Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj28.01.2009, 22:40 (UTC)    
Mesaj konusu: JavaScript'in Özellikleri ve Hakkında

JavaScript'in genel bazı özelliklerine. Başlangıçta bazı konulara açıklık getirelim. Java ile JavaScript oldukça fazla derecede karıştırılmakta. Java Sun firması tarafından Pascal ve Delphi dillerinden esinlenerek yazılmış bir programlama dilidir. Sonuçta tarayıcıdan bağımsız bir program elde edersiniz. Yani bir exe veya com uzantılı dosya vardır elinizde. Fakat JavaScript bu tür bir programlama dili değildir. Yorumlanması için bir tarayıcıya ihtiyaç duyar. Bu yüzden script dilidir. Html dosyasını içine gömülüdür. Sonuçta elinizde exe veya com uzantılı bir dosya yoktur. Javascript , Netscape firması tarafından C dilinden esinlenilerek yazılmıştır. Yazılma amacı Html'in sahip olmadığı bazı özelliklerin web sayfalarında kullanılmak istenmesidir. Yani ziyaretçi ile etkileşim gibi önemli unsurlar Html'de yok veya oldukça az kapasitede diyebiliriz. Netscape firması bu konuya ağırlık vererek JavaScript script dilini internet ortamına kazandırmıştır.
Gelelim Netscape ve Internet Explorer tarayıcılarının JavaScript kodundaki farklı anlayışa. Bu gerçekten doğrudur. Netscape firması JavaScript dilini hazırladığında Microsoft firması bu dilin özelliklerini veya yazılım tarzını tam anlamıyla Internet Explorer'a eklemedi. Kendi yazım kurallarını belirledi. Bu yüzden biz JavaScript kodu yazarken bu iki tarayıcı özelliklerini de göz önünde bulundurmalıyız. Fakat bu her kodda karşımıza çıkmaz. Biz derslerimizde gerektiği yerde bu konuya yer vereceğiz.

Java Script'in genel bazı özellikleri :
Javascript kodlarını yazmak için Windows kullanıcıları için NotePad , Mac. kullanıcıları için Simple Text yeterlidir.
JavaScript kodları etiketi ile biter.
etiketi JavaScript'i anlamayan eski sürüm tarayıcıların bu kısmı geçmeleri içindir.
Genellikle yazım tarzı
< script >
< !--
JavaScript kodları
-- >
< /script >
şeklindedir
İyi bir programcı kod satırlarında açıklama yapar. Bu satır şu işlemi gerçekleştiriyor gibi açıklayıcı bilgiler yazar kodlarının yanına. JavaScript'te bu tür açıklama // ile başlar ve // ile biter. Eğer açıklamanız bir satırdan fazla ise /* ile başlar */ ile biter.
Örnek:
// bu satır kullanılacak değişkenlerin tanımlanması
/* açıklama satırı 1
açıklama satırı 2
açıklama satırı 3 */
JavaScript kodları Html kodların arasında yer alır. Veya uzantısı js olan dosyalarda saklanarak yine Html içerisinden çağırılır. Java Appletleri gibi Html'den ayrı bir unsur değildir. Javascript Html'in bir parçasıdır.
Kullanılacak yere göre Html'in içerisinde kullanılır. Fakat genelde < head ></head > etiketleri arasında kullanılır.
Javascript kodları bittiğinde elinizde asla kendi başına çalışan uzantısı exe veya com olan bir dosya olmaz. Her zaman için tarayıcı tarafından yorumlanması gerekir. Yorumlanması demek Javascript kodunun çalışması anlamındadır.
Nesne ve buna uygulanan olaylar ile ilgili bir takım görevleri vardır. Javascript kullandığı her unsuru nesne olarak algılar. Siz bu nesneleri tıklamak , üzerine gelmek , üzerinde çıkmak gibi olaylar ile çalıştırırsınız ki bu da Javascript'in ziyaretçi ile etkileşmesi demektir.
Genel öğrenim yapımız diğer programlama dillerine nazaran biraz farklı olacaktır. Bu Javascript'in bir script dili olmasında ileri gelir.
Şimdi öğrenmeye geçiş aşamasında konu başlıklarına şöyle bir göz atalım.

1. Değişkenler :
Bu derste Javascript'te oldukça yoğun olarak kullanılan değişkenlerin nasıl bir yazım kuralı ile oluşturulduğunu ve kullanımı anlatılmaktadır.
2. Internet Explorer ve Netscape tarayıcı farkları :
Bu derste JavaScript kodlarının daha önceden belirtilen nedenlerden dolayı farklı kod ihtiyacını nasıl giderilebileceğini göreceğiz.
3. Ekrana çıktı ve klavyeden bilgi girişi :
Bu derste istenilen bir uyarı veya değişkenin html sayfasında gösterilmesini ve klavyeden bilginin nasıl alınması gerektiğini göreceğiz.
4. Koşul Yapıları :
Bu derste if .. then yapısı yani istenilen bir olayın koşula nasıl bağlandığını göreceğiz.
5. Döngü Yapısı :
Bu derste istenilen bir işlemin birden fazla yapılması istendiği durumlarda for döngüsünün nasıl kullanıldığına yer vereceğiz.
6. Fonksiyon kavramı :
Bu derste Javascript'in önemli bir kısmı olan fonksiyonları inceleyeceğiz. Fonksiyonlar aslında birer Javascript program parçacıklarıdır. Bunların neden ve nasıl kullanıldığı gibi konular dersin içeriği arasındadır.
7. Nesneler ve Özellikleri :
Bu derste Javascript'i script dili haline getiren nesneleri ve özelliklerini inceleyeceğiz.
8. Olaylar :
Bu derste Nesneleri yönlendirmekte kullanılan olayları inceleyeceğiz.
9. Javascript ile DHTML :
Bu derste Javascript'in DHTML üzerinde nasıl etkili olabileceğini göreceğiz.
Bu yazının öğrenme açısından kullanım şekli şu şekilde olmalıdır. Her konuyu şöyle bir okuyup hemen ardından uygulmalısınız. Yalnız her kod örneği (değişkenler konusu gibi) kendi başına bir iş yapmaz. Diğer birtakım kodlarada ihtiyaç duyar. Bu yüzden bu tip konuları sadece bilginiz olması amacıyla okuyup geçiniz. Bu bölümler diğer kısımlarda kullanacağınız kodlara yabancı olmamanız için verilmiştir.[/b]
Mesaj28.01.2009, 22:53 (UTC)    
Mesaj konusu: s.a

tesekurler guzel paylasım. Wink
______________
Hacker By Yahya /// Akıllı DurcaktınHacker
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu