Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj01.02.2009, 09:44 (UTC)    
Mesaj konusu: Flash Nedir ?

Flash Hakkında

Flash başlangıçta Future Splash Animatör olarak işe başlangıç yaptı. Bu programın amacı vektörel görüntüler yaratmak ve bu görüntüler üzerinde hareketlendirmeler yapmaktı. 1997 yılına gelindiğinde Macromedia firması Future Splash'ı satın aldı ve ismini de Flash olarak değiştirdi. Bu programı da World Wide Web için grafiksel içerik oluşturan bir araç olarak tanıttı.

Flash programı vektörlere daha doğrudan ulaşmamıza imkan sağlar. Yeni başlayanlar için basit hareketli görüntüler yaratmasına imkan sağlar. Animasyon konusunda ileri seviyede olduğunu iddia edenler için de Flash çok karmaşık animasyonlar yapmak için idealdir. Yani acemilerin kendini geliştirebileceği bir programdır.

Flash animasyon yaratmak için sıradan animasyon metodlarını kullanır. Her biri bir sonrakinden çok az farklı görüntülerin birleştirilmesi mantığı Flash içinde geçerlidir. Aradaki hassasiyeti ayarlama işi de tamamen kullanıcıya bırakılmıştır. Sadece görüntü değil seslerinde animasyonlarınızı yaratma imkanı sağlamaktadır. Flash, yarattığınız animasyonların bir bilgisayar yada Web tarayıcısında izlenilebilir kılınmasını sağlayan bir oynatım sistemidir. Yarattığınız animasyonların uzantısı .fla olmaktadır. İzlenebilen filmler yaratmak için Flash Player formatına dönüştürmek gerekir. Flash Player formatına çevrilen dosyalarda .swf uzantısına sahip olur.


Flash vektörel grafiklerle animasyonlar hazırlayabileceğiniz, bu animasyonların birbirleriyle etkileşmesini sağlayabileceğiniz, ve en son sürümlerinin (flash 4 ve 5) özelliği olan veritabanları ile asp, php ve cgi gibi script dillerinin yardımıyla haberleşebileceğiniz bir web sayfası nesne geliştirme programıdır.

Önce bahsettiğimiz vektörel grafiği açıklayalım. Photoshop vb. programlarda grafikler hazırladığınızda bu grafikleri daha yakından görmek isterseniz görüntünün bozulduğunu resimde veya grafiğinizde kareleşmeler oluştuğunu, yani bazı yerlerin olması gerektiği gibi yuvarlakça görünmediğini fark edersiniz. Bunun sebebi grafik programlarının, daha doğrusu Windows''un grafikleri -veya resimleri de diyebilirsiniz- her noktası için ayrı tanımlama yaparak tanımasıdır. Yani her bir nokta tanınır ve yan yana getirilince grafik ortaya çıkar. Vektörel grafiklerde ise grafik bir başlangıç noktası, uzunluğu ve yönü vardır diyebilirsiniz.

Bu tanımlamayı direk vektör grafikler için yapamasak bile en azından vektörel büyüklüklerin genel tanımı olarak düşünürsek vektörel grafiklerin de bu çeşit grafikler olduğunu söyleyebiliriz. Yani vektörel grafikler için yapılan tanımlamada bu şekilde birkaç unsur vardır ve bu unsurları belirttiğinizde grafiği tanımlamış olursunuz. Bu da demektir ki kaba bir tabirle bilgisayarınız da vektörel grafikleri bu şekilde birkaç özelliğiyle tanıyabilecektir. Aynı zamanda bu da bilgisayarınızın daha az alanının işgal edilmesi demektir. Yani daha az dosya boyutu. Üstelik nesne noktasal olarak belirlenmediği için, photoshop gibi bir programdaki gibi zoom yaptığınızda görüntü bozulmayacaktır. Nesne büyütülse bile tanımlama olarak başlangıç, son, uzunluk, yön, renk vb değerler kullanıldığı için, cisim bozulmadan görüntülenir.


Flash''ı tanımladıktan sonra neler yapabildiğine de biraz değinelim. Hala kullanıldığını göz önüne alarak flash 4 ü de düşünelim ve direk onu anlatalım. Tabi flash 5 in birkaç artısı var. Flash ile animasyonlar hazırlayıp, bu animasyonların kendi içlerindeki kısımların birbirleriyle etkileşimli olmasını sağlayabilirsiniz. Yani bir buton hazırladığınızda bu butonun içerdeki bir animasyonu başlatmasını bitirmesini veya belli bir yerden devam ettirmesini sağlayabilirsiniz. Bunlar basit örnekler tabi.

Flash ile bir ziyaretçi defteri bile yapabilirsiniz örneğin. Nasıl mı? Uygun bir asp dosyası hazırlarsınız ve flash''ın içine bu asp dosyası ile haberleşmeyi sağayacak action script kodlarını yerleştirirsiniz. Daha bir çok uygulama da yapılabilir. Yani flash ile database de kullanabilirsiniz. Geri veritabanınızdan bilgileri alacak bir asp, php, cgi dosyasına ihtiyacınız olur ama sonuçta siz flash üzerinde bu verileri görüntülersiniz. Şimdi açıklamamız gereken önemli bir şeyi geçmeyelim. Flash ile çalıştıktan sonra çalışmanızı uzantısı "fla" olan flash''a özel bir dosya türü şeklinde kaydedersiniz. Bundan sonra kullanma amacınıza göre değişik dosya türleri şeklinde bu animasyonu publish edersiniz yani bir nev''i yayınlarsınız, ilan edersiniz, gösteri şekline getirirsiniz, sunarsınız vs. flash çalışmalarında sonuç olarak bu şekilde hazırlayabileceğiniz birçok dosya formatı vardır. İlki uzantısı "swf" olan flash movieler.

Bunlar çalışması için bir Active X yüklenimine ihtiyaç duyulan özel bir formattır. Hep özel diyoruz ama aslında çok genel formatlar da dosyalar şeklinde publish edebilirsiniz çalışmalarınızı. Bunlardan bazılarını hiç açıklamadan direk yazıyorum. Html, gif, jpg, png, windows exe''si, macintosh exe''si ve quick time dosyası olarak yayınlayabilirsiniz. Tabi bunların kendi özelliklerine göre yayınlayabilirsiniz. Örneğin bir gif resminin içinde butonun çalışmasını bekleyemezsiniz. Diğerlerinde de böyle tabi ki, mesela bir quick time movie sinde de buton çalışmaz. Ama swf de html de ve exe de çalışır.

Flash kısaca bu şekilde tanımlanabilir ve tanıtılabilir. Bundan sonraki kısım flash''ın nasıl kullanıldığını öğrenmek olacaktır.
Mesaj01.02.2009, 09:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

teşekkürler bilgili paylaşım! Wink
______________

Forumda BonJuan-62 yerine ismimle yani "Deniz" diye hitap edilmesini tercih ederim!.Very Happy
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu