Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj14.02.2009, 08:31 (UTC)    
Mesaj konusu: Dua edenin ömrü uzuyor

Time Dergisi, 6 bin araştırmaya dayanarak dua ve ibadetin ömrü uzattığı sonucuna vardı.
Bundan yaklaşık 150 yıl önce parmak izini icat eden Francis Galton adlı bilim adamının, “Krallar hepimizden uzun yaşamalı, çünkü herkes onların sağlığı için dua ediyor” sözlerinin ardından bilim dünyası yıllar boyunca dua ve ibadetin insan sağlığına olan etkilerini inceledi.

Dinin son dönemde insan hayatında öneminin yeniden artmaya başlamasıyla birlikte 2000 yılından bu yana bu konuda tam 6 bin yeni araştırma yayınlandı. Bu araştırmaları değerlendiren Time dergisi de bilim dünyasının yavaş yavaş duanın gücü konusunda ikna olmaya başladığını yazdı. Pittsburg Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre düzenli olarak ibadethaneleri ziyaret edenlerde ömrün 2-3 yıl uzadığı tespit edildi. Aynı etkinin düzenli dua ve ibadet edenlerde de görüldüğü belirtildi. Uzmanlar, “Uzun yaşam ile dini bir gruba katılmanın birbiriyle ilişkili olduğunu” açıkladı.

“Placebo etkisi”
Bilim adamları dua edilen kişinin sağlığının bu durumdan nasıl etkilendiğini de inceledi. Buna göre dua edilen kişi, eğer bir başkasının kendisi için dua ettiğini bilirse tedavisi hızlanıyor. Ancak birilerinin kendisi için dua ettiğinden habersiz olan kişilerde bu etki görülmüyor. Uzmanlar bunu “placebo” etkisine benzetiyor. Yeni, ağrı kesici diye verilen şeker haplarının bir hastanın ağrılarını geçirmesi gibi, bir kişinin kendileri için dua ettiğini bilen hastalarda bunun “kendilerini iyileştireceği” düşüncesi yarattığı ve psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağladığı düşünülüyor.
(Vatan)
______________
http://www.berkay2.tr.gg girin görün üye olun kampanyaya katılın kazanıÖM GÖNDERİLMESİ TAVSİYE EDİLİR DAHA ÖNCE BAKILIR
Mesaj14.02.2009, 09:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

SAĞOLUN GÜZEL BİLGİ
______________
Mesaj14.02.2009, 09:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kardeşim reklam gibi olmasın bizim sitemizin alt fikirleri de bunlar dinimizde ibadetin yararları bunu özelleştirdik şahadet getirmek yaptık. sen hergün şahadet getir o zaman işte mutluluk ve Allah'ımıza dua etmenin huzuruyla yaşamak ne güzel bir duygu
Mesaj14.02.2009, 09:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorum yazdığın için çok teşkürler
______________
http://www.berkay2.tr.gg girin görün üye olun kampanyaya katılın kazanıÖM GÖNDERİLMESİ TAVSİYE EDİLİR DAHA ÖNCE BAKILIR
Mesaj14.02.2009, 13:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

ateistler o zaman kısa ömürlü oluyorlar desenize,hehehehe yaşasın bu bilim adamları ya,bişiler ortaya koyuuyorlara ama işsizliğe ,açlığa dostça yaşamaya bir türlü çare bulamıyorlar,birinin ak dediğine diğeri kara diyor kime inanalım.teşekkürler paylaşım için
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu