Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj15.11.2008, 10:25 (UTC)    
Mesaj konusu: EROL ZAVAR KİMDİR?

Erol Zavar
Erol Zavar, (d. 1 Ocak 1969, Zonguldak ) Odak Dergisi eski yazı işleri müdürü, Sincan F Tipi Cezaevi'nde siyasi tutuklu, evli ve iki cocuk babası, şair, kanser hastası.

Erol Zavar, 2000 yılında yargılandığı Ankara 2 No'lu DGM tarafından Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçu ile Türk Ceza Yasası'nın 146'ncı maddesi uyarınca ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı. Zavar, cezasının infazı için Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Cezaevine girmeden önce mesane kanseri olduğu ortaya çıkan Zavar'a yönelik cezaevi ve hastane personelinin ihmali olduğu öne sürüldü.

Cezaevinde hastalığı ile ilgilenilmediği için, avukatları, eşi ve yakınları tarafından bir kampanya düzenlendi. 2004 yılında düzenlenen kampanyanın etkisi ile, cezaevinde tedavisine başlandı, gerçekleştirilen dokuz ameliyata rağmen sağlığı kötüye gitti. 2006 yılında bu ışık sönmesin sloganiı ile yeni bir kampanya düzenlendi. Bu yeni kampanyanın amacı kanser tedavisini sağlıklı koşullarda sürdürmek için serbest bırakılması. Henüz kampanya sürüyor.

Kampanya dahilinde Nesrin Cavadzade ve Hüseyin Karabey yönetiminde, müzikleri ise Grup Kizilirmak tarafından hazırlanan 35 dakikalık belgesel filmin hazirlandi. Film,Erol Zavar örneğinden hareketle F Tipi tecrit altında tutulan tutuklu ve hükümlülerin yasayabilecekleri saglik sorunlarini konu aliyor.

Zavar hakkındaki haberler daha önce Cumhuriyet, Evrensel, Radikal, Sabah, Özgür Gündem, Birgün gazetelerinde, Yeniharman ve Kaçak Yayın dergilerinde yayinlandi.

Erol Zavar'ın ilk şiir kitabı Ölümü ektim randevu yerinde 2006 temmuzunda Cadde Yayınları ndan çıktı.METİN'i Unutmadık....
****

Grup: Yöneticı
İleti: 852
Katılım: 8-March 07
Nereden: Malatya
Üye No: 4
Sayın Cumhurbaşkanı ABDULLAH GÜL

8 yıldır mesane kanseriyle mücadele eden ve tutuklu bulunduğu zaman zarfında 16 kez ameliyat olan Erol Zavarın sağlık durumu gün ve gün kötüye gitmektedir ancak bu hastalık istirahat ve düzenli olarak hastahane ortamında mücadele ile giderilebilir sizden isteğimiz T.C Cumhurbaşkanlığının size verdiği yetki ile mesana kansei olan tutuklu EROL ZAVARI affetmenizdir.Şimdiden anlayışınızdan dolayı teşşekkürlerimi sunarım..

İsminizi DE Buraya Yazın...

maili göndereceğiniz adres: cumhurbaskanligi( at )tccb.gov.tr
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu