Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj26.02.2009, 12:46 (UTC)    
Mesaj konusu: Düşen Uçaktan Son Bilgiler THY

25 Şubat 2009 / 19:05DÜŞEN THY UÇAĞINDAN SON BİLGİLER
THY'ye ait Tekirdağ isimli Boeing 737-800 model uçak Amsterdam'da Schiphol havaalanına inerken yere çakıldı.
Reklam
Türk Hava Yolları'nın kaptan pilot Hasan Tahsin Arısan yönetimindeki 1951 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi Tekirdağ uçağı, inmesi gereken Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Schiphol havaalanına inemedi ve bir tarlaya iniş yaptı.

Uçak, tarlaya iniş sırasında 3 parçaya ayrıldı. Uçakta mürettabatıyla birlikte 134 kişi vardı. Düşen uçakta, gelen ilk bilgiler ışığında can kaybı olmadığı sanılıyordu. Ancak Hollanda resmi televizyon kanalı ve Hollandalı yetkililer ise kazadan sonra izleyicilerine 3 kokpitten olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 25'i ağır 50 kişinin de yaralı olduğunu duyurdu. Başbakan Erdoğan'ın ise "Ölen yolcularımıza rahmet diliyorum" diye konuşunca Hollandalı yetkililerin söylediklerinin doğru olduğu anlaşıldı. Olay yerinden çekilen görüntülerde de ölülerin üstünün örtüldüğü net bir şekilde görüldü.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin bir açıklama yapmış ve ölü olmadığını ilan etmişti. Ancak bu açıklamalar doğru çıkmadı. Candan şunları söylemişti: “Uçakta 127 yolcu ve 7 mürettebat vardı. Hava koşullarında aşırı bir ters durum görülmedi. Uçak piste 500 metre kala havaalanına erişemedi ve pist yerine araziye indi. Uçağımız 3'e ayrıldı. Uçağın arka bölümünde oturanlar yaralandı. Ölen olmadı. Uçakla ilgili her türlü belgeler kriz merkezimize ulaştırıldı ve herhangi bir bakım eksikliği ya da arızası görülmedi. Yolcularımız Amsterdam'da misafir ediliyor.” diye açıklama yaptı.Olay yerinden görüntülerTürk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil ise, “Kaptanımız bu konuda çok başarılı hava harp okulu mezunu bir kaptandı. Uçağı başarılı bir şekilde indirdi. Kabin ekibi de çok başarılıydı.” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, düşen uçaktan herkesin sağ kurtulduğunu söylemişti. Bu da doğru çıkmadı. Yıldırım, uçakta yangın çıkmadığını ve bunun sevindirici olduğunu belirtti.

Kazadan yaralı kurtulan yolculardan birisinin; "Bir türbülansa girdik bağırmaya bile fırsat olmadan uçağın düştüğünü gördük. Uçağın ayrılan bölümünden kendimizi dışarı attık. Uçağın yoğun sisten dolayı pisti göremediği ve bir tarlaya düştüğü ileri sürülüyor." dediği öğrenildi.

Görgü tanıkları, uçağın A-9 otoyolunun hemen yanında bulunan havaalanının pistine ulaşamadan yere çakıldığını, uçağın üçe ayrıldığını belirtti. THY'nin uçağı saat 08:22'de İstanbul'dan havalanmıştı.

Cihan Haber Ajansı Hollanda muhabiri Basri Doğan yolcu yakınlarından birinin "uçağımız düştü, durumumuz kötü hemen buraya gel" diyerek uçağın çakıldığı havaalanı yakınlarına kendisini çağırdığını anlattı.

Bu arada Türk Hava Yolları'ndan bir ekip Amsterdam'a gitti.

İŞTE SCHİPHOL HAVAALANI:BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Amsterdam'da meydana gelen uçak kazasının ardından bizzat devreye girdiği ve Türk yetkililere gerekli talimatları verdiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Amsterdam'da meydana gelen kazanın hemen ardından devreye girerek yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan'ın, Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar'a olay yerine gitme talimatı verdiği bildirildi.

Başbakan Erdoğan'ın, kazadan yara almadan kurtarılan yolculardan, Hollanda Demiryolları kurumuna güvenlik hizmeti veren bir şirketin sahibi olan Mustafa Bahçecioğlu'nu telefonla aradığı ifade edildi.

Bahçecioğlu'ndan olayla ilgili bilgi alan Erdoğan'ın, bütün yolculara geçmiş olsun dileklerini ilettiği bildirildi. Mustafa Bahçecioğlu'nun, Başbakan Erdoğan'a, ''uçağın inişi sırasında sert bir çarpma sonucu kazanın meydana geldiğini ve uçakta büyük bir panik yaşandığını'' söylediği de kaydedildi.

Bu arada, uçağın kaptan pilotu Hasan Tahsin Arısan, pilotları Olcay Özgür ve Murat Sezer'in kazadan yara almadan kurtuldukları öğrenildi.
Mesaj26.02.2009, 16:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

Verilmişti

Kod:
http://bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=90770
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu