Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj20.12.2008, 20:39 (UTC)    
Mesaj konusu: 'Özür'e kimler tepki gösterdi?

Genelkurmay, 1915 olaylarına ilişkin başlatılan kampanyayı doğru bulmadığını açıkladı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 1915 olaylarına ilişkin başlatılan kampanyayı yanlış bulduğunu belirterek, "Bu bildiriye imza atan arkadaşlarımız, Türkiye'yi önce mahkum ediyorlar, sonrada bu mahkumiyetten dolayı özür diliyorlar. Bu haksızlıktır" dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Ermenistan ile görüşme sürecinin devam ettiği bir dönemde gündemdeki tartışmaların hiç kimseye faydası olmayacağını söyledi.

Toptan: "Bu Haksızlıktır"
TBMM Başkanı Köksal Toptan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, sorular üzerine 1915 olaylarıyla ilgili kampanyayı değerlendirdi.

Toptan, "Yani bu bildiriye imza atan arkadaşlarımız, Türkiye'yi önce mahkum ediyorlar, sonrada bu mahkumiyetten dolayı özür diliyorlar. Bu haksızlıktır. Şimdi bu aydınlardan şu da beklenir; 1980 sonrası 40'a yakın diplomatımız öldürüldü. Onlar için kim kimden özür dileyecek. O nedenle yapılmasaydı iyi olurdu diye düşünüyorum" diye konuştu.

Babacan: "Tarihle İlgili Çekincemiz Yok"
Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "Özür dileme" kampanyasına ilişkin bir soru üzerine, Ermenistan-Türkiye ve Azerbaycan-Ermenistan arasında görüşmelerin devam ettiği bir dönemde bu tür tartışmaların kimseye yararı olmadığını belirtti.

Hükümetlerarası konferans nedeniyle bulunduğu Brüksel'de basın mensuplarının sorularını cevaplayan Babacan, Türkiye'nin kendisiyle ve tarihiyle barışık bir ülke olduğunu kaydetti.

2005'te Tarih Komisyonu kurulması önerisinin Türkiye'den geldiğini hatırlatan Babacan, "Türkiye'de ifade özgürlüğünden yanayız; tarihle ilgili çekincemiz yok ama herkesin belli bir sorumluluk anlayışı içinde, şuurla hareket etmesini önemsiyoruz. Bu kadar açıklıkla medeni şekilde yaklaşımımızdan sonra, tarihte ne olup olmadığını ortaya koymadan somut verilerle ortaya koymadan bu tür yaklaşımların doğru olduğunu düşünmüyorum'' diye konuştu.

Babacan, bunun Türkiye'nin hükümetin, Başbakan'ın politikası, duruşu ve bakışı olduğunu da ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı'nın sayısız diplomatını şehit verdiğini hatırlatan Babacan, konunun özel duyarlılık gerektirdiğinin altını çizdi.

Genelkurmay: "Yanlış Olduğu Kadar, Zarar Verici Sonuçlara Yol Açacak Davranış"
Genelkurmay'dan da 1915 olaylarına ilişkin başlatılan kampanyanın doğru bulunmadığına yönelik açıklama geldi.

Genelkurmay İletişim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da haftalık basını bilgilendirme toplantısında "Ermenilerden özür dilenmesi yanlış olduğu kadar, zarar verici sonuçlara yol açacak bir davranıştır" dedi.

MHP ve Kamu-Sen'den de Tepki
MHP Meclis Grubu Başkanvekili Oktay Vural da "Sözde soykırımı savunan sözde aydınlar, açıkçası Türk milletinden özür dilemelidir. Bu milletin tarihine, milletimize haksızlıktır" dedi.

96 sivil toplum kuruluşu da Ankara'da ortak bir bildiriyle kampanyayı kınadı.

Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız tarafından açıklanan bildiride ise kampanyanın Türk milleti tarafından büyük bir hayret ve endişe ile takip edildiği bildirildi.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu