Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj16.02.2009, 10:59 (UTC)    
Mesaj konusu: Yapay zeka diyor ki! Bir bilgisayar yazılımıyla yapılan ...

Bir bilgisayar yazılımıyla yapılan hesaba göre Samanyolu Galaksisi yaşanabilir 37 bin 964 gezegene ev sahipliği yapıyor. Ancak bunlardan sadece 361'i tam anlamıyla yaşam ortamına meydan hazırlayabilir.

Astrofizik uzmanı Duncan Forgan'ın geliştirdiği bilgisayar programı Samanyolu Galaksisi'nde verileri bir araya getirerek Dünya gibi yaşam imkânı olan binlerce gezegen olabileceği sonucuna vardı.

Her ne kadar "teorik" olup "pratik"te pek de mümkün görünmesede bu sonuç insanoğlunun uzayda yaşam arayışlarını körükleyecek gibi görünüyor.

Samanyolu Galaksisi'nde bilinen 330 gezegen bulunuyor. Bu gezegenlerin sıcaklık, su ve mineral zenginliği gibi değişkenler ekseninde incelenmesi sonucunda ortaya üç senaryo atıldı.

İlk senaryo hayatın başlamasına tam olarak imkan vermese de evrim ortamının oluşabileceği 31 bin 152 gezegenin olabileceği sonucuna ulaştı.

İkinci senaryo ise göktaşlarının çarptıkları gezegenlerde yaşam ortamı oluşturabilme ihtimali üzerine oturtuldu. Bu şekilde de 6 bin 812 gezegende yaşam oluşabileceği varsayıldı.

Son senaryoda ise daha kesin şartlarla sorgulama yapıldı. Buna göre hem evrimin hem de yaşamın bir arada oluşabileceği gezegen sayısına ulaşıldı. Bu sayı programa göre 361. Toplam 37 bin 694 gezegen arasında "devede kulak" kalsada daha kesin ölçütlerde yaşanabilir 361 gezegen olabileceği ihtimali umut verici.

Araştırmacılar, tüm bu olumlu sonuçların yanında evrendeki akıllı uzaylı formlarıyla insan ırkının haberleşmesinin en azından 300 ışık yılı sonra gerçekleşebileceği gibi hayal kırıklığı yaratan bir varsayımda da bulundu.
______________
http://www.berkay2.tr.gg girin görün üye olun kampanyaya katılın kazanıÖM GÖNDERİLMESİ TAVSİYE EDİLİR DAHA ÖNCE BAKILIR
Mesaj16.02.2009, 11:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

Vay be...

Yapay zekaya bak!

Paylaşım için teşekkürler...
______________
balikesirerdek.tr.gg ve exevolium.tr.gg adresleri şahsıma aittir. Smile
Mesaj16.02.2009, 11:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlginç Very Happy
______________
http://webninjasi.tr.gg
Mesaj16.02.2009, 12:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bi okadar Enteresan...
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu