon kanalı ile karasal yayın lisansları bulunmayan bazı TV kanalları için kapatma kararı aldı. Radyo Televizyon Üst Kurulu, dün yapılan üst kurul toplantısında şaşırtan bir karar aldı ve 28 TV kanalının yayını durdurma kararı aldı. Kapatılan televizyon kanallarından 11'i D-Smart'ta yer alan Doğan Grubu'na ait TV kanalları olurken, 3'ü Digitürk'te, 14'ü ise Türksat'ta yayın yapıyor.

Öte yandan RTÜK, Türksat'ta yayın yapan ancak karasal yayın lisansı bulunmadığı halde, bazı illerde yayın yaptığı belirlenen TV 5, Kanal 1, TV 8, Net TV, Tempo, Tatlıses, Kon TV, Marmara FM ve Ses TV'nin de vericilerinin kapatılmasına ve yöneticileri hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
______________
Mesaj29.10.2008, 11:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,

Paylaşım için teşekkürler...
______________
balikesirerdek.tr.gg ve exevolium.tr.gg adresleri şahsıma aittir. Smile
Mesaj29.10.2008, 11:59 (UTC)    
Mesaj konusu: SLMAvrupa Uzay Ajansı (ESA), Antarktika üzerindeki ozon tabakasındaki deliğin, bu yıl yüzde 30 oranında küçüldüğünü açıkladı.

ESA’dan yapılan yazılı açıklamada, Envisat uydusu tarafından yapılan ölçümlerin, geçen yılki rekor düzeydeki 40 milyon tonluk kayba karşılık bu yıl ozon tabakasındaki kaybın 27,7 milyon ton olduğunu gösterdiği ve stratosferdeki ozon tabakasındaki deliğin yüzölçümünün, geçen yılki 29,5 milyon kilometrekareye karşılık bu yıl 24,7 milyon kilometrekare olarak ölçüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “Delik her zamankinden küçük olsa bile, bundan ozon tabakasının iyileştiği sonucunu çıkaramayız” denildi.

Bilim adamları, ozon tabakasındaki deliğin küçülmesini ısının doğal değişimlerine ve atmosferin dinamiğine bağlıyor ve bunun uzun vadeli bir eğilimi yansıtmadığını düşünüyor.

____________________________________________


Gtalk, Yahoo, msn, AOL, ICQ gibi mesajlaşma programlarının 5`inin bir arada görünümü diyebiliriz.

Mesajlaşma programları içinde şüphesiz hepimizin en azından Gtalk, Yahoo ve msn hesabımız vardır hatta kimimizde 3`ünü bir anda kullanmak gibi ihtiyacımızında olduğu olabiliyor.

Instan-t messenger ile bu sorun çözülmüş gibi görülüyor. Hem bilgisayarımızı hemde kendimizi kasmadan kullanımının keyfini sürelim
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu