Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.02.2009, 10:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Karadenizliler 5 Yıl Daha Uzun Yaşıyor

Türkiye'nin en uzun ömürlü insanları Karadeniz'den çıktı. Yapılan araştırmalar, Karadeniz'de yaşayanların diğer bölgelere oranla 5 yıl fazla yaşadığını belirledi

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Tufan, ülke genelinde 7 bölgede gerçekleştirdikleri 'Gerontoloji (Yaşlılığı her boyutuyla ele alan uygulamalı bilim dalı) Atlası' çalışması kapsamında Türk erkeğinin ortalama ömrünün 64, kadınların ise 68 olarak belirlendiğini, ancak Karadeniz'de yaşayanların bu ortalamadan 5 yıl daha fazla yaşam sürdürdüğünü belirlediklerini kaydetti.

Çalışmalar esnasında Karadeniz'deki insanların daha fazla yaşadıklarını tespit ettiklerini söyleyen Tufan, "Karadeniz'de kadınlar erkeklere göre biraz daha uzun yaşıyor. Karadenizlinin ortalama yaşamı, Türkiye koşullarının 5 yıl üzerinde. Karadeniz'deki uzun yaşamın sırrı, koşulların fizyolojik etkilerinden dolayı bedensel aktivitenin daha fazla işlev kazanmasından kaynaklanıyor. Türkiye'de en kısa yaşayan insanlar ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde. Verilere göre ekonomik durumu iyi olan yaşlıların büyük bir bölümü Ege ve Akdeniz sahillerinde yaşıyor. 9 milyon yaşlının 4.5 milyonu Ege ve Akdeniz sahillerinde ikamet ediyor" dedi.

YAŞLILAR İLGİYE MUHTAÇ

Her 100 yaşlı kadından 35'inin sosyal güvencesinin olmadığını, 60 yaşına ulaşan 100 insandan 10'unun kronik hasta, 25'inin engelli olarak yaşlılığa başladığını belirten Tufan, buna karşın 100 kişiden sadece 3'ünün 80 yaşına kadar yaşadığına dikkat çekti. Türkiye'de yaşlı insanların bakımındaki eksikliğe dikkat çeken Tufan, "Çünkü bakıma muhtaçlık ortaya çıktığı zaman bizde profesyonel hizmetler ve bakım hizmetleri olmadığı için bunu gerçekleştirecek insan da olmuyor ve dolayısıyla ölümler erken oluyor" diye konuştu.

Avrupa'daki rakamların ise Türkiye'dekinden çok farklı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Tufan, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği'nde ortalama yaşam ülkelere göre değişiyor. En uzun yaşayan İsveçliler 80, Japonlar 85, Almanlar 78 yaşını buluyor. Avrupa'ya baktığımız zaman kadın erkekten 10 yıl daha uzun yaşıyor. Yaşlılık kadın için çok riskli bir dönem olarak değerlendiriliyor. Çünkü kadın, yaşlı, engelli, yatalak erkeğine bakıyor. Onun bakımını yapıyor ve ölüyor. Ondan sonra kendi de yatalak oluyor. O da bakım istiyor ama ona bakacak kimse bulunamıyor."

bende bir karadenizliyim Wink
Mesaj21.02.2009, 10:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Adamlar Sulak Yerde Yetişiyor Ondandır.
Mesaj21.02.2009, 10:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

bravehakan yazmış:
Adamlar Sulak Yerde Yetişiyor Ondandır.


dediğinizi pek anlamadım ama her gün çay toplanıyor yani egzersiz yapılıyor.Bunun sağlıklı ve uzun yaşama katkısı olduğu unutulmamalı
Mesaj21.02.2009, 11:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben pEK İnanmadım Allah ne zAMAN eMANETİNİ aLMAYA GELİRSE o zAMAN Alır
Karadenizliler neden 5 yıl daha uzun yaşıyormuş
Biraz Saçma geldi

______________
Mesaj21.02.2009, 11:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

10 tane karadenizli diyelim.Bunların 5 80 yaşına kadar yaşasa 3 de 85e kadar yaşasa diyelim.3 taneside çernobil den kanser vakasından hayatını kaybetse batılılarla doğulularla güneylilerle pek farkı olmaz dahası kötü bile olabilir.Anlıyacağınınız haber pert.
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu