Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.12.2008, 10:27 (UTC)    
Mesaj konusu: Önemli bilgileri cepte taşıyanlar dikkat!

İkinci el 5 telefondan biri gizli bilgi taşıyor. İncelenen telefonların yüzde 43'ününün, kurumlara ve şirketlere büyük zararlar verecek kişisel, kurumsal ve özel bilgi içerdiği görüldü. Rolling Eyes

Unutulan, çöpe atılan, çalınan, kaybolan ya da başkasına devrettiğiniz telefonlar güvenlik riskleri yüzünden tehdit oluşturuyor British Telecom ve üniversitelerin yaptığı araştırmada ikinci el 5 cep telefonundan birinde gizli bilgilerin olduğu ortaya çıkıyor..

Son teknoloji cep telefonları gizli bilgileri güvenle saklama sorununu daha da arttırıyor. İkinci el 5 telefondan biri gizli bilgi taşıyor. British Telecom, Galler Glamorgan Üniversitesi ve Avustralya Edith Cowan Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırmaya gore ikinci el iletişim cihazlarının önemli bir oranı gizli şirket bilgisi ve kişisel bilgi taşıyor. Akıllı telefon olarak bilinen yetenekli telefonların gizli bilgi konusunda sabıkaları da kabarık. 160'ın üzerinde kullanılmış cihazın incelenmesi sonucunda, bu cihazlarda, satış detayları, finansal şirket verileri, banka hesap detayları, duyarlı iş planları, yönetim kurulu toplantılarının detayları ve kişisel tıbbi detayları içeren birçok bilginin mevcut olduğu görüldü. En çok gizli bilgi içeren cihazların kullanılmayan Blackberry olduğu görülüyor. Bu cihazlarda şifreleme gibi birçok güvenlik özelliğinin bulunmasına rağmen çoğu dosyanın korunmamış olduğu sonucuna varıldı.

AKILLI TELEFON RİSKLİ

İncelenen telefonların yüzde 43'ününün, kurumlara ve şirketlere zarar verecek kişisel, kurumsal ve özel bilgi içerdiği görüldü. Giderek mobil hale gelen işgücünü desteklemek için bu tür cihazların daha çok satın alınması ve kullanılmasının bu duruma neden olduğu düşünülüyor.İkinci el cep telefonlarının yüzde 23'ü ise, telefonun ait olduğu bir önceki kişiyi ve şirketi bulmak için yeterli kişisel bilgiyi içeriyor. Piyasada akıllı telefon adı altında satılan yetenekli telefonlarda gizli bilgileri kaptırma riski artıyor. Uzmanlar bu tür telefonlar kullanılmadan önce çalışanların güvenlikle ilgili uyarılıp eğitilmesi gerektiğini vurguluyor.Türkiye'de kayıp ve çalıntı cep telefonu ihbarı arttı

Cep telefonu seri numaralarının isimlere kaydedilmesinden sonra Türkiye'de çalıntı telefon olaylarında önemli ölçüde düşüş olmuştu. Ancak 2008 yılında ithalat rakamları yılın sonuna doğru düşerken kayıp ve çalıntı rakamları geçen yıla göre atış gösterdi. Geçtiğimiz doğrulanan 18 bin ihbar varken, bu yıl 11 ayda doğrulanan ihbar sayısı 26 bin 800 oldu. Türkiye'de kayıp ve çalıntı ihbarı eski adı Telekomünikasyon Kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTİK) yapılıyor. Kurum, cep telefonu sahiplerine telefonun seri numarasının (IMEI) mutlaka kaydedilmesi gerektiğini vurguluyor.

Şifrelemek riski azaltıyor

* Cep telefonunun kaybolmasına veya çalınmasına karşı bilgilerinizi en az ayda bir defa yedeklemek gerekiyor.

* IMEI olarak bilinen cep telefonunun seri numarasını saklamak telefonun kullanımını önlemek için yararlı oluyor.

* Cep telefonundaki bilgileri hem USB belleğe hem de bilgisayara aktarılabiliyor.

* Dizüstü bilgisayar veya cep telefonunu farklı teknolojilerle daha açılışta şifre kullanmak risk oranını düşürüyor.

* Bazı uygulamalar, şirket ve kişisel bilgiler için de cep telefonunda ayrı ayrı şifreleme uygulanıyor.
______________

NETTURK DEĞİŞİYOR COK YAKINDA...
Mesaj21.12.2008, 21:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler...
______________
balikesirerdek.tr.gg ve exevolium.tr.gg adresleri şahsıma aittir. Smile
Mesaj21.12.2008, 21:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylasımın ıcın Tesekkürler..
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu