Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj06.02.2009, 14:01 (UTC)    
Mesaj konusu: 124 saaatlik konuşma rekoru!

124 saat, diğer bir ifadeyle tam beş gün dört gece aralıksız konuştu ve Giuness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Fransa'nın Perpignan bölgesinde 62 yaşındaki LIuis Colet isimli Katalan, 124 saat, diğer bir ifadeyle beş gün dört gece aralıksız konuşarak, Giuness Rekorlar Kitabı'na girdi. Colet, rekorunu Katalan kültürünü ve dilini savunan herkese adadı.

Katalan kökenli LIuis Colet Perpignan kentinde, üç gözcü önünde dünyanın en uzun konuşmasını yaptı. Belediye çalışanı ve aynı zamanda Castillet'teki Katalan geleneksel sanatlar müzesinde danışmanlık yapan Colet, 124 saat aralıksız konuşarak, 120 saatle dünya rekortmeni Hindistanlı bir kişinin tahtını elinden aldı.

Colet 2004 yılında da, sanatçı Salvador Dali yılı dolayısıyla yaptığı 48 saatlik konuşma ile dünya rekoru kırmıştı. Perpignan garındaki bir büfede 12 Ocak günü saat 10.00'da konuşmasına başlayan Colet, 17 Ocak Cumartesi günü saat 14.00'de kadar bir doktor gözetiminde konuştu. Beş gece boyunca uyumadı ve konuşması kesilmesin diye sadece hafif gıdalar aldı.

Büyük yazarların şiirleri ve yazıları ile kendi yazdıklarından yararlanan Colet, uzun uzun Salvador Dali ve keskin bir savunucusu olduğu Katalan kültüründen bahsetti. Yarışma boyunca kalabalık bir kitle de kendisine destek verdi. Ayrıca müzisyenler ve şarkıcılar da ona eşlik etti. Sonunda sıcak bir alkışla karşılandı.

Yarışmadan sonra Collet, “Burada ‘dünyanın merkezinde' büyük bir macera yaşadım. Benim için büyük bir gün ve bu rekoru Katalan dili ve kültürünü savunan herkese adıyorum” dedi.
Mesaj06.02.2009, 14:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Daha önce verildi!! lütfen forumu araştırarak konu açınız! Exclamation


http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=85411
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu