Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj06.01.2009, 18:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Firefox'un trojanlı eklentilerine dikkatÇoğu internet kullanıcısının vazgeçilmezlerinden olan firefox'un güncel 3.1 Beta sürümü15 Ekim 2008'de yayınlanmıştı. Yaklaşık iki ay geçmesine rağmen firefox eklentilerinden birinde trojan olduğu haberi BITDEFENDER antivirüs firması tarafından duyuruldu. Ancak Kasım ayının sonunda fark edilebilen trojan 'Trojan.PWS.ChromeInject ' olarak adlandırıldı. Bitdefender'ın resmi web sitesinde verilen bilgiye göre; virüs herhangi bir (daha çok “Greasemonkey” eklentisi gibi -ki yasal olarak gerçekten böyle bir eklenti var-) Firefox-3 eklentisi uygulama şeklinde bilgisayar kullanıcılarını kandırıyor ve belirli url adreslerine girildiğinde giriş yapılan tüm şifreleri süzerek çalıyor. Paypal, Akbank, Hsbc Bank gibi bankalarında bulunduğu 100'ü aşkın bankanın web sayfalarına yapılan girişlerde firefox'a bulaşan trojan şifrelerinizi çalıyor. Trojandan kurtulmak ise gayet kolay.
Virüsten etkilenip etkilenmediğinizi merak ediyorsanız şu şekilde kontrol edebilirsiniz;
Öncelikle bilgisayarımızda kurulu bulunan firefox'un program files'ın içerisindeki klasörüne giriyoruz. Büyük ihtimal şu şekildedir; 'C:\Program Files\Mozilla Firefox\' daha sonra bu klasörün içerisinde 'Chrome\chrome\content\browser.js' ve 'plugins\npbasic.dll' dosyalarının olup olmadığına bakıyoruz. Şayet varsa silip, tarayıcıyı tekrar başlatınca virüsten kurtulmuş oluyoruz. Yalnız şunu da unutmamak gerek, daha önce firefox'dan banka hesaplarınıza girdiyseniz acilen şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayınız, nitekim şifreler kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olabilir.

______________
Arrow Siteni Topliste Ekle Arrow Full CSS Yapımı Arrow Siteni Google'a Ekle Arrow Site Haritası Yap Arrow Oyun Oyna Arrow Video İzle/Yolla Arrow Güncel Yazılar. Arrow Yeni B-S Forumu Arrow Aşk Şiirleri Arrow Müzik Dinle Arrow MSN Bölümü Arrow Dost Sitemiz Ol

Tr.gg dışı reklam yasaktır..(Gokseen)
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu