Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj03.11.2008, 17:05 (UTC)    
Mesaj konusu: Gelişmiş Dosya ve Yazdırma Hizmetleri

Gelişmiş Dosya ve Yazdırma HizmetleriBu bölüm, Windows XP’nin dosya ve yazdırma özellikleri hakkında bilgi verir.

WebDAV—Internet üzerindeki Veri ile Çalışma

Windows XP, belgeleri Internet sunucularında yayımlamaya ve daha sonra bunları güncelleştirmeye olanak tanır. Bu işlem, WebDAV (Web Sayısal Yazma ve Sürüm Oluşturma) teknolojisiyle yapılır—varolan Internet altyapısı üzerinden (güvenlik duvarları, yönlendiriciler vb.) HTTP kullanarak dolaşan standart Internet dosya erişimi iletişim kuralı. Windows XP, dosya paylaşımı veya sunucu paylaşımına evde veya işyerinde eriştiğiniz gibi Internet üzerindeki sunuculara erişmenize olanak veren WebDAV yeniden yönlendiricisini kullanır.

Geleneksel dosya paylaştırma iletişim kurallarının, sizin her konumdan veriye erişmenizi sağlayan yetenekleri sınırlı olmasına karşın, WebDAV Internet üzerindeki her konumdan veri saklama alanlarına erişim sağlayan Internet iletişim kuralları kullanır. WebDAV, standart yazılım uygulamaları kullandığınızda her yerden verilerinize ulaşabilmenizi sağlar.

Örneğin, başka bir konumda bulunan iş arkadaşınızla bir dosyayı paylaşmak isterseniz, aynı dosyayı kullanmak için Internet üzerinden WebDAV kullanabilirsiniz veya siz bir ISS olabilirsiniz; ayrıca, müşterilerinizin doğrudan kendi uygulamalarını kullanarak erişebilecekleri bir veri depolama alanına ev sahipliği yapmak istiyorsanız WebDAV çözümünüz olacaktır. Genellikle, WebDAV yeniden yönlendiricisini kendi Web verilerinizi yayımlamak için veya Internet alanlarını kullanarak veri depolamak veya bilgi paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Disk Birleştiricisi Geliştirmeleri

Windows’un popüler sistem aracı Disk Birleştiricisi, Windows XP’de geliştirilmiştir.

Uzman kullanıcılar artık disk birleştirme işini zamanlamak için Sistem Araçları’ndaki Zamanlanmış Görevler özelliğini, BT yöneticileri ise komut satırı aracını kullanarak disk birleştirme işini düzenlemek için bu özelliği kullanabilirler.

Çevrimdışı Dosyalar Veritabanını Şifreleme

Artık Çevrimdışı Dosyalar veritabanını—İstemci tarafı Önbelleği (CSC) olarak da bilinir—şifreleme seçeneğiniz vardır. Bu, önbelleğe alınmış dosyaların şifrelenemediği Windows 2000’le karşılaştırıldığında bir gelişmedir. Windows XP, yerel olarak önbelleğe alınmış verilerinize ek güvenlik sağlayarak yerel olarak önbelleğe alınmış belgeleri korumak için Çevrimdışı Dosyalar veritabanının şifrelenmesi seçeneğini sunar.

Örneğin, çevrimdışı dosyaları duyarlı veri güvenliğinizi devam ettirerek kullanabilirsiniz. Siz bir BT yöneticisiyseniz, yerel olarak önbelleğe alınmış tüm belgeleri korumak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Çevrimdışı dosyalar önbelleğine kaydedilmiş özel verilerinizin olduğu dizüstü bilgisayarınız çalınırsa CSC mükemmel bir koruma aracı olacaktır.

Bu özellik, tüm çevrimdışı veritabanının şifrelenmesini ve şifresinin açılmasını destekler. Çevrimdışı dosyaların şifrelenme biçimini yapılandırmak için yönetici hakları gerekmektedir. Çevrimdışı dosyaları şifrelemek için Bilgisayarım’da Araçlar altında bulunan Klasör Seçenekleri’ne gidin ve Çevrimdışı Dosyalar sekmesindeki “Veriyi güvenli hale getirmek için çevrimdışı dosyaları şifrele” seçeneğini seçin.Şekil 9. Çevrimdışı Dosyalar’ı Yapılandırma

DVD-RAM üzerinde FAT32

Bu özellik, süper disket biçimindeki Sayısal Video Disk-Rasgele Erişimli Bellek (DVD-RAM) disklerini 32 bit Dosya Ayırma Tablosu (FAT32) ile tanıma, kurma ve biçimlendirme olanağı sağlar.

FAT32 biçimli bir DVD-RAM diski kullanabilirsiniz ve Windows XP DVD-RAM disklerinizde FAT32 birimlerini süper disket biçimiyle tanır, kurar ve biçimlendirir; böylece, diskin bölüm tablosu olmaz. Bir DVD-RAM diskini herhangi bir genel çıkartılabilir ortam sürücüsünde FAT32 biçiminde biçimlendirebilirsiniz; (örneğin: manyetik-optik ve Jazz). Ayrıca, FAT32 biçimlendirmesi, DVD-RAM ortamı için yerleşik, güvenilir destek sağlar ve bu aygıtların Windows XP’ye takılmasına ve ‘basitçe çalıştırılmasına’ izin verir.

NetCrawler ile Yazıcı Erişimi

NetCrawler ile Yazdırma erişimi, NetCrawler’ın ev veya iş ağında bulduğu tüm paylaştırılmış yazıcıları bulmasını, bunları otomatik olarak yüklemesini ve bağlanmasını sağlar. NetCrawler, ağda çalışma deneyimi olmayan kullanıcılara bir çalışma grubu içindeki bilgisayarlara ve aygıtlara kolay, otomatik olarak yapılandırılmış erişim sağlar. Bunu ağ kaynaklarını arayıp, bağlantılar kurarak yapar. NetCrawler “Tüm Ağ” klasörünü “tarar”.

Örneğin, işyerinde (veya evde) yeni bir bilgisayar kurarsanız ve bazı belgeleri yazdırmak isterseniz NetCrawler kullanılabilecek yazıcıları bulur ve bunları sizin için görüntüler. NetCrawler tarafından 48 saatten daha uzun süreli görünmeyen paylaşılan kaynaklar zaman aşımına uğrar ve bunlara giden kısayollar Ağ Bağlantılarım’dan silinir.

NetCrawler, Windows XP Home Edition kurduğunuzda ve Windows XP Professional kurduğunuzda bilgisayarınız çalışma grubu modundaysa ve bir etki alanında oturum açılmadıysa varsayılan olarak etkindir.

NetCrawler, ağa oturum açtığınızda ve Yazıcılar ve Ağ Bağlantılarım klasörlerini her açmanızda veya yenilediğinizde yeni kaynaklar arar. Aşağıdaki durumlarda “tarama” yapmaz: Uzak Erişim Sunucusu (RAS) veya Sanal Özel Ağ (VPN) etkin olduğunda; Terminal Sunucusu oturumu açtığınızda; makineniz bir etki alanı üyesi olduğunda; veya kabuk kısıtlaması “NoNetCrawling” ayarlandığında.

Faks Paylaşımı

Faks Paylaşımı, faks donanımınızı (faks özelliği olan bir modem veya faks kartı) veya faks paylaşma hizmeti sağlayan bir bilgisayar ağı kullanarak faks göndermenizi ve almanızı sağlar Microsoft Outlook ileti gönderme ve işbirliği istemcisi kullanarak veya yazdırmayı destekleyen herhangi bir uygulamayı kullanarak faks gönderebilirsiniz. Windows XP faks paylaşımı özelliği, Outlook içindeki ilgili kişiler listesi ile sıkı bir bütünleştirme, faksı göndermeden önce önizlemede görüntüleme ve ağdan faks gönderiyorsanız faksın alındığına ilişkin bir onay e-postası alma seçeneği sağlar. Faks Paylaşımı ile ayrı bir faks kapak sayfası gönderebilir veya gönderdiğiniz herhangi bir belgeye bir kapak sayfası ekleyebilirsiniz. Faks hizmetinin izlenmesi ve gözlenmesi de paketin bir parçasıdır. Yeni sihirbazlar, faks yazılımının yapılandırılmasını ve faks göndermeyi basitleştirmiştir. Yöneticiler Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ve COM API kullanarak faks olanaklarını tam olarak denetleyebilir, geliştiriciler ise faksları program aracılığıyla göndermek için nesne modelini kullanabilirler. Windows XP içindeki faks paylaşımı Back Office Server (BOS)/Small Business Server (SBS) 2000 paylaştırılmış faks hizmeti ile tam olarak birlikte kullanılabilir.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu